הבלוג של סיון

sivan325

חדשה בבלוגים. אוהבת לקרוא... אז סביר שתקבלו ביקורות על ספרים ;)

עדכונים:

פוסטים: 329

החל מספטמבר 2014

גן המכתבים/אליסון ריצ’מן

The Garden of Letters/Alyson Richman

הוצאות: פן וידיעות ספרים, 2014

381 עמ’, כולל תודות.

זהו ספר השלוב באהבה ובמנגינה, ואליסון ריצ’מן יצרה יצירה שאין כמותה, בשנים 1934-1936 ובשלהי 1943, באיטליה.

שני מקרים ששולבו יחדיו בצומת דרכים, כאשר כל אחד מהדמויות הראשיות חווה אובדן קשה.

אנג’לו מציל את “אנה” אלודי מידי השומרים הגרמנים.

אלודי בהיותה בת שבע, הייתה מהופנטת ממנגינת הצ’לו, במהלך קונצרט בבית הספר של אבא שלה, וזה הכלי שהיא ביקשה מהוריה ללמוד.

לפני יום הולדתה השבעה-עשר קיבלה מאביה מתנה מיוחדת. צ’לו ונציאני, “הדרך שהוא עשה עד לחדר המגורים שלנו היא סיפור ארוך ומורכב,” הוא אמר ברוך. “אבל הבטחתי לבעליו הקודמים שאת תטפלי בכלי הזה כאילו הוא חלק מגופך.” (עמ’ 23).

כאשר אביה מוחזר לביתה חבול, אלודי מצטרפת לחברתה, לנה, לאספה אנטי-פשיסטית, “אבל כולנו מחוייבים למטרה המשותפת לשחרר את איטליה מהחולצות השחורות…” (עמ’ 41).

בחנות הספרים היא פוגשת את לוקה, ובהמשך אהבתם גדולה עוד יותר עד לאובדן הטרגי שהיא חווה מול עיניה.

אנג’לו לומד רפואה, את דאליה הוא פגש בדרכו הביתה, כדי להפתיע את אימו, כאשר הסירה שבה הפליג עצרה במפתיע בכפר דייגים קטן. בעודו יושב בבית הקפה, דאליה הגיע עם סל לימונים, על הצחוק שלה, “צחוקה נשמעה לו כמו מוזיקה מופלאה. כאילו אלוהים לכד את אור השמש ושחרר אותו דרכה.” (עמ’ 85).

כאשר אנג’לו גויס לצבא האיטלקי, הוא הבטיח לשלוח לדאליה כל יום מכתבים.

אם וביתה הסתכלו בפה פעור בכל פינה בחדר של דאליה ואנג’לו, “הן התקשו להאמין שדאליה לקחה על עצמה פרויקט עצום שכזה במהלך חודשי הריונה. אבל ממש מתחת לאפן יצרה דאליה חדר שהיה רקיע וגן של מכתבים גם יחד.” (עמ’ 183).

אליסון ריצ’מן מציינת בתודות שיש דמויות משניות מבוססות על דמויות היסטוריות אמיתיות.

זהו הספר הראשון שאני קוראת של הסופרת ונהניתי מקריאתו, ולפי דעתי היא עשתה את יצירת מופת, כאשר הקורא הוא מנצח את הקונצרט על כל דף שעובר.

הכריכה מדהימה.

אני נהניתי, קריאה נעימה, ומומלץ בחום! גן המכתבים

עוד מהבלוג של סיון

Thumbnail

הכחול שבעינייך - ג'ודי צ.

הכחול שבעינייך/ג'ודי צ. הוצאה עצמית, 2014. 309 עמ'. הבטתי בכחול שבעינייך, הים כחול עמוק עוטף את רגלייך. לא רוצה אותך לעזוב, נמשך אלייך מאוד, רוצה להריח אותך, רוצה עוד. רוצה לצעוק שכולם ישמעו: "מיקה את שלי!!!" החמשיר אומנם...

Thumbnail

דוקטור, מה עושים? - אסנת עופר

דוקטור, מה עושים? / אסנת עופר Doctor What Should I Do? / Osnat Ofer הוצאות: כנרת, זמורה-ביתן, דביר, 2014 328 עמ' (כולל אינדקס) "מה הקשר בין לחץ הדם ובין הליכה?" (עמ' 11). בהקדמה אנו לומדים מהסופרת מה גרם לה להוציא את הספר אשר יש בו 120 שאלות ותשובות...

Thumbnail

שחורציון - יאיר שגיא

שחורציון/יאיר שגיא Blackzion/Yair Sagi הוצאה: כנרת, זמורה-ביתן, דביר, 2015 286 עמ'. נתי, צלם אירועים מירושלים, מסטול, אבוד ומזניח את עצמו. דנה, בחורה יפהפייה, עיתונאית מתחילה ושאפתנית. לדנה יש סוד. מה הקשר ביניהם? מה שמתחיל כסטוץ...

תגובות