הבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני... +עוד

אשה בכל מובן המילה, מה שאומר אינסוף פנים, צורות, צבעים, בת 43, חוגגת את החיים, אמא לארבעת ילדי המדהימים, בעלת מכון מחקר aware - מחקר אתנוגרפי - פסיכולוגי - שיווקי, המתמחה בהבאת תובנות מהרובד הלא מילולי. בחיפוש מתמיד מהיום שאני זוכרת את עצמי, חוקרת מלידה של משמעות הקיום, רוצה לשתף אתכם באני מאמין שלי: 'להיצמד לאור' - להסכים שיהיה פשוט טוב. נתחכה כאן שבוע לאחר שבוע על הביטוי של 'להיצמד לאור' בחיי היומיום שלנו. על האפשרות לייצר לעצמנו חיים פשוטים וטובים כאן ועכשיו ועל העובדה כי לייצר חיים טובים זו מחוייבות ולא שאיפה בלבד. להיצמד לאור היא תורה של מעשים אשר משפרים את רמת הערנות שלנו. התורה חושפת בפנינו את הדברים המנהלים אותנו מבלי שאנו שמים לב, ומאפשרת לנו לראות את התמונה הרחבה ולהתנהל מתוך ערנות. חיוך גדול לכל מי שהגיע לכאן והמון טוב!

עדכונים:

פוסטים: 51

החל מספטמבר 2010

ככל שאנו מתעלמים ומבטלים את הצורך של האחר – הצורך שלו הולך וגדל! אין אדם בעולם ללא צרכים, במוקדם או במאוחר תבינו שרצוי שתרחיבו את יכולת הקיבולת שלכם להכלת האחר. מקום גבוה הוא לראות את האחר מהמשקפיים שלו.

28/05/2011

אחד הנושאים החשובים לחיים שיתופיים יחד הוא יכולת הכלה.

יכולת הכלת האחר

כשאני מדברת על הכלה, אני מתכוונת ליכולת שלכם לחיות בשלווה עם אחרים השונים מכם, עם אמונות שונות משלכם, עם אירועים במציאות השונים ממה שציפיתם, עם שינויים, הפתעות, עם אי וודאות ועוד…

לדוגמא: חבר טוב שלכם מסתגר בתוך עצמו, הוא אינו משתף אתכם, אבל אתם חשים שמשהו אינו כשורה. הכלה היא היכולת שלכם להיות עבורו ולקבל אותו כפי שהוא, לשדר לו שאתם כאן עבורו בזמן ובמקום שיתאימו לו. מנגד חוסר הכלה מתרחשת כאשר אתם שקועים בעצמכם, חשים נעלבים ומתחילים לנסות להראות לחבר שאתם נעלבתם.

הרחבת הקיבולת

תחשבו על עצמכם כעל כלי בעל קיבולת מסויימת, ככל שהכלי הזה מלא, יש בו פחות מקום לקבל את הסביבה.

חישבו על אירועים בחיים בהם אתם מלאים. מלאים בעייפות, מלאים בהתרחשויות, מלאים באתגרים, מלאים בגירויים. כאשר אנו מלאים בתוכנו, קשה לנו הרבה יותר לקבל את סביבתנו, אנו מוצאים עצמנו בחוסר סבלנות לאחרים. אתם בטח מכירים את זה טוב בהתנהלות עם ילדכם. חזרתם מיום עבודה עמוס, אתם עייפים, ועוד יותר אם עברתם גם התמודדות רגשית במהלך היום. אין לכם מאיפה להכיל את ילדכם. אתם חשים מלאים עד אפס מקום, אין לאן להכניס עוד משהו מבחוץ.

כאשר אתם מלאים כך עד אפס מקום – נדרשת עצירה ועבודת פינוי תכנים מתוככם לפני הכנסת תכנים נוספים.

חוסר סבלנות שלכם לאחרים יכול להוות איתות עבורכם כי הכלי שלכם מלא. יש דרכים רבות לפנות תכנים מתוככם: שהייה בטבע, עצירה עם עצמכם, כתיבה או שיתוף של מאורעות היום שעברתם, פעילות ספורטיבית, ועוד… (עוד על פינוי מקום בגופנו ראו ב: ‘להיצמד לאור – לקדש את גופנו’)

חשוב מאד שנהיה ערים ליכולת ההכלה שלנו ולגבולותיה.

ערנות ליכולת ההכלה שלנו תאפשר לנו: א. הרחבתה. ב. סליחה לעצמנו ולאחרים בהעדרה.

מי לא רוצה שיבינו אותו???

לעיתים אחרים השונים מאיתנו מאיימים עלינו באופן לא מודע. חברה התייעצה איתי לגבי בן זוגה, אשר מתוך פחדיו לא מאפשר לה חופש, הוא רוצה לדעת בכל רגע היכן היא ועם מי בדיוק. יש לנו לעיתים רצון ‘להעיף’ מעלינו את צרכי האחר. החברה הגיבה לצורך של בן זוגה בביטול ואי הבנה. “שילך לטפל בעצמו” אמרה חברתי.

הבעיה היא שככל שאנו מתעלמים ומבטלים את הצורך של האחר – הצורך שלו הולך וגדל!

כלומר, לעיתים ‘אין לכם כח להכיל את האחר’ אבל העדר הכלה גובה מכם מחיר גבוה הרבה יותר.  במקרה של החברה, המחיר על חוסר יכולתה להכיל את פחדיו הוא: העדר הביחד.

ועוד – שימו לב לצורך של האחר שנמצא מתחת לסיפור החיצוני! לעיתים הצורך הוא בחיזוק, באהבה, בקבלה. הכלה היא מתן מענה לצורך שנמצא בבסיס הדברים. אם תתייחסו רק ל’סיפור’ החיצוני, תוכלו למצוא עצמכם מצטדקים או מתווכחים על העובדות. פעולה כזו היא ההפך מהכלה.

כשאנו יוצאים מעצמנו ומסתכלים על הסיטואציה מהצד, נוכל לראות, במקרה הזה למשל, שהפחד של בן הזוג מטריד אותו מאד ואינו קשור כלל לחברתו, הצורך של האחר לא באמת יכול לאיים על מי שאנחנו ועל החופש שלנו.  להפך, שיתוף בצרכים הכי עמוקים שלנו הוא חופש מאד גדול.

אני רואה בהבנת צרכי האחר – אהבה מאד גדולה.

לבוא מאהבה

כשאנו באים נכונים לתת, דבר לא מאיים עלינו, כשאנו יודעים מי אנחנו איננו חוששים שמישהו ייקח משהו מאיתנו. מקום גבוה מאד הוא לראות את האחר ממקומו שלו, מהיסטורית חייו, מהמשקפיים שלו, להבין באמת את צרכיו. אינני מצדדת בלתת מענה מלא לכל צורך של האחר. אולם מנגד גם ביטולי הצורך ומחיקתו לא יקדם אתכם לשום מקום. אין אדם בעולם ללא צרכים, במוקדם או במאוחר תבינו שרצוי שתרחיבו את יכולת הקיבולת שלכם להכלת האחר.

עד כאן דיברתי על הכלת האחר, המצחיק הוא שלעיתים איננו מכילים כלל את עצמנו – אז איך נכיל את האחרים?

להכיל את עצמי

להכיל את עצמי, זה לקבל את עצמי גם כשאינני פועל ע”פ איך שאני מאמין ש’צריך לפעול’.

להכיל את עצמי, זה לקבל את הצרכים שלי, להיות ער להם וללמוד לתת להם מענה.

גם את הצרכים של עצמכם אל תבטלו, משום שהם לא ילכו לשום מקום, נהפוכו ככל שתתעלמו מהם – הם יגדלו!

כשאנחנו לא מכילים את עצמנו – אנו פוגעים בסביבה

כאשר מתרחשים בחיינו דברים שאין ביכולתנו להכיל, אנו מוציאים את הקושי והתסכול על סביבתנו.

במקרה הקל – אנו ‘משפריצים’ את הקושי על סביבתנו, במקרה הקשה זה יכול להפוך לסוג של ‘התעללות’.

אני נכנסת אתכם כאן למושג קשה מאד: ‘התעללות’.

לדוגמא: בעל / אב מכה, המתעלל בסביבתו, עושה זאת לרוב בשל חוסר יכולת להכיל את עצמו.

חוסר יכולת להכיל את עצמך – נובע מ: א. העדר ערנות לצרכים שלך שלא מקבלים מענה. ב. העדר לקיחת אחריות על מעשיך (האשמת האחרים). ג. העדר טיפול בקשיים מהעבר ומההווה.

עם השנים למדתי כי התעללות פיזית היא הפשוטה לזיהוי. ההתעללות הנסתרת יותר היא התעללות נפשית, בה יכול אדם להוציא את הקושי שלו על האחר בהאשמות, בהפחתת ערכו של האחר וכד’.

התגלית הגדולה עבורי היתה לראות ש’התעללות’ היא העדר יכולת הכלה.

הכלה הדדית

תשאלו איך נדע מתי להכיל את הקושי של האחר ומתי לשים לו גבולות ברורים?

כמו בכל תורת להיצמד לאור, התשובה היא: ערנות. היו ערים למחירים שאתם משלמים על הכלת האחר. הכלה נכונה תמלא אתכם בתחושה של אהבה, חמלה, ביכולת הגדולה שלכם להיות עבור האחר. הכלה מתוך בחירה מתאפשרת אם אתם בערנות מלאה ל: א. היכולת שלכם להכיל ברגע נתון. ב. לצורך של האדם העומד מולכם. ג. למחיר שההכלה או חוסר ההכלה יכולים לגבות מכם. (אני חוזרת: לעיתים חוסר הכלה גובה מחיר גבוה הרבה יותר מאשר ההכלה).

במערכת יחסים שאפו להכלה הדדית, תוכלו להגיע למצב בו בכל פעם צד אחר מכיל את רעהו, כך אמור להיות בחיים, בין שני בוגרים ערניים. בהורות ובהיותנו בנים של.. אנו נדרשים לעיתים להכלה חד צדדית, אלה הם יחסים לנצח, שם נידרש להרחיב את יכולת ההכלה שלנו לצרכי האחר יחד עם הקשבה מלאה לצרכים שלנו.

לסיכום:

  1. לכל אחד ואחת מאיתנו יש צרכים.
  2. עלינו להיות ערים וקשובים לצרכים שלנו.
  3. הכלת האחר היא התייחסות אמיתית לצרכיו, ללא ביטולם.
  4. עלינו להכיר בעובדה שיכולת ההכלה שלנו ושל האחרים מוגבלת או לא קיימת ברגעים מסוימים.
  5. אחד המחסומים הגדולים להכלת האחר הוא פחד שצרכי האחר מאיימים עלינו.
  6. הצטדקות ווכחנות היא ההפך מהכלה.
  7. מגיע גם לנו שיכילו אותנו.

שבוע נפלא!

___________________________________________________________________________________________________________________

שיעורי ‘להיצמד לאור’ מתקיימים אחת לשבוע בימי ד’ בת”א, בין השעות 21:00-22:30.

( לידיעתכם: בחודש יולי תפתח קבוצת ‘להיצמד לאור’ בקריית טבעון )

התשלום לפי הרצון והיכולת עד 30 ש”ח למפגש. השיעור הקרוב:

להיצמד לאור – הכרת תודה

לפרטים נוספים – פנו אלי: [email protected]

להצטרפות ל’להיצמד לאור’ בפייסבוק ליחצו כאן

___________________________________________________________________________________________________________________

עוד מהבלוג של מלכה אשר

להיצמד לאור - היו השראה לאחרים אך אל תתערבו בדרכם

בעבר חשבתי ש'לשנות את העולם' זה mission חדור הרבה כוח, עד לפני כמה שנים חשבתי שצריך להטיף לאחרים כאשר הם הולכים ב'דרך שגויה'. היום אני יודעת שאין מושג 'דרך שגויה', כי לעיתים הטעות הכי גדולה מחזירה אותנו לדרך הישר, לעיתים הנפילה...

תצוגה מקדימה

להיצמד לאור - לדעת לריב

נשמע מוזר הצרוף הזה של 'מריבה' ו'אור' – ובכל זאת, כדי לראות את האור יש לעיתים לגעת בחושך. אני רואה יותר ויותר אנשים המפחדים לריב, מפחדים להגיד לאחר את דעתם השונה, מפחדים לומר מה מפריע להם, מה קשה להם, מפחדים לעמוד על שלהם אל...

להיצמד לאור – עולם שכולו טוב?

חברים לעת צרה איך אתם יודעים אם אדם קרוב אליכם הוא חבר טוב? האם כאנושות הגדרנו חבר כמי שתומך בנו בעת קושי? איך אנחנו יודעים אם יש לנו משפחה טובה, אמא, אבא, אח טוב? האם אנו מגדירים אותם לפי הנוכחות שלהם כשאנו באמת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה