הבלוג של מירב שובל

smerav

בת 35, מתל אביב, מגדלת את הכלבה הכי מתוקה בעולם, מאמנת אישית, דודה משוגעת, לומדת על עצמי כל יום, מנסה לראות ולקחת את הטוב מכל דבר, נהנית להתפרק בהופעות, מטורפת על שוקולד ועוד דברים קטנים שתגלו בהמשך

עדכונים:

פוסטים: 8

החל מאוגוסט 2014

אוקטובר זה חודש המודעות לסרטן השד. זה החודש שרואים את כל הסטטוסים שאתם אמורים לנחש מה זה אומר – אני אוהבת את זה על הספה, אני לובשת חזייה אדומה וכו’ וכו’ וכו’. שאלו דרכים נחמדות לעורר מודעות בסרטן השד אבל מה שיותר מעורר מודעות זה האמת, עובדות וסיפורים אישיים. אז אספר על מה שאני עוברת ועל החשיבות של גילוי מוקדם.

unnamed (1)2

אני גיליתי את סרטן השד שלי בשלב מאוד מוקדם. כ”כ מוקדם שהגידול שלי לא נחשב בפני חברות הביטוח כי זה גידול נפוץ ואני אחיה (ולא משנה להם שלמרות שזה גילוי מוקדם אני עדיין צריכה לעבור טיפולים כאלה או אחרים).

הסתבר לי השבוע שאת הגוש הרגשתי כבר באוגוסט (משום מה הייתי בטוחה שבדצמבר או ינואר) אבל הרופאה שלי אמרה שבאוגוסט הייתי אצלה. אז עם כל המודעות שלי, אפילו אני חיכיתי עד לאפריל ללכת לכירורג שד כי הייתי בטוחה שזה כלום. המזל שלי שלמרות שחשבתי שזה כלום עדיין הלכתי להיבדק.

ID-10064913-640x422

אז היה לי גידול מקומי ולמרות כל זה – לא לא מפסיק בכך שהוציאו את גושון. עשיתי 2 ניתוחים, אני אמורה להתחיל בקרוב סדרת הקרנות של 25 טיפולים (כל יום חוץ מימי שישי ושבת) ולהתחיל לקחת כדורים הורמונליים למשך 5 שנים. ובנוסף, בגלל הגיל שלי (35 וקצת) ובשל הרצון להיות בטוחה אז אני אמורה להתחיל היום להתחיל להזריק לעצמי כדי לעבור הקפאת ביציות על כל מקרה שלא יהיה.

זה היה פירוט הטיפולים בקצרה ועכשיו אפרט מה התופעות לוואי וההשלכות של הניתוחים שעברתי והטיפולים שאני אמורה לעבור.

אז קודם כל ההחלמה מהניתוח הראשון הייתה קלה ותוך 3 ימים כאילו לא עברתי כלום. ההחלמה מהניתוח השני הייתה סיוט, כנראה ששני ניתוחים בחודש וחצי זה עומס על הגוף. תדמיינו לכם שבמשך שבוע שלם אתם מרגישים כאילו מישהו צובט לכם בפטמה (ולא בקטע הכייפי) ולא משחרר. באותו שבוע הסתובבתי עם קוביות קרח בחזייה ודמעות בעיניים כל הזמן והייתי בטוחה שאוטוטו אני הולכת לעבור התמוטטות עצבים. עכשיו הכל בסדר ואפילו סוף סוף חזרתי לישון על הבטן אבל צלקת יש ועדיין לפעמים מרגישה את האזור.

אז למרות שכל הגידול בחוץ (ביי ביי גושון) – אני הולכת לעבור טיפולי מנע על מנת להוריד את אחוזי האפשרות שהסרטן יחזור לגופי. כרגע יש 40% שהסרטן יחזור אבל לאחר ההקרנות זה יורד ל10%. וסוג הגידול שלי מאוד אוהב הורמונים אז הכדורים שאני הולכת לקבל הם סוג של הורמונים נוגדים.

אז ההקרנות. אתמול הייתי אצל הרדיולוג והוא הסביר לי שלא אוכל להניק מהשד הזה בחיים. שבקופת ההקרנות אולי אחווה עייפות, המקום יהיה רגיש ואולי יהיו לי כוויות.

ומה לגבי הטיפול ההורמונלי? אז זה בכלל הולך להיות כיף גדול. קודם כל כנראה שבשלושה חודשים הראשונים אחווה הרבה גלי חום (לראשונה בחיי מקווה שבקרוב יתחיל להיות פה קר). בנוסף – אסור לי להיכנס להיריון בזמן שאני לוקחת את הכדורים. כשארצה להיכנס להיריון אצטרך להפסיק איתם, לעשות הפסקה של 3 חודשים ואז להתחיל לנסות להיכנס להיריון.

וכמובן שמעתה והלאה אצטרך כל חצי שנה ביקורת אצל כירורג שד וכל שנה MRI.

לגבי ההקפאת ביציות – אני אמורה להתחיל להזריק לעצמי מדי יום, ללכת כל מספר ימים לעשות בדיקת דם וגם אולטרסאונד וגינלי. לא מספיק שכל העולם ואחותו בוחן לי בתקופה האחרונה את השדיים, עכשיו גם יהיו את אלו שידעו כל מה שקורה לי ברחם ובאיברים מוצנעים אחרים. עוד לא התחלתי לקחת את ההורמונים וכבר כל דבר גורם לי לדמוע.

כל אלו התופעות לוואי וההשלכות הפיזיות. יש הרבה גם נפשיות.

ועדיין אני מודה על הגילוי המוקדם – המצב שלי כ”כ יותר טוב משל אחרות. המצב יכול היה להיות אחרת לכאן או לכאן. אם הייתי הולכת באוגוסט כבר להיבדק יכול להיות שהיו צריכים לעשות לי רק ניתוח וזהו. ואם היה לוקח לי הרבה יותר זמן ללכת להיבדק – מי יודע מה היה קורה? אולי הגידול היה גדל. אולי היו לי גרורות. אולי הוצאת הגידול לא הייתה מספיקה והיית צריכה לעבור כריתה? ואז לא היו מסתפקים בהקרנות וטיפול הורמונלי אולי הייתי צריכה כימותרפיה וטיפולים כימיים.

אני מכירה הרבה בנות שלא הולכות להיבדק מכל מיני סיבות: יש את אלו שלא מודעות בכלל שיש אופציה לקבל סרטן בגיל צעיר – אז אפשר וגם ככל שהסרטן מגיע בגיל יותר צעיר הוא לרוב יותר אלים. יש את אלו שלא הולכות להיבדק כי הן מפחדות, שיש להן במשפחה והן מפחדות מה התשובה תהיה. אז זה היתרונות בגילוי מוקדם – ככל שתגלו יותר מוקדם ככה ההבראה תהיה יותר קלה. ובכל מקרה – סרטן השד הוא סרטן שרוב הנשים שורדות. רוב הנשים מחלימות ויכולות לחיות חיים מלאים, מאושרים ובריאים.

images1ZP3MNW4

מספר נתונים על סרטן השד:

* סרטן השד זו מחלת הסרטן הנפוצה בעולם. הנתונים עומדים כרגע על 1 מ- 7.

* 79% מהחולות הן מעל גיל 50 וכ-8% הן מתחת לגיל 40.

* שיעור ההישרדות של חולות במחלה עומד על 87% (ומחקרים שונים אף אומרים שגילוי מוקדם מעלה את זה ל92%).

* אפשר להיבדק בחינם אצל כירורג שד בעיקר אם יש סרטן השד במשפחה. עדיף להתחיל להיבדק כבר מגיל 30.

* גם גברים יכולים לחלות בסרטן השד. אומנם זו תופעה נדירה (פחות מ1% מכלל המקרים) אבל אם יש נשים שהן נשאיות הגן אז מומלץ שגם גברי המשפחה ילכו להיבדק.

אבל הדבר הכי חשוב לדעתי – תהיו מודעות וקשובות לגוף שלכן. אם אתן מרגישות משהו, לכו להיבדק ואל תפסיקו על שתקבלו תשובה ברורה. יש הרבה מקרים של נשים צעירות שמרגישות משהו אבל הרופאים מרגיעים אותן שזה בלוטות חלב וכל מיני כאלה. אל תקשיבו לתשובות הללו – תידרשו בדיקות יותר מקיפות ויותר וודאיות.

והכי חשוב – לכו להיבדק באופן קבוע (וגם תעשו בדיקה ידנית בבית, יש מדריכים באינטרנט אם אתן צריכות הכוונה). גילוי מוקדם באמת מציל חיים ומשנה את כל ההבראה. אז נכון, מה שאני עוברת זה לא כיף חיי והייתי מעדיפה לעשות דברים אחרים אבל זה בהחלט עדיף ממה שהייתי צריכה לעבור אם לא הייתי מגלה בזמן.

ועוד דבר – אתן לא לבד. יש את אחת מתשע (שעושה עבודת קודש) ועוד עמותות וקבוצות שעוזרות לבנות שעוברות את זה. וזה באמת מדהים כמה קהילת הוורודות היא קהילה מדהימה. הן פשוט תומכות ללא הפסקה אחת בשנייה – מעודדות, מרגיעות, מייעצות ומאפסות. וזה לא משנה להן אם יש לך סרטן שלא נחשב (כמו שלי) או אם את צריכה רק ניתוח – הן פתוחות, מקבלות ומחבקות כל אחת. והן באמת עוזרות.

אז תתקשרו כבר עכשיו לכירורג שד ותיבדקו כי גילוי מוקדם באמת יכול להציל את החיים שלכן.

ddd

(התמונות נלקחו מאתרים שונים בחו”ל לקידום מודעות לסרטן השד)

עוד מהבלוג של מירב שובל

תצוגה מקדימה

השילוב בין טיימינג, משמעות ובחירה

כמה ימים לפני שאבא שלי נפטר, בדרך לבקר אותו בבית חולים אמרתי לאימא שלי שלפחות אבא שלי עשה הרבה בחיים שלו והשאיר חותם. אבא שלי היה באמת אחד האנשים הכי מדהימים שהכרתי (אם לא הכי). גידל משפחה שבאמת באמת אהבה ועדיין אוהבת אותו,...

תצוגה מקדימה

הטוב, הרע והמכוער

אחד הדברים שהבטחתי לעצמי כשהתחלתי לכתוב את הבלוג הזה זה שאני אהיה כנה ואמיתית. גם עם הדברים שקשים, גם עם הרע וגם עם הטוב. ולהיות כנה ואמיתית על ועם פחדים זה לא הדבר הכי קל בעולם. אבל משום מה בשנים האחרונות החיים הבהירו לי...

תצוגה מקדימה

Once upon a time ׁ(או איך גיליתי שיש לי סרטן)

כמו כל סיפור גם זה מתחיל בעבר. ואומנם זה עדיין לא סיפור אגדה - אבל מי יודע? זה עוד לא הסוף אז הכל יכול לקרות. וכולי תקווה שהסוף הטוב בהחלט יקרה. מאז שהתחלתי לספר מה יש לי אז הרבה אנשים שואלים אותי איך בעצם גיליתי אז האמת...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה