הבלוג של סיון

sivan325

חדשה בבלוגים. אוהבת לקרוא... אז סביר שתקבלו ביקורות על ספרים ;)

עדכונים:

פוסטים: 329

החל מספטמבר 2014

ספר השנה שלי: האיר את עיני לגבי הפרשה.

שני נסיכים ומלכה/שמואל דוד

Two Prince and a Queen/Shmuel David

הוצאה: פרדס הוצאה לאור, 2015

466 עמ’ כולל תודות.

אילן גר בניו-יורק הוא נשוי לרייצ’ל ויש לו 2 בנות. אילן הוא איש מחשבים מצליח שעובד בניו-יורק עד שהוא מקבל שיחת טלפון דחופה מישראל מאחותו, ברכה. אבא שלו בבית חולים, שבץ מוחי.

כאשר אביו יוצא מהניתוח, הוא מזכיר את השם ‘אינגה’ – אך אילן לא שמע את השם מעולם, ומאחותו אילן הבין שאביו דיבר לאחרונה הרבה על הקבוצה.

אילן אשר נשאר לישון בבית אביו מוצא בארון אוגדן דפים כרוך בסרט כחול, כל הדף הראשון הודבק דיוקן פחם של סבתו לואיזה, ובכותרת: “קטעי יומן, בלגרד, 1931-1939…”

אילן מתחיל לקרוא את יומן אביו.

אביו מבקש ממנו למצוא את אינגה.

לואיזה דוד, בחרה לבנה את השם  – האנה כמחווה למשורר הנערץ עליה – יוהן וולפגנג פון גתה. להַאנֶה היה אח בשם פאולי, ואחות בשם קלארי.

קלארי מבוגרת ממנו בעשר שנים.

אביו, אמיל הוא אדריכל מצליח, ואימו, לואיזה מעריצה את התרבות הגרמנית ומעבירה מועדון ספרות.

משפחת דוד היא משפחה אמידה בבלגרד, יש להם אחוזה גדולה, עד שנפסקים העבודות של אביו, והם נאלצים לגור במרכז העיר ולמכור את האחוזה.

קלארי נקברה ביוני 1939 בבית הקברות היהודי בבודפשט.

בדצמבר 1939 הם ארזו בגדים לשבוע וחיכו לספינה שלהם. אחרי שעתיים הגיעו 3 ספינות: “קרליצה מריה”, “הצאר דושאן”, “הצאר ניקולאי” – “ממש שני נסיכים ומלכה…” (עמ’ 89).

הספינה שלהם – “הצאר ניקולאי”, כאשר הם עולים לספינה, אמא שלו לא הרגישה בטוב והתעלפה, ואז אינגה הגיעה וישר טיפלה בה. יש רופא אחד ל-3 ספינות, דוקטור בצלאל, ואינגה היא עם הקבוצה של המזרחי, היא אחות, ילידת גרמניה, בת למשפחה שומרת מצוות שקיבלה חינוך מסורתי, והיא מבוגרת מהאנה בשנה.

1100 איש לשלוש ספינות, לפני סגירת שערי אירופה בעקבות צבא גרמניה.

אינגה והאנה התאהבו וכונו “הזוג משמים”, אהבתם ידעה עליות ומורדות, הם חלמו על חיים משותפים והקמת בית בארץ ישראל.

פרשת קלאדובו-שאבאץ אשר התרחשה על אדמת יוגוסלביה בשנים 1939-1942 – נוער עד גיל 18 קיבל רשיונות עלייה, ביניהם גם פאולי והאנה, אך אינגה לא ברשימה.

בשישה עשר במרץ יצא המשלוח הראשון מתוך שלושה.

כאשר אביו של אילן נפטר הוא חוזר לניו-יורק, מנינה בתו הוא גילה שהיא מבקרת את אריקה בבית האבות ומארחת לה חברה פעמיים בשבוע אחר הצהריים כחלק ממשימת אזרחות טובה. אריקה סיפרה לו איך היא איבדה את עינה הימנית כשלחמה בגדוד הפרטיזנים, וכאשר היא מספרת לאילן על הגעגועים ועל חיי החברה שהיו בקלאדובו ואחר כך בשאבאץ, הוא שואל את אריקה אם היא הכירה את אינגה.

אריקה ברחה כדי להילחם עם הפרטיזנים, אינגה נשארה מאחור.

הדבר היחידי שהפריע לי בספר השם אילן. בהתחלה מצויין השם – אלן, ואחרי כמה עמודים השם – אילן.

בספר יש 3 חלקים: חלק א’, חלק ב’, חלק ג’: סיימישטה.

אילן מחבר קטעים מיומנו של אביו, זכרונותיה של אריקה, יומנה של אינגה ומכתביה של הילדה כחתיכות פאזל לספר שלם שמכיל את כל התקופה.

הספר הוא רומן היסטורי דוקומנטרי על הפרשה שנשכחה, פרשה שאני אפילו לא ידעתי על קיומה, פרשת קלאדובו-שאבאץ.

זהו ספר מומלץ וכדאי!!!  שני נסיכים ומלכה

עוד מהבלוג של סיון

תצוגה מקדימה

הכחול שבעינייך - ג'ודי צ.

הכחול שבעינייך/ג'ודי צ. הוצאה עצמית, 2014. 309 עמ'. הבטתי בכחול שבעינייך, הים כחול עמוק עוטף את רגלייך. לא רוצה אותך לעזוב, נמשך אלייך מאוד, רוצה להריח אותך, רוצה עוד. רוצה לצעוק שכולם ישמעו: "מיקה את שלי!!!" החמשיר אומנם...

תצוגה מקדימה

דוקטור, מה עושים? - אסנת עופר

דוקטור, מה עושים? / אסנת עופר Doctor What Should I Do? / Osnat Ofer הוצאות: כנרת, זמורה-ביתן, דביר, 2014 328 עמ' (כולל אינדקס) "מה הקשר בין לחץ הדם ובין הליכה?" (עמ' 11). בהקדמה אנו לומדים מהסופרת מה גרם לה להוציא את הספר אשר יש בו 120 שאלות ותשובות...

תצוגה מקדימה

שחורציון - יאיר שגיא

שחורציון/יאיר שגיא Blackzion/Yair Sagi הוצאה: כנרת, זמורה-ביתן, דביר, 2015 286 עמ'. נתי, צלם אירועים מירושלים, מסטול, אבוד ומזניח את עצמו. דנה, בחורה יפהפייה, עיתונאית מתחילה ושאפתנית. לדנה יש סוד. מה הקשר ביניהם? מה שמתחיל כסטוץ...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה