הבלוג של סיגלית בן-ישראל

סיגליות ועוד

כאן תמצאו סקירות של ספרים, סרטים וחוויות אישיות. הסקירות הן אישיות שלי או של חברים שקוראים וכותבים. למען הגילוי הנאות אספר לכם, שבנוסף לספרים שלי, אלו שאני רוכשת או שואלת, לעיתים אני מקבלת ספרים לקריאה וסקירה מההוצאות... +עוד

כאן תמצאו סקירות של ספרים, סרטים וחוויות אישיות. הסקירות הן אישיות שלי או של חברים שקוראים וכותבים. למען הגילוי הנאות אספר לכם, שבנוסף לספרים שלי, אלו שאני רוכשת או שואלת, לעיתים אני מקבלת ספרים לקריאה וסקירה מההוצאות לאור השונות. אני תמיד כותבת בכנות את תחושותי לגבי הספרים שאני קוראת ולכם נותר רק לבחור אם הם לטעמכם או לא. שמחה לארח אתכם בבלוג שלי ואשמח אם תגיבו.

עדכונים:

פוסטים: 94

עוקבים: 24

החל מיוני 2010

בסוג של אומנות הסופרת בספר הביכורים שלה יוצרת את חודי, ספק אמת ספק אגדה ונעזרת בו לבנות את דמותה של אהובה הדמות הראשית בספר

30/03/2017

 

לאלף חד קרן

 

מרקם הוצאה לאור 2017, 228 עמ’.

מקור

חד קרן בשם הספר, זה הדבר הראשון שמשך את תשומת ליבי כשהחלו הטריגרים והפרסומים לספר הזה. לא תמיד אנחנו שמים לב מה גורם לנו לבחור בספר, כאשר בסך הכל אנחנו עדיין לא יודעים מה תוכנו.

אהובה דר או שמא אהובה דהרמה גדלה בחיפה והיום היא פרופסור לבוטניקה במכון ויצמן, עובדת ומתגוררת ברחובות. היא וורקוהולית מכורה לעבודה, אבל זו לא הסיבה היחידה שבגיל 50 היא עדיין לבדה. היא עשתה את הבחירות שלה בחיים ובעיתן הן נראו כבחירות נכונות.

הסיפור מתנהל בשני רבדים, האחד הוא אהובה הבוגרת והשני הוא אהובה בילדותה , כאשר סיפור החד קרן מלווה את שני הרבדים של הספר.

אהובה, דור שני לניצולי שואה מצד שני הוריה חיה בצל המסתורין. אף אחד מהוריה לא מוכן לדבר ולספר את העבר. לכל אחד מהם טראומות משלו ולמרות ששניהם בחרו בחיים, נישאו והקימו משפחה, כל אחד מהם מתמודד אחרת . האב מתפקד ועובד והקשר שלו עם אהובה, חם, אוהב, מסור ומבין. לאם יש ימים טובים ופחות טובים, בשל כך אהובה לא מתחברת עם ילדים אחרים כדי שלא תצטרך להזמין אותם הביתה. אז מגיע חודי -סוס לבן עם עצם בולטת במצח. אביה רוכש אות לצורכי עבודה, אבל חודי מסרב להשמע לו, לבסוף הוא בורח ונעלם וגורלו לא ידוע לאהובה.
אביה של אהובה מבוגר ונזקק לסיוע של מטפל וכך נכנס לואי לסיפור. עובד זר מהודו. בין אהובה ללואי מתפתחת זוגיות שאהובה מפרשת כאהבה, אהבת חייה ליתר דיוק, אבל לואי נוסע לבקר את משפחתו בהודו ולא חוזר.  הוא מנתק את הקשר בחדות בלי הסבר. מעוצמת הכאב והבדידות אהובה מציפה חזרה את הסיפור של ילדותה ואת המשמעות של חודי או העדרו בחייה.

אהבתי את הספר וגמעתי אותו כמעט בבת אחת. עד הסוף הוא לא נוגע בשואה למעט המובן מאליו שמתפרש מהחיים בבית ילדותה של אהובה וחשוב מאד להבנת דמותה. דווקא בנקודה הזאת נשארתי סקרנית , אבל הגיבורים העיקריים בסיפור הם אהובה וחודי ולא ההורים שלה והסופרת נשארת נאמנה לדמויות האלה שלה ולא התפזרה.

בסוג של אומנות הסופרת בספר הביכורים שלה יוצרת את חודי שנרכש במיטב כספו של האב, היא יוצרת  רושם של ספק אמת ספק אגדה. אין ספק שהאב רכש סוס לבן וסרבן  אין ספק שהוא מתנהג כחד קרן אצילי ולא נותן להתקרב אליו (מלבד אהובה וכמו אהובה). האם העצם הבולטת במצח הסתירה קרן אחת? אני מניחה שזה תלוי בעוצמת הדמיון של הדמויות ושל כל אחד מאיתנו. מעניין איך הסופרת נעזרת בחודי כדי לבנות ולקדם את דמותה של אהובה.

אחרי שתקראו, תחזרו להביט בכריכה של הספר.

גילוי נאות: הספר התקבל לקריאה וסקירה.

עוד מהבלוג של סיגלית בן-ישראל

תצוגה מקדימה

אלים אמריקאים / ניל גיימן

מאת אתר ההוצאה לאור, אופוס, שימוש הוגן: עטיפת ספר הוצאת אופוס 506 עמ'. צל ישב שלוש שנים בכלא. הוא שמר על כושר, לימד...

תצוגה מקדימה

הקמע / מארק קורזם

  כנרת, זמורה ביתן 2009, 412 עמ'. תרגום: אירית מילר   נדמה כי אי אפשר לספיילר ספר שעוסק בתקופת השואה או במלחמת העולם השניה בכלל, עם זאת, אי אפשר לספר על אלכס קורזם מבלי לגעת בסיפור עצמו. התמצית המדוייקת כתובה בגב הספר ומה...

תצוגה מקדימה

בית התה הצועני / ניקי פלגרינו

    אריה ניר 2008, 318 עמ'. תרגום: נעה בן-פורת "גנן לא יכול להרשות לעצמו להתאהב בצמחים שהוא מגדל. הוא חייב להקשיח את לבו ולעקור את הצמחים שהזדקנו או התחילו לנבול או אפילו סתם לא נראים במיטבם והוא חייב לשתול חדשים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה