הבלוג של סיגלית בן-ישראל

סיגליות ועוד

כאן תמצאו סקירות של ספרים, סרטים וחוויות אישיות. הסקירות הן אישיות שלי או של חברים שקוראים וכותבים. למען הגילוי הנאות אספר לכם, שבנוסף לספרים שלי, אלו שאני רוכשת או שואלת, לעיתים אני מקבלת ספרים לקריאה וסקירה מההוצאות... +עוד

כאן תמצאו סקירות של ספרים, סרטים וחוויות אישיות. הסקירות הן אישיות שלי או של חברים שקוראים וכותבים. למען הגילוי הנאות אספר לכם, שבנוסף לספרים שלי, אלו שאני רוכשת או שואלת, לעיתים אני מקבלת ספרים לקריאה וסקירה מההוצאות לאור השונות. אני תמיד כותבת בכנות את תחושותי לגבי הספרים שאני קוראת ולכם נותר רק לבחור אם הם לטעמכם או לא. שמחה לארח אתכם בבלוג שלי ואשמח אם תגיבו.

עדכונים:

פוסטים: 94

החל מיוני 2010

שייקספיר תואר כאדם ידידותי אך לא חברותי. הוא לא יצא למסבאות ולא בילה עם ידידים ולא היתה לו מילה טובה להגיד על מוסד הנישואין

13/01/2018

הסקירה פורסמה לראשונה ב – 15/1/2012

 ספרי עליית הגג, 595 עמ’

 שייקספיר

להיות או לא להיות שייקספיר הוא ספר מרתק לא רק לכל מעריציו של שייקספיר, אלא לכל חובב תיאטרון – ובעצם לכל איש תרבות. “סוף סוף נמצא ספר כערכו של שייקספיר: ספר מבריק שכמו נכתב על-ידי עד ראייה, שמבין כיצד מחזאי נוטל את חומרי חייו ועולמו והופך אותם לתיאטרון”, המחזאי צ´רלס מי

איש צעיר מעיר שדה קטנה, בלי נכסים משלו, בלי קשרים משפחתיים עם בעלי-השפעה ובלי השכלה אוניברסיטאית, עוקר ללונדון לקראת סוף המאה ה-16 ובתוך זמן קצר להדהים נעשה למחזאי הגדול ביותר לא רק של תקופתו, אלא בכל הזמנים. יצירותיו קוסמות למשכילים ולבורים, לעירוניים אנשי העולם הגדול ולתושבי ערי השדה המבקרים בתיאטרון לראשונה בחייהם. הוא מביא את הקהל שלו לידי צחוק ובכי; הוא הופך פוליטיקה לשירה; הוא מערבב בלי חשבון ליצנות וולגרית עם דקות-הבחנה פילוסופית. איך אפשר להסביר הישג בסדר-גודל כזה? איך הפך שייקספיר להיות שייקספיר?

 סטיבן גרינבלט מאפשר לנו לראות, לשמוע ולהרגיש כיצד נער רגיש ומוכשר להפליא, המוקף במארג העשיר של החיים האליזבתניים – חיים מלאי דרמות ומופעים תיאטרוניים, אך גם גדושים באכזריות ובסכנה – הצליח להפוך לגדול המחזאים בעולם. בצויד בעושר עצום של ידע, וגם בכישרון לברור בין הטפל לעיקר, גרינבלט מוסיף לכל מחזה של שייקספיר ניצוץ של הארה, וכך מאפשר לנו לחוות מחדש את המחזות הדגולים הללו כאילו זו בשבילנו הפעם הראשונה שאנחנו קוראים אותם.

 *******

 סטיבן גרינבלט, פרופסור באוניברסיטת הרווארד אסף את העובדות המעטות הרשומות. פנקסי לידה ומוות, רישומי רכוש, ועוד תעודות ששמו של שייקספיר מופיע בהן. במקום שחסרות לו עובדות הוא דולה שורות מהמחזות ומנסה להסביר היכן נולדו במוחו. יחד עם היכרותו את צורת החיים באותה תקופה, יצר רומן שבחלקו הוא היסטורי ובחלקו ביוגרפי על האיש שנחשב לגדול המחזאים, ומנסה לתת תשובות לשאלות.

 גרינבלט טוען ששייקספיר היה מוקסם ממילים כבר בילדותו. בבית-ספרו של ויליאם הועלו הצגות ושם כנראה החלה אהבתו. לכל איש אצולה בתקופה ההיא היתה להקת שחקנים משלו וכשלא היו צריכים להציג בארמון נדדו מעיר לעיר והעלו מחזות שונים.ויליאם הקטן, שאביו היה ראש העיר ראה את אותן הצגות.

 כשהיה בן שמונה עשרה הוא התחתן עם אן התווי, אישה מבוגרת ממנו בשמונה שנים. שישה חודשים אחרי החתונה נולדה בתם סוזאנה. גרינבלט הסיק ששייקספיר לא היה מאושר בנישואיו ושלא היתה לו מילה טובה להגיד על מוסד הנישואין . נישואים שכנראה נכפו עליו בשל הריונה של אן.  הם נשארו נשואים 32 שנים, למרות שרוב הזמן הוא חי בגפו בלונדון ורק בשנים האחרונות לחייו הוא חזר לחיות עם אשתו אן בסטרטפורד.

 שייקספיר תואר כאדם  ידידותי אך לא חברותי. הוא לא יצא למסבאות ולא בילה עם ידידים.  הסיבה לכך היא כי אולי  לא היה לו זמן. הוא היה צריך לנהל את התיאטרון שלו, לנהל את עסקיו הפרטיים, לכתוב, לביים, ללמוד בעל-פה ולשחק את תפקידיו.

 גם אם חלק ניכר מההשערות של גרינבלט נראות משכנעות (ורוב רובו של הספר בנוי מהשערות), די הפריע לי שגרינבלט ואחרים מתחקים אחר חייו של שייקספיר באופן אובססיבי ומשם למדים למה ואיך הוא כתב את מחזה X או Y ולאורך כל הספר גרינבלט מסיק מתוך המחזות של שייקספיר, שחייו של שייקספיר התבססו על מחזותיו ושלרוב הוא כתב על דברים שחווה או ראה בחייו ופחות השתמש בדמיון ובכושר ההמצאה.

 הספר מעניין לא רק בגלל גיבורו אלא גם בגלל הניסיון להאיר את החיים באותם ימים. מומלץ ביותר !

עוד מהבלוג של סיגלית בן-ישראל

תצוגה מקדימה

אלים אמריקאים / ניל גיימן

מאת אתר ההוצאה לאור, אופוס, שימוש הוגן: עטיפת ספר הוצאת אופוס 506 עמ'. צל ישב שלוש שנים בכלא. הוא שמר על כושר, לימד...

תצוגה מקדימה

הקמע / מארק קורזם

  כנרת, זמורה ביתן 2009, 412 עמ'. תרגום: אירית מילר   נדמה כי אי אפשר לספיילר ספר שעוסק בתקופת השואה או במלחמת העולם השניה בכלל, עם זאת, אי אפשר לספר על אלכס קורזם מבלי לגעת בסיפור עצמו. התמצית המדוייקת כתובה בגב הספר ומה...

תצוגה מקדימה

בית התה הצועני / ניקי פלגרינו

    אריה ניר 2008, 318 עמ'. תרגום: נעה בן-פורת "גנן לא יכול להרשות לעצמו להתאהב בצמחים שהוא מגדל. הוא חייב להקשיח את לבו ולעקור את הצמחים שהזדקנו או התחילו לנבול או אפילו סתם לא נראים במיטבם והוא חייב לשתול חדשים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה