הבלוג של תופסת מקום

sizeplus

כותבת, אוהבת ולומדת. שונאת לשטוף כלים, נהנית לפרוע את הסדר ולנתח את הסיבות לתופעות חברתיות. חושבת שאהבה עצמית זו עבודה מתגמלת ואופטימיות זו בחירה. הצטרפו אלי למהפכה: כן לאהבה עצמית, בכל גיל -משקל- מבנה גוף. לא למשטור... +עוד

כותבת, אוהבת ולומדת. שונאת לשטוף כלים, נהנית לפרוע את הסדר ולנתח את הסיבות לתופעות חברתיות. חושבת שאהבה עצמית זו עבודה מתגמלת ואופטימיות זו בחירה. הצטרפו אלי למהפכה: כן לאהבה עצמית, בכל גיל -משקל- מבנה גוף. לא למשטור והרעבה

עדכונים:

פוסטים: 5

החל ממאי 2014

טקס ”מיס אמריקה”, חושף שוב את הלחץ החברתי המטורף. מקיילה דיל (בתמונה)

53971b569c182

מיס אינדיאנה, הוגדרה כבעלת גוף” לא שגרתי”, אך זכתה להפוך לאהובת הקהל בטוויטר וברשתות החברתיות. מהו אותו גוף לא שגרתי שמנע מהעלמה דיל להעפיל לשלב הבא, אם תהיתן? הו, מדובר במידה 36 ולא במידה 34. אנחנו כל כך מורגלות ומורגלים לראות נשים שלדיות, עד כי מישהי במידה 36 ואולי אפילו מידה 38 נתפסת כחתרנית ובעלת גוף מלא, ללמדנו על גודל העיוות שיצר הקונצנזוס.

הלחץ החברתי המופעל ביחס לנשים צעירות הוא גדול יותר, בהשוואה לנשים בגילאים פחות צעירים (עד גיל 30 ), אולי כי חלק מההתבגרות הגילאית היא גם התבגרות נפשית ובינינו, כמה את יכולה לשנוא את עצמך ואת גופך, על שהוא מסרב לעמוד בסטנדרטים מצומצמים שקבע הקונצנזוס.

בפוסטים הקודמים כתבתי על משטור הגוף שמופעל כלפי נשים ועל הלחץ התרבותי חברתי שמפעילה החברה.

חלק מהלחץ התרבותי חברתי מופעל גם על גברים. כשאת נדרשת להיות רזה ואולי גם יפה וכשאת נבחנת על מידת המכנסיים שלך, הגברים שלצידנו נבחנים על בת הזוג השווה שהצליחו להשיג שהופכת להיות עוד סימן בסמל הסטאטוס: קריירה מוצלחת, רכב, שכר גבוה ובת זוג כוסית.

Rubens_Adam_et_Eve_hh

החברה מעבירה מסר מאוד ברור לגברים: היא שמנה? תהפוך אותה לידידה שלך. אם ממש אין לך ברירה וכבר החלטת לצאת עימה, מוטב ותצאו למקום שאף אחד לא מכיר ואף אחד לא יפגוש אותך (היה פרק כזה ב”סקס והעיר הגדולה”). תתייעץ איתה לגבי נשים אחרות, תשתף אותה בדיעותיך על ים הכוסיות מסביב ועל החולשה שלך לטוסיק קטן וחטוב. רק למען השם, אל תתאהב בה.

 מקסימום תשכב איתה אבל גם זה מוטב לעשות במחשכים ומבלי שמישהו ידע. אם בטעות מישהו מגלה, כדאי שיהיה לך נימוק טוב או הסבר מלומד לשמנה הזו שנמצאת על ידך, כמו הפרק של “רמזור” שבו חפר מנמק לאמיר את הימצאותו ליד השמנה (שהוצגה גם כוולגרית וגסה) : “היא פשוט טובה במיטה ומפצה על כל מה שהיא לא”. סאבטקסט: אם את שמנה – את כנראה מחרידה ואת צריכה לתת לנו סיבה טובה להתקרב אלייך, סיבה טובה לשהות באיזור הדמדומים של השוליים והפריק שואו.  לפחות תדאגי לפצות במיטה, כי את מחוץ לקונצנזוס ה36-38.

בהצגה “שמנה” המוצגת בימים אלו בתיאטרון “הספריה” של בית צבי ברמת גן, מתייחסים בדיוק לזה. האם יכולה להתקיים במרחב החברתי שיפוטי שלנו, אהבה של גבר לאישה שמנה ומה זה אומר על הגבר המאוהב.

הרבה גברים מעידים על משיכה שאינה תלויה במידה. שאם היא מאתגרת, מעניינת, יפה ומושכת, הוא יימשך אליה בין אם היא מידה 48 ובין אם היא מידה 38, אך באותה הנשימה הם קובלים שאין שום אישור חברתי להיראות בסביבתה של מישהי כזו.

במקביל, חברותיי השמנות – מלאות, שמשוטטות באתרי היכרויות מתלוננות על “שוק בשר” והן מתכוונות לשיפוט על פי המראה בביקיני ומידת המכנסיים. הן מציינות שמציעים להן סקס בצורה מפורשת ובוטה וכשהן מסרבות, הן מיד נענות ב “את לא באמת חושבת שבמצבך מישהו יצא איתך. אני לפחות מוכן לשכב איתך” או: “את כזו יפיפיה, אם היית פחות שמנה, היה לנו סיכוי”. “למה שלא תעשי איזו דיאטה קטנה..” הציע אחר והסביר: “יותר קל לרדת במשקל, מאשר לשנות משיכה”. ללמדנו מהם גבולות הקונצנזוס.

כל זמן שהדבר הכי סנסציוני יהיה מתמודדת לתחרות מיס אמריקה במידה 36 ולא במידה 34, נמשיך לקבל עוד מאותו הדבר.

הדרך היחידה למתוח את גבולות הקונצנזוס היא לשבור אותו. להפסיק להזין אותו ולסרב לשחק בהתאם לחוקי משחק שלא אנחנו כתבנו. עובדה, יש זוגות שבהם אחת או שני בני הזוג לא רזים ובכל זאת, הם מקיימים זוגיות מאושרת.

עוד מהבלוג של תופסת מקום

את הכי יפה כשאת מורעבת

הגעתי למשרד עורכי הדין שבו הייתי אמורה לשמש כמזכירה מחליפה. "אבל הבטיחו לי שישלחו מישהי ייצוגית" אומרת לי טלי, מנהלת כוח האדם במשרד בעודה סוקרת אותי בביקורת מכף רגל עד ראש וכשהיא אומרת "ייצוגית" היא מתכוונת לרזה. איך...

תגובות

פורסם לפני 5 years

מוקצה מחמת הפרויקט

כשרוצים להתייחס לתופעה בצורה קיצונית, להגדיר אותה, לתחם אותה ולומר שהיא יוצאת דופן, כל שנדרש הוא להקדיש לה כפולת עמודים ולמסגר את הכל תחת הכותרת: "פרויקט מיוחד" (!). למגזין השבועי של ידיעות אחרונות שעוסק בענייני לייף...

מפריכה מיתוסים

[youtube SBmAPYkPeYU nolink] כיוון שכל מעשה שלנו – האישי הוא הפוליטי ולהיפך, הבנתי שהמידות שלי הן עניין של בחירה. אז הנה הסיפור האישי ולאחריו כמה תובנות (וגם התייחסויות לתגובות המעניינות). מקטנות הייתי בעלת עודף משקל של חמישה...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה