הבלוג של גברת הבלים

הבל הבלים

אני מי שאני, הבלוג הזה הוא מה שהוא. כל השאר, הבל הבלים.

עדכונים:

פוסטים: 135

החל מינואר 2014

על היחסים בין בנות לאימהות

06/03/2017

 who do you think you are 1

מי את חושבת שאת? סיפורים על פלו ורוז מאת אליס מונרו, תרגמה מאנגלית אורטל אריכה, הוצאת מחברות לספרות

אליס מונרו, סופרת קנדית עטורת שבחים וזוכת פרס נובל, נחשבת לאחת מגדולות הסופרות של הסיפור הקצר. כבר כתבתי עליה קודם, כשסקרתי את התרגום לספרה ריקוד הצללים המאושרים. בספר מי את חושבת שאת?, שיצא לראשונה ב-1977, היא כותבת על היחסים בין רוז ואימה החורגת פלו, לאורך שנות חייהן.

הספר נותן תחושה של הצצה לפרקים אל תמונות מחייהן של שתי הגיבורות. הוא מסודר מבחינה כרונולוגית, אבל הפרקים בספר יכולים להיקרא כמו סיפורים קצרים נפרדים, ואפשר גם לקרוא אותם לא לפי הסדר.

גם בספרים האחרים שלה, אבל בעיקר בזה, אפשר לראות את העניין שיש לאליס מונרו בכתיבה על נשים. היא לא מסתפקת בכיסוי של פני השטח, בכתיבה על הדברים שאישה חולקת עם החברות שלה, כמו אהבה ושברון לב וטרדות היומיום. נראה שמונרו יותר מתעניינת במחשבות ובתחושות העמוקות יותר, אלה שאישה חושבת בינה לבין עצמה, לא מספרת לאף אחת אחרת ולפעמים גם לא מודה בהן בינה לבין עצמה.

 

מכות לתפארת

מכות לתפארת. ככה מתחיל הפרק הראשון בספר, וזה גם שמו של הפרק הראשון. בצורה מסויימת זה הביטוי שנותן את הצורה המחשבתית של הספר כולו. אל תטעו, זה לא ספר על התעללות. דמיינו לכם חיים של משפחה לפני ארבעים שנה. משפחה של אב ובתו, אשתו השניה ובנם המשותף. החיים קשים, הפרנסה לא בשפע. ומעל לכל, היא לא אמא שלה. כמה מטען יכול להיות בין בת ובין אשה שהיא בתפקיד האמא בלי להיות האמא שלה ממש. אין פה דרמה סוערת או שנאה יוקדת. יש פה רק משפחה שמנסה להסתדר.

רק שאין כזה דבר “רק”, בטח שלא ביחסים בין נשים, בטח ובטח כשמדובר ביחסים בין בת לאם ובטח בחזקה שלישית כשהאם היא אם חורגת. אם קיים נושא “נשי” מובהק, בעיני הוא הנושא הזה, של יחסים בין בנות לאימהות. הרבה מילים נשפכו בנהר הספרות והמליצה (self referential לפנים!) על היחסים האלה: סיפורים מהדמיון, סיפורים מהחיים, ניתוחים פסיכולוגיים וספרי עצות.

מה שמיוחד אצל אליס מונרו זו הדרך שבה היא כותבת מתוך המחשבות הנסתרות של הגיבורה היומיומית. אין אצלה שחור ולבן, טובים ורעים. יש אנשים ונשים רגילים, עם תחושות ורגשות של אנשים רגילים. יש הרבה עושר בנפש של אנשים רגילים: כולנו חשבנו לא פעם “אף אחד לא מכיר אותי באמת. איך אני יכולה לכתוב על עצמי בשלושה משפטים כשאני עולם ומלואו? ואם אספר על כל מה שעשיתי, מתי אספר על כל החלומות שלי? ואם ידעו שאני חושבת את המחשבה השחורה הזו בטוח יאשפזו אותי”. ומהבחינה הזו אליס מונרו מיטיבה לתאר את הגיבורות שלה, ובעיקר את רוז. רוז היא אישה רגילה, שחיה עם אימה החורגת ובהמשך לא חיה איתה יותר, והיחסים ביניהן עולים ויורדים ומשתפרים ונעשים גרועים יותר ומשתנים לאורך השנים עם התבגרותן של שתי הגיבורות.

 

וזה מה שאני אוהבת אצל אליס מונרו. היא כותבת על החיים של נשים אמיתיות. אני מוצאת את עצמי בהרבה מהסיפורים שלה, בתחושות וברגשות. וזה (כמעט) כל מה שאני מבקשת מספר.
מי את חושבת שאת? סיפורים על פלו ורוז מאת אליס מונרו, תרגמה מאנגלית אורטל אריכה, הוצאת מחברות לספרות
מחיר על הכריכה: 94 ש”ח

 

זה הכל להפעם. נשיקות עם רוז’ מגברת הבלים!

∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞

 הי! אהבתן מה שקראתן? אתן מוזמנות לעקוב אחריי באופן קבוע, בכפתור “עקוב אחרי” כאן למעלה או בדף הפייסבוק שלי גברת הבלים 
♥ רגע! ידעתן שיש לי ערוץ יוטיוב? מה דעתכן להירשם לערוץ שלי ביוטיוב

 

עוד מהבלוג של גברת הבלים

תצוגה מקדימה

חמושה במשקפיים: תרצה אתר - ציפור בחדר

  היום הפינה הספרותית שלנו, חמושה במשקפיים, היא לא על ספר, אלא על סרט תעודי ישראלי. הבמאי והמפיק ארי דוידוביץ' חקר את סיפור חייה ומותה של תרצה אתר, והוא...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

ירקות שורש בתנור

אני מכירה את מיה בר-חיים כבר כמעט תשע שנים. שתינו בנות אותה עיר, וכבר כמעט תשע שנים שאני אוכלת אצלה, במטבח של מיה, ארוחת בוקר בכל יום שישי. האוכל של מיה מזכיר לי בית, אבל פנסי. כמו שהבית שלי היה, אם מישהו היה מבריק את כלי...

תצוגה מקדימה

הגברת מגבנת

שלום קוראים יקרים. מי שעוקב קצת אחר הגברת (הי דארלינג! מתי אתה חוזר היום הביתה?), יודע כבר שהגברת אוהבת לשחק במטבח. לא רק ארוחות צהריים לילדים שצריכים לגדול גדולים, אלא גם אוכל מושחת, קינוחים סקסיים וכהנה וכהנה משחקים. בין...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה