הבלוג של גברת הבלים

הבל הבלים

אני מי שאני, הבלוג הזה הוא מה שהוא. כל השאר, הבל הבלים.

עדכונים:

פוסטים: 136

החל מינואר 2014

שר החקלאות אורי אריאל נתן מזל”ט במתנה לראש הממשלה הרוסי. איך זה קשור אלי?

15/11/2016

פעם, בעברי הרחוק, עבדתי בקריה למחקר חקלאי, הידועה בשם מכון וולקני. לא הייתי עובדת מדינה, הייתי סטודנטית למאסטר ואחר כך לדוקטורט במדעי החקלאות. כן, גברת הבלים היא חקלטורית למהדרין, עם תעודת תואר שני Msc.Agr בהצטיינות. חיפשתי גן שמגביר את רמת הליקופן בעגבניה, אם חשוב לכם לדעת.

אלה היו ימים יפים מבחינה נוסטלגית. בימים ההם עוד לא הייתי אמא, ויכולתי להיות סטודנטית-במכון-וולקני כמה שהתחשק לי. היינו עולים לשתות קפה בוץ על הגג, בינות לארובות המנדפים. שם צפינו בהקמת הבניין החדש של בנק הזרעים, אכלנו בפלה לימון ועשינו חיקויים של המנחים שלנו.

כמו כולם, גם אצלנו הפיפטור נפל מהיד בדיוק ברבע לשתים עשרה והלכנו לאכול צהריים גם אם לא היינו ממש רעבים. בימים שהיה לנו זמן, עשינו שופינג אקזוטי בטיב-טעם. בימים אחרים הלכנו לאכול אצל שש-אצבעות הזכור לטוב. אצלו בקפיטריה, אם לא היינו מחליטים מספיק מהר מה אנחנו רוצים, הוא היה גם מתעצבן וגם מחליט בשבילנו. שניצל הפך להיות התשובה האוטומטית, גם כי זה קל וגם כי קצת חששנו שהאצבע השישית וזה. וגם היה ברז של סודה. חופשי.

הדבר שהכי אהבתי בשנים ההן במכון היה המכירות של התוצרת החקלאית מהמטעים של המכון. בכל עונה זכיתי לקנות במחיר עלות ליצ’י, אפרסמון ואבוקדו מהטיפוחים הכי חדשים. אהבתי את זה לא רק בגלל מחירי העלות. כשקונים תוצרת ישר מהחקלאי, מבינים כמה הוא אוהב את מה שהוא מגדל. כשקונים תוצרת ממטפח זנים במכון וולקני, מרגישים את המסירות שיש לחוקרים שם לגידול של התוצרת הטובה ביותר שאפשר לקבל. לא רק בחיי מדף, שכולם אוהבים להתלונן על איך זה בא על חשבון הטעם, אלא בעיקר בהשגה של הטעם, הריח, המרקם והצבע הטובים ביותר שאפשר לקבל, בשיתוף חיי המדף הארוכים.

 

sniper_Tel_Gezerלא צעצוע. צילום: http://www.alphaunmannedsystems.com

הסיבה לכל ההתרפקות הזו על ימי העבר היא הסיפור שהוגש לנו בחדשות בתחילת השבוע על ביקורם של שר החקלאות אורי אריאל ושל ראש ממשלת רוסיה דמיטרי מדבדב במכון וולקני בשבוע שעבר. השר והאורח צפו בשלל הדגמות של חידושים מחקריים וטכנולוגיים של המכון, ובין השאר גם במזל”ט שמשמש את החוקרים במחקרים שונים שכוללים מעקב אוירי על שדות. ראש הממשלה הרוסי הראה התעניינות במזל”ט, ושר החקלאות העניק לו אותו במתנה. האסוציאציה הראשונה שעלתה לי בראש היא של ילד שמבקר אצל חבר שלו, הם משחקים יחד ברחפן צעצוע ובסוף הביקור האורח מבקש לקבל את הרחפן והמארח נותן לו אותו במתנה בשמחה, כמנהג הילדים, בלי לשאול את אמא.

רק שיש כמה הבדלים בין המקרה ובין האסוציאציה. ההבדל הגדול מכולם הוא לא שמדובר במכשיר טכנולוגי משוכלל שעולה 200,000 שקל, אלא זה שמדובר במכשיר עבודה המשמש למחקר, ולא בצעצוע. שר החקלאות לקח מכשיר עבודה מידיהם של החוקרים, על הציוד האלקטרוני שבו ותוך התעלמות מכך שהמכשיר משמש כרגע ממש לאיסוף נתונים בכמה מחקרים שונים, ופשוט מסר אותו הלאה. בנוסף, מסתבר שהמזל”ט לא היה שלו מלכתחילה, אלא נרכש בכספי מענק מחקר ולכן שייך לחוקרים שמהם הוא נלקח.

הדבר הזה מכעיס אותי.

מחקר חקלאי הוא מחקר מדעי שאיננו מקבל תקציבים של הייטק. השגת תקציבים למחקרים מדעיים דורשת מהחוקרים עבודה רבה בהצדקת הבקשות לתקציב. זה לא שמשרד החקלאות מחזיק ערימה של אוכלי-חינם. לא רק שהם לא אוכלי-חינם, גם משרד החקלאות לא מחזיק אותם, את חוד החנית של המחקר החקלאי בעולם. החוקר צריך לכתוב הצעת מחקר עם בקשה למימון, ולקוות שהגוף המממן, שהוא לרוב בכלל לא מדינת ישראל, יסכים לממן אותו. החוקרים האלה עבדו וביקשו וקיבלו בצדק, והם משתמשים במטוס הזה במחקר הפעיל והמתקדם שלהם, ואז מגיע הפוליטיקאי, שלפעמים אני בכלל בספק אם הוא יודע את שם המשרד שהוא עומד בראשו, ולוקח להם את זה מהידיים כי מתחשק לו לשחק בדיפלומטיה.

ועכשיו, כשאני באה לסכם את כל הסיפור הזה, אני אפילו לא אתייחס לשטות עם הטרנספר לחתולים, שכבוד השר הגה לפני שנה. הסיכום שלי הוא כזה:
כבוד שר החקלאות, אם תמשיך להתנהג אל טובי החוקרים החקלאיים בעולם כמו אל ילדי גן שאפשר לקחת להם את הצעצוע שלהם מהידיים, אתה תישאר בלי טובי החוקרים בעולם. בכל מקום עבודה יש מי שאוהבים להתעסק בפוליטיקה ובדיפלומטיה, אבל אתה תאבד את מי שלא אוהב לשחק בקקי. ועם כל הצחוקים שצחקנו אז על המנחים שלנו, הקקי היחיד שהם אהבו לגעת בו היה קומפוסט.

עוד על הלא-צעצוע ששר החקלאות נתן לראש הממשלה הרוסי

ורק עוד משפט קטן לסיום: את המזל”ט נתנו לו, אבל את השלט לא! מוחהחהחהחה! אין, אני אומרת לכם. אין על החוקרים של וולקני.

זה הכל להפעם. נשיקות עם רוז’ מגברת הבלים!

∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞

 הי! אהבתן מה שקראתן? אתן מוזמנות לעקוב אחריי באופן קבוע, בכפתור “עקוב אחרי” כאן למעלה או בדף הפייסבוק שלי גברת הבלים 
 רגע! ידעתן שיש לי ערוץ יוטיוב? מה דעתכן להירשם לערוץ שלי ביוטיוב

 

עוד מהבלוג של גברת הבלים

תצוגה מקדימה

חמושה במשקפיים: תרצה אתר - ציפור בחדר

  היום הפינה הספרותית שלנו, חמושה במשקפיים, היא לא על ספר, אלא על סרט תעודי ישראלי. הבמאי והמפיק ארי דוידוביץ' חקר את סיפור חייה ומותה של תרצה אתר, והוא...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

ירקות שורש בתנור

אני מכירה את מיה בר-חיים כבר כמעט תשע שנים. שתינו בנות אותה עיר, וכבר כמעט תשע שנים שאני אוכלת אצלה, במטבח של מיה, ארוחת בוקר בכל יום שישי. האוכל של מיה מזכיר לי בית, אבל פנסי. כמו שהבית שלי היה, אם מישהו היה מבריק את כלי...

תצוגה מקדימה

הגברת מגבנת

שלום קוראים יקרים. מי שעוקב קצת אחר הגברת (הי דארלינג! מתי אתה חוזר היום הביתה?), יודע כבר שהגברת אוהבת לשחק במטבח. לא רק ארוחות צהריים לילדים שצריכים לגדול גדולים, אלא גם אוכל מושחת, קינוחים סקסיים וכהנה וכהנה משחקים. בין...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה