הבלוג של סיון

sivan325

חדשה בבלוגים. אוהבת לקרוא... אז סביר שתקבלו ביקורות על ספרים ;)

עדכונים:

פוסטים: 329

החל מספטמבר 2014

צמח בעקתו יפרח/יקר צמח

A Plant Blossoms in Drought/Yakar Semach

עריכה: נורית שי.

הוצאה: אופיר ביכורים, 2014

232 עמ’.

בספרו האוטוביוגרפי, יקר צמח – רא’לי מתחיל לספר מילדותו בבגדד.

משפחתו גרה בעקד אל-נצארה, שכונת הנוצרים אשר ממוקמת מאחורי הרחוב הראשי המפורסם של בגדד, רחוב אל-ראשיד.

השכונה בה משפחתו גרה היא שכונה שקטה, וגרות בשכונה 3 משפחות יהודיות בלבד.

אבא שלו הוא חייט מצליח באל-מוסטנצר, רחוב הסוחרים.

הפעולות של התנועה הציונית התנהלו בבית משפחת צמח, ותפקידו של רא’לי היה לצפות על יד החלון שפונה אל הרחוב.

בתנועה לומדים ושרים בעברית, רוקדים ועושים הצגות בעברית.

בשנת 1948 יש דאגה רבה באוכלוסייה היהודית, ויש חשש לפוגרום נוסף. ה-CID, המשטרה החשאית מגבירה את רדיפתה אחרי חברי התנועה הציונית, שליחי התנועה מזהירים את ההורים שיחזקאל בסכנה, ואביו משלם כסף לאנשי התנועה כדי שיבריחו את יחזקאל.

אסירי ציון נתפסו ונכלאו, עברו עינויים קשים וחקירות הם מחליטים לגלות שהחברים שלהם הם מהמחתרת היהודית וזאת כדי שיקלו במצבם.

המשפחה נוחתת בארץ ישראל, המשאית עוצרת בפרדס חנה, אחיו הגדול יחזקאל מקבל את המשפחה. השמות של בני המשפחה עוברתו בהגיעם לפרדס כץ.

רוזה – רות, שיזית – שולה, אוולין – אסתר, רא’לי – יקר.

אחיו יחזקאל מצליח לסדר כדי שיקר יעבור למוסד חינוכי – כפר הנוער רמת-הדסה, אך בשביל יקר מוסד זה לא קיבוץ והוא מבקש מאחיו שיעביר אותו לקיבוץ, יחזקאל מוביל אותו למשרד עליית הנוער ושם האישה שואלת אותו איזה קיבוץ הוא רוצה, והוא מבקש קיבוץ עם ים. קיבוץ שפיים.

יקר ושתי אחיותיו הקטנות: תקווה וכרמלית מכוונות לכיתה ג’. אותו לוקחים לכיתה ה’. במסגרת “מבצע ‘קורת גג’ הוא מבצע מבורך של ההתיישבות העובדת. קיבוצים ומושבים התנדבו לארח את הנערים והנערות שוכני המעברות לשלושת חודשי החורף הקשים.” (עמ’ 62).

הדמות שמשפיעה עליו היא המדריכה רוחה גבירץ, היא מחדירה ערכים מהותיים: עליונות הקבוצה על הפרט, נאמנות, חברות ודבקות במטרה, והחשוב מכל – הדאגה לחלש ולנזקק. וזה בהשפעת רוח הפלמ”ח שעדיין שולטת.

קיבוץ שפיים משקיע בחינוך, במיוחד בתרבות ובאומנות. יקר משתתף במקהלת הקיבוץ בהדרכתו של הנרי קלאוזנר.

יקר הוא ספורטאי מצטיין במיוחד בריצות בינוניות וזוכה בתחרויות רבות ואף מביא בגאווה לקיבוץ את הגביע. הוא אלוף הנוער ובתי הספר לריצת 600 מטר.

לקראת סיום לימודי הי”ב, המורה בני כצנלסון מחליט שלקראת סוף השנה יהיה חגיגה תיאטרלית, למטרה זו נבחר שמואל (שמוליק) עצמון בו הוא בוחר את יקר לתפקיד הראשי.

זה אינו הצגתו האחרונה, להפך זה רק ההתחלה של הקריירה, פריצת הדרך לעולם התיאטרון, ומבקש להיות בלהקה צבאית.

יקר אף נוסע ללונדון ללימודים, ובנוסף הוא מעלה הצגת יחיד “חסיד בג’ינס”, משם תמונת הכריכה.

גם אהבה יקר מוצא שם. ג’ויס.

בספר מצורפות תמונות משפחתיות בשחור לבן של יקר ומשפחתו, וכן תמונות צבעוניות עם משפחתו וילדיו.

מומלץ בחום רב!!!

“האם זה אני רא’לי, העולה החדש מבגדד, ילד המעברה? זה שלבש מכנסי גברדין ארוכים, נעליים חצאיות בשני צבעים ועמד מבויש ונתמך בעץ הפלפלון ליד ילדי שפיים? האם זו אמת? אני בלהקה צבאית?” (עמ’ 83).

צמח כעקתו יפרח

עוד מהבלוג של סיון

תצוגה מקדימה

הכחול שבעינייך - ג'ודי צ.

הכחול שבעינייך/ג'ודי צ. הוצאה עצמית, 2014. 309 עמ'. הבטתי בכחול שבעינייך, הים כחול עמוק עוטף את רגלייך. לא רוצה אותך לעזוב, נמשך אלייך מאוד, רוצה להריח אותך, רוצה עוד. רוצה לצעוק שכולם ישמעו: "מיקה את שלי!!!" החמשיר אומנם...

תצוגה מקדימה

דוקטור, מה עושים? - אסנת עופר

דוקטור, מה עושים? / אסנת עופר Doctor What Should I Do? / Osnat Ofer הוצאות: כנרת, זמורה-ביתן, דביר, 2014 328 עמ' (כולל אינדקס) "מה הקשר בין לחץ הדם ובין הליכה?" (עמ' 11). בהקדמה אנו לומדים מהסופרת מה גרם לה להוציא את הספר אשר יש בו 120 שאלות ותשובות...

תצוגה מקדימה

שחורציון - יאיר שגיא

שחורציון/יאיר שגיא Blackzion/Yair Sagi הוצאה: כנרת, זמורה-ביתן, דביר, 2015 286 עמ'. נתי, צלם אירועים מירושלים, מסטול, אבוד ומזניח את עצמו. דנה, בחורה יפהפייה, עיתונאית מתחילה ושאפתנית. לדנה יש סוד. מה הקשר ביניהם? מה שמתחיל כסטוץ...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה