הבלוג של single mother

יומנה של אם חד הורית

עדכונים:

פוסטים: 11

החל ממרץ 2012

מי שינסה לתפוס כמה דקות של שיחה עם גלית נחום במהלך יום העבודה שלה יאלץ לוותר במהירות. במשרד של חברת הארועים בה היא עובדת כמנהלת מכירות מצלצלים הטלפונים ללא הפסקה וגלית, כמו מכונה משומנת סוגרת הזמנות בשיחת טלפון אחת, מקבלת תשלומים בשנייה ובשלישית מסבירה בסבלנות אין קץ למובילים לאן הם צריכים להגיע, כי במקום הארוע שמתקיים, אי שם בארץ, מחכים לכלים ולאביזרים שבלעדיהם הוא לא יוכל להתקיים.  כך שישה ימים בשבוע, כמעט 9 שעות ביום. נסיעה של 30 ק”מ לכל כיוון ואח”כ במהירות הביתה, לילדים שמחכים. הבן הגדול וזוג התאומים.

ואחרי שהיא משכיבה אותם לישון, אז מתחיל החלק השני של היום. העשייה הציבורית. הפוליטית. המחוייבות החדשה של גלית. זו שהתגלתה רק בחודשים האחרונים. אחרי שבמשך תקופה ארוכה היא וחברותיה הקימו את “הקול הנשי” קבוצת מחאה ושינוי שמטרתה לשנות את מעמדה של האם החד הורית בישראל. בשנה שעברה התחברו חברות הקבוצה עם אנשי עמותת “ידיד” ויחד איתם וקבוצות נשים חד הוריות אחרות יצאו, בחודש מאי, למאבק ציבורי תחת הססמה עובדת! לא פרזיטית. שמטרתו להסיר את החסמים התעסוקתיים והבירוקרטיים שממשלת ישראל מעמידה בפני אמהות חד הוריות שכל רצונן הוא לעבוד ולהתפרנס בכבוד.

החיידק הפוליטי תקף אי שם, בתקופת חג הפסח. אז הבינה גלית שהשינוי אותו היא רוצה לעשות יכול להתקיים רק ממקום אחד. מקום של עשייה ציבורית נבחרת. של עשייה מראש הפירמידה. זה היה הרגע בו היא קיבלה את ההחלטה להשקיע זמן ומאמץ, גם על חשבון המשפחה, כדי להגשים את חלומה הגדול לקדם נשים, לשלב אותן ובמיוחד את אוכלוסיית האמהות החד הוריות במקומות עבודה בעיר ובאיזור הקרוב וגם לפתוח מכללה בעיר כדי שהן תוכלנה לסיים את לימודי התיכון ולזכות בתעודת בגרות ולאחר מכן בתואר אקדמי שיאפשר להן שידרוג ממשי של הכנסתן.

אבל כל אלה לא משתווים לחלום הכי גדול של גלית להקים מרכז קהילתי לאמהות חד הוריות. מרכז שבו נשים גרושות או לפני גירושין חד הוריות מרצון או מאין ברירה יכולות למצוא בית חם, מקום להתייעץ, להתפרק, להתחזק ולקבל את כל הסיוע שהן צריכות. “עוד בהיותי ילדה גיליתי כי אני אדם של צדק, של איכפתיות מהסביבה , מאנשים .. נלחמתי בכל דבר שנראה לי לא צודק.. אז כילדה קראו לזה “מורדת” היום זה נקרא “צדק”, להיאבק על הזכויות.” היא מספרת. חלום שעתה, כשהיא פעילה מרכזית במטרה הבחירות של צחי דקל, מועמד תנועת יש עתיד לראשות עירית יוקנעם, נראה קרוב מתמיד.

כשמעיפים מבט ראשון על האישה הצעירה הזו, עם השיער השחור והעיניים הסגלגלות, אי אפשר לראות את הר הגעש הפועם בתוכה. את אי השקט והסערה המאיימת להתפרץ בכל רגע. זאת היא גלית נחום, התגלית החדשה של מפלגת יש עתיד ביוקנעם. האישה שצעדה לבית ראש הממשלה בירושלים רק כדי להגיד לו שהיא גם בכושר אבל גם אישה עובדת. לא פרזיטית.

כבר מגיל מאוד צעיר החליטה כי היא רוצה להיות עצמאית . היא אינה רוצה להיות תלוייה בהוריה או בכל מישהו אחר. היא נכנסה לשוק העבודה. מדריכה בקייטנה, מלצרית, שמרטפית, אתם תגידו, גלית היתה שם. מנקיון של שולחנות ועד לניהול של מסעדה. את הכסף חסכה כדי להגשים את חלום חייה דאז , לימודי תואר ראשון.

בגיל עשרים ושתיים נישאה. הנישואים לא היו קלים אך גם אז היא לא וויתרה. עבדה במלוא המרץ, כסף ללימודי התואר שכה רצתה  לא היה ומהמעט שהיה ולאור אהבתה הגדולה לילדים, החליטה ללמוד תנועה לגיל הרך וסיימה כבוגרת במכון ווינגייט. החיים האמיתיים, היא מספרת, התחילו לפני 4 וחצי שנים. לאחר 12 שנות נישואין התפרק התא המשפחתי. קל זה לא היה. עם שלושה ילדים מצאה גלית את עצמה נאבקת בקשיי פרנסה והתמודדות עם הגרוש, ללא קבלת תשלומי מזונות והיטרטרות בבתי משפט. שוב מצאה עצמה נאבקת מול העולם. בעקבות קשיי הילדים להמשיך ולגור בכרמיאל בשל ההתמודדות עם אבי הילדים, התקבלה ההחלטה לעזוב הכל, קריירה מבטיחה, מגורים מסודרים, משפחה אוהבת והכל בשביל לפתוח דף חדש. להראות שאפשר גם אחרת. יודעת שהיא לבד אבל היא חזקה.

וכך היא מספרת. “עברנו להתגורר ביוקנעם, לאחר שעזבתי קייריה מפוארת בכרמיאל אני ללא עבודה מנסה להתאקלם במקום חדש ללא חברים ללא משפחה מלבד אחות גדולה שמתגוררת במקום. הבן הבכור עלה לכיתה ז , התאומים לכיתה א’ והשנה התחילה מאוד צולעת. החלטנו לעשות שינוי. פגשתי נשים נהדרות, חזקות התחברנו מיד והקמנו קבוצת מחאה של נשים חד הוריות , עובדות. צעדנו מתל אביב לירושלים כדי לדרוש את זכויותיינו, ישנו על המדרכה מחוץ לבית ראש הממשלה שלושה ימים .. מחאה שקטה/כואבת/מסבירה..”

“ניסינו לחזור למעגל החיים  ואני לא הצלחתי למצוא עבודה למרות כל ניסיונתי. פרזיטית אני לא  והחלטתי שאין מצב שאני ממשיכה לחיות מהכספים של ביטוח לאומי , החלטתי לחזור למקצוע בו התחלתי בגיל צעיר. מלצרות. באחד מבתי הקפה היותר ידועים ביוקנעם מצאתי עבודה. אמא לשלושה ילדים נושקת לגיל 38 ממלצרת כמו בת 16 אבל דווקא מהמקום הזה,  מהמקום הנמוך צמחתי.. למדתי להסתכל על עצמי בגאווה הכי קל זה להיות אומלל/מתוסכל לרחם על עצמך.. לא לעבוד פשוט לוותר לעצמך.. לא אני.!! וכמו שהבטחתי לעצמי כך היה.. פגשתי המון אנשים שחלפו על פני מידי יום כיאה למלצרית מדופלמת והתחילו לזרום אליי הצעות עבודה..

והיום. אישה עובדת. עצמאית וחזקה נמצאת בזוגיות, עוזרת לנשים אחרות שנמצאות במקום בו היא היתה. תומכת, דוחפת. מתרימה ותורמת. לא מוותרת. יודעת שהמשחק הוא הרבה יותר גדול ממה שהיא רגילה. אבל מוכנה לטבול את הרגליים במים הקרים והדי מלוכלכים של הפוליטיקה הישראלית. כי בסופו של יום, יודעת גלית, שרק משם היא תוכל להשיג את המשאבים והכלים לעשות את השינוי האמיתי. באתי לשנות היא אומרת. ואני לא מתכוונת לעזוב לפני שאשיג את כל מה שהתחייבתי לעצמי.

עוד מהבלוג של single mother

תצוגה מקדימה

אישה ללא הפסקה.

חיה על פריכיות אורז וקפה, מתזזת ומתרוצצת ממקום למקום. נדמה שהעולם כולו מונח על כתפיה של בובה לוי מראשון לציון, אם חד הורית ופעילה חברתית בולטת, מזה שנים ארוכות, המתמודדת בימים אלה במקום השני ברשימת "ראשון מתחילה מחדש" על...

תגובות

פורסם לפני 6 years

כמעט לגמרי לבדן- אמהות יחידניות נאבקות על הפרנסה

מאת: עוה"ד עידית אלפנדרי-מאיר, מומחית לדיני משפחה וגירושין אם היו שואלים לדעתי בכל הנוגע לתשלומי מזונות לנשים ע"י הביטוח הלאומי, לא הייתי זקוקה לזמן רב בכדי לענות... למרבית הצער, אני מעורה במקרים כה רבים מידי יום ומידי...

תגובות

פורסם לפני 7 years

אמא, לפחות הכושי הזה עושה בשבילי יותר מאבא שלי...

פגשתי אותה לראשונה לפני מספר חודשים. אישה קטנה וצנומה, לבושה בשימלה שחורה פשוטה, מגפיים שמגביהים אותה קצת, נושכת את שפתיה במבוכה. היא הצטרפה לקבוצת הנשים הנאבקות לשנות את חוק המזונות המשולמים על ידי הביטוח הלאומי. רובן,...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה