הבלוג של שימרית שמחי - לישון כל הלילה

sleepangel

מומחית לשינה של אחים ומדריכת שינה לקראת ילד שני במשפחה. אמא לאופיר(2) ולילך(4), נשואה לזוהר ובעלת תואר B.A בפסיכולוגיה. המוטו שלי כשאני מלווה משפחות ובגידול ילדיי שלי הוא - ל'צאת מהקופסה' ולחשוב יצירתי בכל דילמה הורית

עדכונים:

פוסטים: 12

החל מאפריל 2015

מתי הכי נכון להעביר את התינוקת לחדר משותף עם אחיה?איך מתארגנים לבד לקראת שינה עם שני ילדים? איך עושים שהוא לא יעיר אותה? איך מקריאים לו סיפור כשהיא ישנה? מה יקרה אם היא תעיר אותו בלילה? כאן תוכלי למצוא את כל התשובות שיפוגגו את החששות לקראת העברת התינוק לחדר עם אחיו הגדול.

26/04/2015

 מזל טוב – כבר עברו כמה חודשים מאז שהקטנה נולדה. הגדול כבר התרגל לעניין ואתם מתחילים לחשוב להעביר את הקטנה לחדר משותף עם אחיה.

 מתי הכי נכון להעביר את הקטנה לחדר עם אחיה הגדול?

 הזמן הכי נכון – זה כאשר אתם ההורים מרגישים שהגיע הזמן לכך.

לכל הורה יש את השיקולים והסיבות שלו. זה משתנה מהורה אחד לשני ולכל אחד נכון משהו אחר. יש הורים שעושים זאת מהיום הראשון שהתינוק נולד ויש הורים שמעדיפים חדר נפרד לכל ילד. ההחלטה מתי להעביר לחדר משותף, תלויה בכם ובמוכנות שלכם בלבד . אין גיל נכון יותר או פחות, לביצוע המעבר.

 יחד עם זאת, עם כל שינוי צפים הרבה חששות נורמליים ולגיטימיים, וחשוב ששיקול תזמון המעבר לא יושפע מהם. איך עושים שהוא לא יעיר אותה? איך מקריאים לו סיפור כשהיא ישנה? מה יקרה אם היא תעיר אותו בלילה? ועוד ועוד חששות שלכולן פתרון.

 נכון, זה מצריך כמה ימי הסתגלות, אבל מבטיחה לך שברגע שתסמכי על הילדים שלך ותאמיני בהם, הם יראו לך כמה ההסתגלות קלה ופשוטה עבורם.

 הדברים שחשוב לעשות רגע לפני המעבר לחדר משותף:

 1. מומלץ לעשות את המעבר בסופ”ש כך שתהייה לכולכם אפשרות להיות יחד בשינוי הזה בלילות ובמהלך היום.
 2. סכמו ביניכם ההורים מי קם לאיזה ילד במהלך הלילה. כך שאם יעירו זה את זה, לכל ילד יהיה המענה לו הוא זקוק

הכנה מראש – לאח הגדול:

 1. דברו איתו בהתלהבות על מעבר התינוקת לחדרו – העצימו אותו בהיותו אח גדול.
 2. ארגנו את החדר יחד איתו – שתפו אותו בכל השינויים: הרכבת מיטת התינוק, מיקום המיטות, הבגדים, הצעצועים וכו’.
 3. ערכו שינוי בטקס השינה שלו, כך שכביכול התינוקת כבר ישנה בחדר(במידה והיא הולכת לישון מוקדם יותר). התלבשו בשקט והסבירו לו את החשיבות(אם היא תתעורר, לא תוכלו לקרוא ספר), קראו ספר עם מנורת לילה או פנס ראש וכו’.
 4. בימים שלפני המעבר, בלו עם שניהם את אחה”צ במשחקים משותפים בחדרם.

הכנה מראש – לתינוקת:

 1. במידה ואת עדיין עם הקטנה בבית, התחילי להשכיב אותה לישון את שנות היום במיטת התינוק בחדר המשותף. הקפידי להחשיך את החדר טרם ההשכבה ולעשות טקס שינה קצר בכדי להקל עליה את ההירדמות.
 2. במידה והיא עדיין מתקשה להירדם באופן עצמאי ומתעוררת הרבה במהלך הלילה, התחילי ללמד אותה איך לעשות זאת. את הלימוד חשוב לעשות באופן הדרגתי, תוך כדי גמילה מגורמי תלות חיצוניים ומתן מענה תמידי ומידי לבכי.

איך מתארגנים לקראת שינה עם שני ילדים בחדר משותף?

כאשר יש שני מבוגרים בבית בזמן הזה – אז אין בעיה וכל מבוגר נמצא עם ילד אחר

הבעיה מתחילה כאשר את לבד עם שני הילדים וצריכה לתמרן בניהם.

מקלחות, השכבות והרדמות – כשאת לבד עם שני ילדים:

 1. אכלו ארוחת ערב ביחד (גם אם זה אומר להניק בזמן שהגדול אוכל ארוחת גדולים).
 2. שתפי את האח הגדול במקלחת של התינוק, העצימי אותו ביכולת שלו ל’קלח’ את אחיו.
 3. אותו הדבר עשי בהלבשת התינוק – שהגדול יביא חיתול או יסגור כפתורים וכו’
 4. בסיום ההלבשה, תני לגדול ספר/משחק/דף לצייר או כל דבר שהוא אוהב ויכול לעשות בשקט עם עצמו והסבירי לו שעכשיו את משכיבה את התינוק לישון וכאשר תסיימי תתפני להיות רק איתו.
  אולי כרגע זה נשמע לך חלום, אבל זו דרך ללמד את הגדול שיש זמן שמוקדש רק לו ויש זמן שמוקדש רק לאחיו התינוק.
 5. בכל מקרה אם את רואה שקשה לך מידי להתמודד עם הגדול בזמן ההשכבה של הקטן, תמיד אפשר להגדיר את הזמן הזה כזמן טלוויזיה(המושיעה שלפעמים אין ברירה וצריך להיעזר בה). השתדלי לפני שאת מגיעה למפלט האחרון הזה, למצוא את הדרך לגייס את הגדול לשיתוף פעולה אשר שניכם תצאו נשכרים ממנו. ואם הגעת למצב טלוויזיה, זה בסדר! אל תלקי את עצמך! את אמא מדהימה שמקדישה לכל אחד מהילדים שלך את הזמן שלו.
 6. ברגע שהגדול עסוק בענייניו, ערכי טקס שינה לתינוק והשכיבי אותו במיטתו. במידה ומתקשה בהתחלה להירדם באופן עצמאי, הישארי לצידו והרגיעי אותו עד שיירדם.
 7. זה הזמן להתפנות לגדול. זה זמן האיכות שלכם לבד, אשר יש לו חשיבות רבה בהעצמת האח הגדול ובגיוסו לשיתוף פעולה עם כל השינויים החלים בחייו בתקופה האחרונה. עשי איתו דברים שאת יודעת שהוא טוב בהם ויעצימו אותו, אפילו לרבע שעה ורק אח”כ מקלחת.
 8. את טקס השינה ערכי איתו בחדר המשותף בזמן שהתינוק ישן(כן כן אל חשש), זה חשוב על מנת לייצר לילד הגדול הורדת הילוך לקראת השינה אשר תקל עליו את ההירדמות.

 ומה עושים אם הם יעירו אחד את השני בלילה?

 1. חשוב שלכל אחד ייגש הורה וייתן את המענה לו הילד זקוק.
 2. הקפידו שלא להחליף ביניכם. כלומר, אם את קמת לתינוק והגדול מתעורר אז אל תנסי לג’נגל בין שניהם. מאחר שכך אף אחד מהם לא יקבל את המענה לו הוא זקוק וההתעוררות עלולה להתארך.
 3. אז העירי את האבא ושהוא ייגש לגדול, כך שגם התינוק וגם הגדול יוכלו לקבל את הסיוע לו הם זקוקים בשביל לחזור לישון במהרה.

ולסיום, הילדים מהר מאוד מתרגלים לנוכחות האחד של השני ולרעשים האחד של השני ולא מתעוררים זה מזו. כך שאם זה החשש העיקרי שלך במעבר לחדר משותף, הסירי דאגה מלבך.

ויותר מזה… במהרה מגיע הרגע שהם כבר לא זוכרים איך זה היה לישון האחד בלי השני.

 אז קדימה לדרך

ושיהיה מעבר קל ונעים

** הכותבת היא יועצת שינה מוסמכת בשיטת ‘לילה טוב’ ובעלת תואר B.A בפסיכולוגיה, המומחית לשינה אצל אחים ומדריכת שינה לקראת ילד שני במשפחה.

בואי להכיר אותי בעמוד הפייסבוק שלי - שימרית – לישון כל הלילה

עוד מהבלוג של שימרית שמחי - לישון כל הלילה

Thumbnail

**שוב הילד שלך חולה ואת כבר עייפה?**

מהרגע שהכנסת את הילד שלך לגן, הוא חולה ללא הפסקה שוב ושוב. ולא מספיק זה...אז גם הגיע לו החורף הישראלי ואיתו שלל הנזלות, שיעול, שפעת, ווירוסים למיניהם. מה פה קורה פה? ולמה זה...

Thumbnail

לידת תינוק חדש במשפחה- מה עושים עם הפחדים של הילד הגדול?

הילד שלך כבר בן שנתיים או 3 ואת בהריון ומצפה לילד השני שלך. פחדים רבים מציפים אותך - איך הלידה הזו תעבור? איך מחלקים אהבה לשני ילדים? איך הגדול יקבל את התינוק? איך תצליחי...

Thumbnail

מתי יום העצמאות של הילד שלך?

יום העצמאות הוא יום המציין את רגע יציאתנו כמדינה, מתלות באחרים לעצמאות מלאה בזכות עצמנו. יום העצמאות הפרטי שלי, חל ביום השחרור שלי מהצבא. הייתי בעננים - "זהו אני אדון...

תגובות

טופ 20 - בלוגים