הבלוג של יסמין כהן

משקפיים ורודים

כותבת תוכן, מלמדת כתיבה אותנטית ויומנאות. סופרת ופזמונאית בהתהוות. התחלתי לכתוב על מחלת הסרטן בקיץ 2014, מעט לאחר הגילוי. את הפוסטים הראשונים פרסמתי בשם בדוי: סיון לוי, מהר מאוד נחשפתי בשמי האמתי. אני בריאה, המסע מתועד כאן,... +עוד

כותבת תוכן, מלמדת כתיבה אותנטית ויומנאות. סופרת ופזמונאית בהתהוות. התחלתי לכתוב על מחלת הסרטן בקיץ 2014, מעט לאחר הגילוי. את הפוסטים הראשונים פרסמתי בשם בדוי: סיון לוי, מהר מאוד נחשפתי בשמי האמתי. אני בריאה, המסע מתועד כאן, ואני עדיין בתוכו.

עדכונים:

פוסטים: 78

החל מיולי 2014

4 ימים אחרי ששוב מצאו אצלי גוש בשד, ביקרתי בסדנת “יוגה צחוק” במחלקה האונקולוגית בוולפסון וראיתי את רותי חי שרה, רוקדת ומשמחת אנשים עם עירויים ומחטים נעוצים בורידים. כעבור שבועיים חזרו תוצאות הביופסיה: הכל תקין!

18/06/2018

 

WhatsApp Image 2018-06-17 at 22.47.17

סדנת ה”יוגה צחוק” של רותי חי בוולפסון מגיעה לי בזמן הכי מאתגר השנה. הייתי בסוף מאי בבדיקת הממוגרפיה השנתית שלי. אני מגיעה אליה בכל שנה עם פיק ברכיים ופקק בחזה שלא נותן לי לנשום. לבד אני מגיעה לשם, כי למדתי שככה יותר קל לי. לא צריכה לדבר על זה ולא לנחם את מי שבא לתמוך.

ארבעה ימים אחר כך התקשרה האונקולוגית וביקשה שאבוא לבירור נוסף. מצאו גוש חדש היא אמרה, ואני התחלתי לחשב את סופי מחדש.  את הבשורה שהכל בסדר קיבלתי אחרי שבועיים שלמים בתוכם עברתי גם ביופסיה מורטת עצבים. בתוך השבועיים הללו הגעתי לסדנה של רותי חי בשיתוף חברת התרופות “רוש” במסגרת פרויקט רוש מושיטה יד, במחלקה האונקולוגית של בית החולים וולפסון.

את הפעילות של רוש למען חולות סרטן אני מכירה כבר מעל שנה. לפני כמה חודשים יצאה הסדרה עם הקרנה חגיגית בסינמטק “יש לך את זה”. זכיתי על זה שפרק שלם נעשה על ההתמודדות שלי.

רותי חי מגיעה לסדנה “יוגה צחוק”. מה שהיא עושה שם זה מעבר לסדנת צחוק. קשה לי להגדיר בדיוק מה הולך שם. מה שאני כן יודעת – שאנשים יוצאים בתום החוויה קצת יותר מזוככים, קצת יותר מחויכים.  היה קשה שלא לבכות בסדנה שעסקה בטוב בחיים, באחד המקומות הקשים ביותר.

WhatsApp Image 2018-06-17 at 22.47.17 (1)

רותי נשבעת שהיא נורמלית. מבטיחה לאנשים במחלקה שלא רגילים להמולה ולצחוק הרם  שעוד שעה לא יראו אותה. לפני הסדנה עברה חדר חדר, ביקרה בכל פינה במחלקה וגייסה את החולים לשעה של חיוך ובכי, ובעיקר כלים להתמודדות עם מצבים לא קלים.

היא למדה את שיטת “יוגה צחוק” אצל ד”ר מדאן קטריה ההודי שהמציא אותה. אבל היא לקחה את זה לעולמות שלה. למקומות בהם ביקרה ומהם ינקה ונותנת את כל מה שהיא יכולה. היא מרימה, מתייחסת לכל אחד ואחת בסדנה, נותנת טיפים, מתקשרת,  עוסקת במילים חיוביות,עושה סטנדאפ ומכניסה חוכמת חיים שלה ושל תרבויות אחרות. הכי חשוב לה לתת ולשמח, לגרום לאנשים לצאת קצת יותר מעודדים משהיו לפני כן. היא שרה ורוקדת וסוחפת לשעה קלה אנשים עם עירויים ומחטים נעוצים בורידים.

אז מה למדתי מרותי חי?

  • אמה של רותי שחלתה בסרטן והחלימה נהגה להגיד כשהתמודדה: “כל דבר שקורה עובר דרכי כדי שאוכל ללמוד על עצמי”

 

  • “כשצוחקים  – לא חושבים”. תפקידו של הצחוק לשחרר מתח, לחץ וחרדה.

 

  • לפתוח את היום ולהגיד תודה. לקחת נשימה ולהגיד מילים חיוביות. מומלץ לעצור רגע את המחשבה, לקחת נשימה ולשחרר דרך הפה צחוק מזויף. מחקרים מראים שהמוח לא מבדיל בין צחוק מזויף לאמתי.  עם הזיוף יבוא גם הצחוק האמיתי:  ”מתוך שלא לשמה בא לשמה”.

 

  • הסמים האמיתיים של הגוף הם אנדרופינים וסרוטונין, אותם משחרר הגוף בזמן צחוק. הם משככי כאב. לא סתם יש ליצנים רפואיים.

 

  • הידעתם? ילדים צוחקים 400-500 פעמים ביום . בכולנו קיים ילד. למי אכפת מה חושבים ומה אומרים עליי?

 

  • היא משחקת במילים. למשל: א – ה – ב – האני הולכת בדרך הנכונה – ומה שחשוב מהכל הוא האהבה העצמית. אין טעם בתחושה של רגשות אשם וענישה עצמית. מותר לטעות, לבקש סליחה מעצמי. מחילה – החלמה – מחול.

 

  • עשר דקות ביום אני חושבת רק על עצמי. עושה משהו שטוב רק לי.

 

  • “אנא בכוח” הפיוט פי המסורת הקבלית, ראשי התיבות של מילים אלה מרכיבים את השם המפורש – שם בן 42 האותיות – אחד משמותיו של אלוהים.  לקרוא או לשמוע פעם ביום, לשיר יש סגולות מרפא:

אָנָּא, בְּכֹחַ גְדֻּלַּת יְמִינְךָ תַּתִּיר צְרוּרָה

קַבֵּל רִנַּת עַמְּךָ, שַׂגְּבֵנוּ, טַהֲרֵנוּ, נוֹרָא

נָא גִבּוֹר, דוֹרְשֵׁי יִחוּדְךָ כְּבָבַת שָׁמְרֵם

בָּרְכֵם, טַהֲרֵם, רַחֲמֵי צִדְקָתְךָ תָּמִיד גָמְלֵם

חֲסִין קָדוֹשׁ, בְּרוֹב טוּבְךָ נַהֵל עֲדָתְךָ

יָחִיד גֵּאֶה, לְעַמְּךְ פְּנֵה, זוֹכְרֵי קְדֻשָּׁתְךָ

שַׁוְעָתֵנוּ קַבֵּל וּשְׁמַע צַעֲקָתֵנוּ, יוֹדֵעַ תַעֲלֻמוֹת

 WhatsApp Image 2018-06-17 at 22.47.17 (3)

הכעס שלנו בפנים שנוצר מההרגל של “לשמור בלב” לא בריא. אנחנו פוחדים שנפגע במישהו, שנאבד שליטה. באיגרת הרמב”ם כתוב – “אדם שכועס כאילו גיהנום שולט בו”. השמחה היא רמה רוחנית הכי גבוהה.

לסיום – היא עושה מדיטציה באמצעות דמיון מודרך ומובילה אותנו ישר לתוך שיר של סיון ויצפלד – “שחררי שמח”.

אז מה רותי עושה? משמחת חולים בשעה של עוצמה והעצמה פלוס טיפים וחיוך גדול.

 WhatsApp Image 2018-06-17 at 22.47.17 (2)

לסיום, קבלו את השיר שרותי משמיע בסיום הסדנה. שחררו שמח!

[youtube _7srCqMS1Wk nolink]

 

פרויקט “רוש מושיטה יד”, הפרויקט החברתי-בריאותי הגדול בישראל שמפעילה חברת הביוטכנולוגיה רוש ישראל מזה 15 שנים ונועד לרומם את רוח החולים, לסייע להם בהתמודדות עם מחלתם, ולענות על צורכיהם מעבר לטיפול הרפואי. “רוש מושיטה יד” פועל בכל רחבי הארץ באופן רצוף ומאפשר לחולים ולקרוביהם לקחת חלק במפגשים ופעילויות מפיגות מתחים ומשרות אווירה נעימה בזמן ההמתנה והטיפולים.

מוגש כשירות לציבור. בחסות חברת רוש פרמצבטיקה (ישראל) בע”מ

עוד מהבלוג של יסמין כהן

Thumbnail

חשבון נפש קצוץ דק

ביום שלישי האחרון, הרגשתי שדי,  מיציתי את השיער שלי עד תום, ומעכשיו הוא לא שייך לי. זה התחיל ביום שלפני, השיער הגיב בצורה מאוד מוזרה לסירוק שלי אחרי החפיפה היומית. כמישהי, שאף פעם לא התהדרה בשיער מלא מדי, תמיד היה חבוי בי פחד...

Thumbnail

סיפור ניצחון

 חודש אוקטובר הוא חודש המודעות לסרטן השד. אני לא צריכה אותו כדי להגיד בכל הזדמנות לכל אישה הנקרית בדרכי שתלך להיבדק. לא מצאו עדיין מה הגורם לסרטן השד. לכן, אין משהו שאפשר לעשות בפועל כדי למנוע את המחלה הארורה. הדבר היחיד...

Thumbnail

שדים מהעבר

    אני והאהוב שלי בדרך לסופ"ש באחת מערי הנופש בארץ. הזמנו לנו חדר באחד המלונות הכי נחשבים שם, ואנחנו הולכים להתפנק בתוך בריכה, להתפלש בבוץ בריא...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים