הבלוג של single mother

יומנה של אם חד הורית

עדכונים:

פוסטים: 11

החל ממרץ 2012

חיה על פריכיות אורז וקפה, מתזזת ומתרוצצת ממקום למקום. נדמה שהעולם כולו מונח על כתפיה של בובה לוי מראשון לציון, אם חד הורית ופעילה חברתית בולטת, מזה שנים ארוכות, המתמודדת בימים אלה במקום השני ברשימת “ראשון מתחילה מחדש” על מקום במועצת העיר. וכך היא מספרת על עצמה בשיחה שקיימה איתי.

“השעון מצלצל, השעה 6:00 עייפות כבדה, ישנתי בקושי 5 שעות, אך אין ברירה השמש זרחה. מירוץ הבוקר מתחיל כריכים, לשטוף פנים לצחצח שיניים, להכין להם שתייה לדאוג שיוכלו משהו קל, מכינה צלחות אוכל לצהריים עטופות בניילון נצמד ופתק נחמד מעל “בתאבון אוהבת אמא” מכינה קפה ב take away  וכולנו נכנסים לאוטו 3 הגדולים יורדים בבית הספר ,1 בגן .

השעון רץ מהר מידי ואני מנסה לעמוד בקצב שלו.השעה 7:30 וכולם במסגרות ,עכשיו הריאות מתמלאות באוויר חדש יום עבודה לפני! שעה וחצי של פקקים העייפות מהלילה נותנת את אותותיה ואני מנסה להתאושש, הגעתי לעבודה, בין לבין טלפונים של אמהות חד הוריות הזקוקות לעזרה ואני מרגישה לא נעים. בזמן העבודה הכל חשוב ואי אפשר שלא לענות, השעון ממשיך לרוץ  וכבר צהריים. הגדולים חוזרים מבית הספר , נכנסים לבד הביתה מחממים את האוכל ,צופים בטלוויזיה, ומתקשרים לאמא,שוב ושוב ושוב . ואני בעבודה והראש בבית!

אופס. רגע, לא רק בבית. לא בשלושת החודשים האחרונים. אז הכרתי לראשונה את עו”ד חמי דורון המתמודד על תפקיד ראש העיר ראשון לציון. היכרות לא ארוכה שהובילה להחלטה חד משמעית. להצטרף לפוליטיקה. תראו להיות אם חד הורית בישראל, אינו דבר של מה בכך. הנתינה המלאה לילדי במקביל לעול הפרנסה והרצון לפעול למען הקהילה ממלאים את יומי. העובדה שממשלת ישראל מחד וגורמים עירוניים מאידך, אינם עושים דיים כדי להבין את המצב המיוחד בו נמצאת אם חד הורית והקשיים הייחודיים שלה, דוחפים אותי שוב בשוב כדי לשנות את המצב.”

בובה, שעברה מהפך אמיתי בחודשים האחרונים היא מה שאנחנו נוהגים לכנות, מנהיגה. יש כאלה שיגידו שהיא מנהיגה אותנטית. צמחה מהשטח. זה ממש לא רלוונטי. היא פשוט אישה חזקה ודעתנית שסוחפת אחריה כל מי שנמצא מסביבה. אפילו אותי.

היא ממשיכה ומספרת. “אחת מן החוויות שעיצבו את חיי העבודה במקלט לנשים מוכות אותו הקימה כלת פרס ישראל, רות רזניק. שם גם הקמתי, יחד עם חברותי גלית נחום מיוקנעם ואניטה רוזנבאום מערד, את קבוצת “הקול הנשי”, המסייעת לקדם את מעמדן של נשים חד הוריות. שתיהן אגב גם החליטו להצטרף לפוליטיקה והן מתמודדות, כל אחת בעירה על מקום במועצת העיר

במשך שנה וחצי בהן עבדתי בעמותת “לא לאלימות” עמותה שמפעילה 3 מקלטים לנשים מוכות ברחבי הארץ, הכרתי נשים מדהימות שבחרו לצאת ממעגל האלימות ולצערי נתקלתי בנשים אשר חזרו לגורם האלים בשל חשש ממצבן הכלכלי שכידוע נחלש לאחר הגירושין, אותן נשים הבהירו לי כי יש בעיה קשה אשר גורמת להן להישאר  במעגל האלימות הבעיה הכלכלית . נתקלתי בקשיים הקשים של הבירוקרטיה ושל הביטוח הלאומי , “המעודדות” את אותן נשים שלא לצאת לעבוד אחרת יפסידו את קצבת המזונות המשולמות לילדיהן.

באוגוסט 2012 הרמתי את הכפפה וצעדתי עם חברותי כמחאה מקרית הממשלה בתל אביב לבית ראש הממשלה בירושלים, במשך מס’ שעות בודדות הצטרפו לקבוצתינו מאות אנשים נשים וגברים התומכים ברעיון לשנות את “חוק המזונות” של הביטוח הלאומי. בשיתוף פעולה עם עמותת ידיד החלטנו שאפשר אחרת ומאז הצטרפנו לקבוצה הולכת וגדלה של נשים מכל הארץ, יחד אנחנו מובילות את המאבק החדש של האמהות החד הוריות תחת הסיסמה “עובדת! לא פרזיטית”. הישגים כבר יש ועוד יהיו רבים בהמשך.”

חוזרים לילדים. אין ברירה. בובה היא מפרנסת יחידה, מזונות? הצחקתם אותה. ובגלל שהיא עובדת היא לא זכאית לקבל מהמדינה. מערכת המשפט למשל לא ממש מסייעת למרות שאפשר. זה כבר סיפור שעוד נגיע אליו.

כלכלת הבית, שכירות, הוצאות גדולות , הפתרון היחידי הינו שהילדים הגדולים יהיו כמה שעות בבית עד שאמא תשוב מהעבודה, לא יכולה להרשות לעצמי לעבוד חצי משרה. יום העבודה הגיע לסיומו השעה 16:00 הלחץ מתחיל פקקים , הגן נסגר ב 17:00 כל עיכוב ולו הקל ביותר יגרום לה לאחר לגן ומה יעשו הילדים אז?

חוזרים לבובה. “בשעה 17:00 בדיוק כולי מתנשפת מגיעה לגן הילדים, הילדים רצים אלי מחבקים מנשקים “אמא התגעגעתי” הם האחרונים בגן ואני מסתכלת בעיניים עצובות , מנסה לנחם את עצמי שתמיד יש ילד אחרון ובכל זאת למה דווקא הילדים שלי????? לוקחת את האפרוחים הביתה , בכניסה קופצים עלי בהתלהבות 2 הגדולים. אין הרבה זמן עוד כמה דקות מתחיל החוג, כולם עולים לאוטו מורידה ילדה אחת בחוג וחוזרים הביתה .צריך להכין שעורי בית. מסתכלת על השעון אוייייי עוד כמה דקות כבר צריכה לאסוף את הילדה מהחוג. כולם עולים לאוטו , חוזרים הביתה ויושבים לסיים את המשימות לבית הספר עם הבן ולהתחיל אותן עם הבת.

השעון ממשיך לרוץ, תכף ארוחת ערב אבל הטלפונים ממטה הבחירות לא מפסיקים להגיע. לתלות שלטים, להיפגש עם תושבים, לסייע לאמהות חד הוריות שנמצאות במצוקה כלכלית גדולה. אין מישהו אחר שיעזור.

תמיד חונכתי שהאזרח הוא הוא שנמצא במרכז העשייה. שהנתינה לזולת היא חלק בלתי נפרד מאורח החיים שלנו. ברוח זו אני מתכוונת לפעול גם בראשון לציון. לשים את התושב במרכז. בשם האמהות החד הוריות, בשמן של משפחות מעוטות הכנסה, בשם הילדים המבקשים נקודת פתיחה שוויונית לחיים”.

עוד מהבלוג של single mother

תצוגה מקדימה

הר הגעש מיוקנעם

מי שינסה לתפוס כמה דקות של שיחה עם גלית נחום במהלך יום העבודה שלה יאלץ לוותר במהירות. במשרד של חברת הארועים בה היא עובדת כמנהלת מכירות מצלצלים הטלפונים ללא הפסקה וגלית, כמו מכונה משומנת סוגרת הזמנות בשיחת טלפון אחת, מקבלת...

תגובות

פורסם לפני 6 years

כמעט לגמרי לבדן- אמהות יחידניות נאבקות על הפרנסה

מאת: עוה"ד עידית אלפנדרי-מאיר, מומחית לדיני משפחה וגירושין אם היו שואלים לדעתי בכל הנוגע לתשלומי מזונות לנשים ע"י הביטוח הלאומי, לא הייתי זקוקה לזמן רב בכדי לענות... למרבית הצער, אני מעורה במקרים כה רבים מידי יום ומידי...

תגובות

פורסם לפני 7 years

אמא, לפחות הכושי הזה עושה בשבילי יותר מאבא שלי...

פגשתי אותה לראשונה לפני מספר חודשים. אישה קטנה וצנומה, לבושה בשימלה שחורה פשוטה, מגפיים שמגביהים אותה קצת, נושכת את שפתיה במבוכה. היא הצטרפה לקבוצת הנשים הנאבקות לשנות את חוק המזונות המשולמים על ידי הביטוח הלאומי. רובן,...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה