הבלוג של דניאלה

דניאלה

ברוכים הבאים לבלוג שלי, אני דניאלה, גרה אי שם בכפר צפוני עם בן זוגי, 3 ילדים מקסימים, כלבים...ציפורים..דגים...ומידי פעם מצטרפים גם כמה עכבישים

עדכונים:

פוסטים: 12

החל ממרץ 2013

כמה פעמים ראיתם כתבה על מקרה טרגי ובו נשאר ילד לבד? כמה פעמים אמרתם שאתם מוכנים לקחת אותו ולתת לו בית חם?

17/04/2013

כמה פעמים ראיתם כתבה על מקרה טרגי ובו נשאר ילד לבד? כמה פעמים אמרתם שאתם מוכנים לקחת אותו ולתת לו בית חם?

אני בטוחה שזה קורה למספר לא מבוטל של אנשים …אבל אף אחד לא ייתן לכם אותו. אי אפשר לפנות לשרותי הרווחה ולהגיד “תביאו אותו”, אי אפשר לגשת לבית החולים “לקחת” את הילד. אם אתם באמת רוצים לעזור אז יש מספר פעולות שעליכם לנקוט בהן.

ההחלטה צריכה לבוא ממקום של מחשבה , בדיקה ואז שוב החלטה . בנוסף צריך לעבור תהליך מקיף וכן, גם בירוקרטי …ולא, זה לא כל כך נורא, וזה בהחלט אפשרי…אם רק תהיו מוכנים לכך.

תזכרו שעל כל כתבה טרגית אחת, יש עשרות מקרים טרגיים לא פחות, לפחות בעיני הילד. ולכן אם תתחילו לבדוק את הנושא היום  ותמצאו מתאימים, יבוא יום שבו תקבלו את הטלפון שמבשר על כך שיש ילד שזקוק לכם.

יש מס’ דרכים בהן ניתן לעזור לילדים שהוצאו מהבתים, אסקור את הדרכים הידועות לי בקצרה, אך אתמקד באומנה ואימוץ.

משפחת קלט וחירום , מטרתה לקבל ילד בזמן חירום ובאופן מיידי לתקופה קצרה עד שיוחלט לאיפה להעביר את הילד. זוהי העזרה המיידית שבה משפחה נותנת מיטה חמה, אוכל וחום לילד שזה עתה עובר משבר גדול.

משפחת אומנה או משפחה אומנת היא משפחה  המקבלת לחזקתה ילד כסידור זמני לתקופה מסוימת, מתוך מטרה לתרום להתפתחותו הגופנית, השכלית והנפשית ובעצם לשמש לו משפחה לכל דבר.

סידור האומנה נמשך עד להגיעו של הילד לגיל 18, או עד להעברתו לסידור חוץ-ביתי אחר, או עד לחזרתו של הילד להוריו הביולוגיים או עד להעברתו לאימוץ.

בישראל מדיניות משרד העבודה והרווחה נותנת עדיפות ראשונה לסידור במשפחה אומנת. וזאת מתוך מחשבה שמשפחה יכולה לתת לילד דברים שהוא לא יוכל לקבל במוסד כלשהו. כמו כן, קיימת תקווה שהילד יוכל לחזור לבית הוריו הביולוגים ולכן לא ממהרים להכריז עליו כבר-אימוץ.

על מנת להיות משפחה אומנת יש לעמוד במס’ קריטריונים:

  • גיל האומנים לא יעלה על 55
  • אישור רפואי על מצב בריאות תקין
  • היעדר  רישום פלילי והיעדר עברות מין לגבר
  • מקום ראוי בבית, לילד/ים
  • הכנסה קבועה ויציבות כלכלית
  • יחסים בין אישיים תקינים בין בני הבית
  • המלצות, בכתב ובעל פה, מגורמים בקהילה המכירים את המשפחה
  • קבלה בסיסית את תפקיד האומנים: לאפשר את התפתחותו הנורמטיבית של הילד בכל תחומי החיים ולהיות בית משלים לביתו הביולוגי של הילד. לשם כך ברב המקרים ממשיך להתקיים קשר קבוע עם הוריו של הילד.

לאחר שפונים לעמותות אשר פועלות בתחום ( קיימות מספר עמותות הפועלות בחלוקה לפי אזור מגורים), נוצר קשר עם עו”ס שמגיע/ה לביקורי בית, מקיימת שיחות , שואלת שאלות, מקשיבה ומשוחחת עם הילדים הביולוגים. בנוסף קיימת הכשרה קצרה.

חשוב מאוד להיות פתוח במפגשים וחשוב להיות כנים בעיקר עם עצמכם, בכל רגע אפשר להחליט שזה לא מתאים. זה הדבר הנכון ביותר בשבילכם וגם בשביל הילד העתידי.

לאחר שמקבלים אישור להיות משפחה אומנת. אתם בעצם קיימים במאגר, וברגע שיהיה ילד שמתאים למשפחתכם כפי שאתם הגדרתם ביחד עם העו”ס ( בגיל, במין, באזור המגורים וכו’) אתם תקבלו את הטלפון המרגש והמלחיץ לא פחות, שמודיע לכם שיש מישהו שזקוק לכם.

גם אז יש לכם את האפשרות להחליט שכרגע זה לא מתאים מכל סיבה שהיא, ואתם לא מעוניינים. זה בסדר גמור. הילד יופנה למשפחה אחרת. ובהמשך יגיע טלפון נוסף שבו יודיעו לכם שיש ילד אחר שזקוק לכם.

כשהילד אצלכם, אתם המשפחה שלו כמעט לכל דבר, תוך שמירה על הקשר בין הילד לבין ההורים הביולוגים. במהלך האומנה יש ליווי של עו”ס מטעם עמותות האומנה, וגם קצבה חודשית.

אימוץ, אימוץ בעצם ממסד באופן חוקי את הקשר ההורי בין הילד למאמצים. מעתה הוא ילדם לכל דבר. חשוב לציין שכל משפחה יכולה לאמץ ילד בעל צרכים מיוחדים, גם אם יש לה ילדים ביולוגיים וגם אם כבר אימצה שני תינוקות. כמו כן, גם אדם יחיד יכול לאמץ.

אני יודעת שצמד המילים “צרכים מיוחדים ” יכול מאוד להרתיע. ובאמת למרבית הילדים באימוץ יש צרכים מיוחדים כאלו ואחרים. יחד עם זאת, צרכים מיוחדים הם הגדרה רחבה מאוד, ילדים גדולים למשל מוגדרים כבעלי צרכים מיוחדים , רק מתוקף היותם “גדולים” בנוסף יש עוד מגוון גדול של “צרכים מיוחדים” כמו  עיכוב התפתחותי, היפראקטיביות, תינוק עם תסמונת גמילה, נכויות שונות ועוד.

צריך לבחון כל מקרה לגופו ולבדוק עם עצמנו, עם מה אנחנו יכולים להתמודד ועם מה לא.

וגם אם אין צרכים מיוחדים “על הנייר”, צריך לזכור שילדים שהוצאו מביתם הביולוגי, סביר להניח שעברו במידה כזו או אחרת טראומה לפני המעבר, טראומה בזמן המעבר ואפילו טראומה כאשר הגיעו אליכם – משפחה חדשה שאותה הם לא מכירים.

באופן אישי , אני חושבת שיש יותר מידי מקרים ש”מופנים” לאומנה וזאת מתוך מחשבה מוגברת על ההורים הביולוגים על חשבון טובת הילד, עדיף היה לילד שיופנה לאימוץ וזאת על מנת לאפשר לו לחיות בוודאות ובקביעות כל חייו ( אבל זה כבר נושא אחר).

יחד עם זאת, כל עוד זה המצב וקיימת מדיניות של הפנייה לאומנה. אני קוראת לכם להירתם ולהצטרף למאגר משפחות האומנה  או לפעול למען אימוץ ילדים עם צרכים מיוחדים, הרווח שלכם לא יהיה מופחת מהרווח של הילדים.

במקביל לכתיבת פוסט זה, ראיתי שמחר ( 18/04/13) בשעה 13:00 יתקיים “ארוע” בפיסבוק בדף של עמותת “מטב השירות לאומנה” ב”אירוע” יהיו שאלות ותשובות בזמן אמת עם ראש צוות אבחון משפחות במטב השירות לאומנה.

זו נראית לי הזדמנות מצוינת לקבל מענה ישיר ומוסמך לכל שאלה ותהייה בנושא משפחות אומנה. בנוסף, ממליצה למתעניינים לקרוא על נושא האימוץ והאומנה בפורומים השונים על מנת לקבל תמונה רחבה יותר.

הקישור לדף של מטב אומנה - https://www.facebook.com/matavomna?fref=ts

עוד מהבלוג של דניאלה

תצוגה מקדימה

נשות המילואימניקים...יש כאלו?

נשות המילואימניקים... כמה פעמים קרה שהבעל נקרא למילואים בדיוק בשבוע הניקיונות לפני פסח, כמה פעמים בחנוכה, אולי במסיבת סיום של הילד בגן, קרה שהיה במילואים ביולי – אוגוסט??? מעניין מה משותף לכל המועדים. האם אני צריכה...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

הצפון זה הבית שלי

כשכל עם ישראל מגיע לצפון , אני מרגישה שהוא מגיע אלי הביתה...אני מרגישה גאווה, מרגישה מיוחדת...מראה לילדים שלי שכל עם ישראל מגיע אלינו כי זה המקום הכי יפה בארץ, מזכירה לגדולה שלי שעם כל הכבוד לכיף של הקניונים, הנה אנשים בוחרים...

תגובות

פורסם לפני 7 years
תצוגה מקדימה

המעבר מהעיר לכפר

נתחיל מזה שאני עירונית ותמיד הייתי עירונית. את טיול הערב שלי עשיתי בקניון שמול הבית. ובכל זאת, לפני כשמונה שנים החלטנו החלטה נועזת שדרך אגב מאוד לא אופיינית לי...לעבור לגור במושב בצפון הרחוק. כל מי שהכיר אותי הופתע  מאוד...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה