הבלוג של single mother

יומנה של אם חד הורית

עדכונים:

פוסטים: 11

החל ממרץ 2012

single mother

מרגישה את המועקה מטפסת מעלה בגרון, ולא, לא מצליחה לבלוע אותה.

המחשבות מתחילות לרוץ במהירות מסחררת, הראש המום.

מנסה לאסוף את עצמי – להסתכל כאן ועכשיו, לחשוב רק עליו לשאוב ממנו כוחות מחודשים,

כוחות כדי לשרוד, כאן ועכשיו בשבילו - הילד המדהים שלי, האור בחיי.

החובות בבנק חונקים, ושלא תעלה שאלה או ספק, אני עובדת, קמה כל בוקר מצליחה לעשות את מעט המטלות בבית שהזמן הקצר שנשאר מהתארגנות הבוקר מותיר לי, מכינה את הילד לבית הספר, וצועדת את דרכי למשרד, צועדת בכדי לחסוך עוד כמה שקלים החודש, מספרת לעצמי שזה מעולה – שזה עוזר לי לשמור על כושר, לתחזק את הגוף לעוד שנים רבות של עבודה – הכי טוב.

לאחר העבודה במשרד מגיעה למשמרת שנייה” – בטיפול הילד.. זה החלק הטוב של היום עבורי, להיות איתו, לדאוג לו, לטפל בו, להכיל אותו, להכין אותו לחיים. כל יום.

מנסה לא לחשוב, להתנתק, המחשבות חזקות ממני.

מה יהיה? איך נעבור את החודש? איך אוכל להמשיך להתפרנס מ- 4,000 ₪ ולשלם חובות כל חודש של 3,300 ₪ ? ולא מצליחה לאזן את המצב נכנסת כל חודש לגרעון גדול יותר.

את קצבת המזונות ביטוח לאומי הפסיק לשלם לי, החישוב של תקרת הזכוכית שלהם, תקרת ההשתכרות

המפורסמת על – ידם, שעומדת כיום על 6,000 ₪ בערך – היא תקרה פיקטיבית לחלוטין.

העובדות הן שאם חד הורית לילד אחד המשתכרת כ- 4,000 ₪ לא תקבל מהם כלום, והרי מזונות ילדים נפסקים לצורכי הילד, ולהבטחת מחייתו.

אשמח שיגיע הכלכלן שיראה לי וילמד אותי איך חיים משכר כזה,מחזיקים דירה, משלמים מיסים, דואגים לכלכלה, משלמים תשלומים בבית ספר, ומגדלים ילד- עם כל ההוצאות הכרוכות בכך - בכבוד.

נטל הפרנסה על כתפיי, אביו ברח מהארץ וחי חיים חדשים בגולה, ואני לא מתחילה בכלל לספר את ההתמודדות הרגשית אותה אנו עוברים כבר 7 שנים מאז שאביו נטש, דבר שהצריך ממני להשקיע משאבים נוספים באנשי מקצוע ובטיפול רגשי באומנות – רק שהילד ירגיש טוב, שיהיו לו כלים להתמודד.

ביטוח לאומי הפנה אותי להוצלפ, הבנתי שהתהליך ארוך ומורכב, פניתי לסיוע משפטי – הליך שלקח לי מספר חודשים רק בכדי לקבל עוד שיטפל בתיק, הרגשתי שיש מעט תקווה.

פניתי לעוד המכובד והסברתי את העובדות, הוא חייך אליי ואמר – יקירתי התיק הזה הוא כמו לרדוף אחרי הרוח הוא ברח לחול” .. רוח? שאלתי, באותה שנייה מעט התקווה שנותרה נסתלקה לה מתוכי והרגשת התסכול וחוסר הצדק הציפו אותי.

כבר שש שנים שאני מתגוררת בבית הורי עם הילד– שניהם נכים החיים על קצבת נכות,

הם מספקים לי ולילד את קורת הגג, אני חשה עצבות שזוג נכים צריכים לתמוך בי, ולולא הם –

היה המצב שחור משחור.

לולא הם הדרך למצוא את עצמי עם הילד ברחוב, הייתה קצרה.

פעמים רבות עולה בי המחשבה על חוק המזונות : (הבטחת תשלום) נועד לסייע לאישה ולילד, תושבי ישראל, שבידיהם פסק דין לתשלום מזונות, והם אינם מקבלים את התשלום מין החייב במזונות,

ובא ביטוח לאומי ושולל ממני את הזכות שלי לקבל עבור הילד את המזונות המגיעים לו, בא עוד שאמור להלחם עבור מימוש פסק הדין למזונות בהוצלפ – ואומר לי, אין לך סיכוי.

אם כן מהי חתיכת הנייר הזו עליה נאבקתי חודשים רבים בבית המשפט עד לקבלת פסק דין המזונות?

היא כלום, חתיכת נייר עם גיבוב מילים וחותמות.

אני רואה זוגות עם ילדים, חברים שלי, שני בני הזוג עובדים ונאבקים בשיניים לעבור את החודש,

נאבקים – אבל הם שניים. הם מכניסים שתי משכורות כל חודש, ובקושי מצליחים.

המציאות היא שממשכורת של 4,000 ₪ ושלילת המזונות מהילד שלי, היא גזר דין שגורם לי לחיות במצוקה יום יומית, ובקושי לשרוד.

בחודשים האחרונים הצטרפתי לקבוצת נשים מדהימה שפועלת בשנה האחרונה לתיקון חוק המזונות בביטוח לאומי, כולן נשים שמתמודדות במציאות לא פחות קלה משלי, לפעמים אף יותר קשה – לרובן אין את התמיכה מההורים, אין את קורת הגג ,והתחשיב הכלכלי שלהן בכדי לשרוד גבוהה משלי.

זה הסיכוי היחידי שלי לצאת ממצב של מציאות שבקושי מאפשרת לחיות, בקושי מאפשרת להעניק חיים טובים עם תנאים בסיסיים לילד שלי, לצאת ממצב בו אני דורכת במקום, מורידה את הראש ולא מתקדמת לשום מקום. זה הסיכוי היחיד שלנו.

יגיע היום בו הילד יגדל, יגיע היום בו תקרא לו המדינה לתרום את השירות הצבאי כמו שאני תרמתי, אותה מדינה שמתכחשת אליו, שמתכחשת אלינו.

מרגישה את המועקה מטפסת מעלה בגרון, ולא, לא מצליחה לבלוע אותה.

המחשבות מתחילות לרוץ במהירות מסחררת, הראש המום.

מנסה לאסוף את עצמי – להסתכל כאן ועכשיו, לחשוב רק עליו לשאוב ממנו כוחות מחודשים,

כוחות כדי לשרוד, כאן ועכשיו בשבילו - הילד המדהים שלי, האור בחיי.

ניקיטה

עוד מהבלוג של single mother

תצוגה מקדימה

הר הגעש מיוקנעם

מי שינסה לתפוס כמה דקות של שיחה עם גלית נחום במהלך יום העבודה שלה יאלץ לוותר במהירות. במשרד של חברת הארועים בה היא עובדת כמנהלת מכירות מצלצלים הטלפונים ללא הפסקה וגלית, כמו מכונה משומנת סוגרת הזמנות בשיחת טלפון אחת, מקבלת...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

אישה ללא הפסקה.

חיה על פריכיות אורז וקפה, מתזזת ומתרוצצת ממקום למקום. נדמה שהעולם כולו מונח על כתפיה של בובה לוי מראשון לציון, אם חד הורית ופעילה חברתית בולטת, מזה שנים ארוכות, המתמודדת בימים אלה במקום השני ברשימת "ראשון מתחילה מחדש" על...

תגובות

פורסם לפני 6 years

כמעט לגמרי לבדן- אמהות יחידניות נאבקות על הפרנסה

מאת: עוה"ד עידית אלפנדרי-מאיר, מומחית לדיני משפחה וגירושין אם היו שואלים לדעתי בכל הנוגע לתשלומי מזונות לנשים ע"י הביטוח הלאומי, לא הייתי זקוקה לזמן רב בכדי לענות... למרבית הצער, אני מעורה במקרים כה רבים מידי יום ומידי...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה