הבלוג של סיגלית בן-ישראל

סיגליות ועוד

כאן תמצאו סקירות של ספרים, סרטים וחוויות אישיות. הסקירות הן אישיות שלי או של חברים שקוראים וכותבים. למען הגילוי הנאות אספר לכם, שבנוסף לספרים שלי, אלו שאני רוכשת או שואלת, לעיתים אני מקבלת ספרים לקריאה וסקירה מההוצאות... +עוד

כאן תמצאו סקירות של ספרים, סרטים וחוויות אישיות. הסקירות הן אישיות שלי או של חברים שקוראים וכותבים. למען הגילוי הנאות אספר לכם, שבנוסף לספרים שלי, אלו שאני רוכשת או שואלת, לעיתים אני מקבלת ספרים לקריאה וסקירה מההוצאות לאור השונות. אני תמיד כותבת בכנות את תחושותי לגבי הספרים שאני קוראת ולכם נותר רק לבחור אם הם לטעמכם או לא. שמחה לארח אתכם בבלוג שלי ואשמח אם תגיבו.

עדכונים:

פוסטים: 94

החל מיוני 2010

רציתי לקרוא לאט, להתענג עליו עוד קצת, אך ביחד עם הקצב המתגבר של העלילה, פרחה מזכרוני ההחלטה לקרוא לאיטי

24/12/2016

 

בלגרביה

 

הוצאת פן – ידיעות ספרים 2016, 430 עמ’.

תרגום מאנגלית: אילן פן

 

בבואי לכתוב על הספר הזה, קשה לי לבחור מהיכן להתחיל, הכי קל לי להתחיל מהסוף: תענוג. כל הספר הזה הוא עונג צרוף כבר מהמבט הראשון בכריכה המעוצבת בצבעים שאני אוהבת, באותיות המודגשות, במסגרת שמשווה לדף הקדמי מראה של תמונה וכלה בעמודי השער המעוצבים של הפרקים בתוך הספר. עכשיו אני תוהה שמא אני באמת מתחילה מהתחלה, כי חלק מהתהליך של בחירת ספר לקריאה הוא הכריכה שלו. הדבר הראשון שגורם לנו לקחת את הספר ליד ולהתעניין בו. (עיצוב העטיפה: טליה בר). חיפוש ברשת מראה שהעטיפה זהה לעטיפה של הספר במקור באנגלית מלבד הכיתוב כמובן, והמבנה נראה בדיוק כמו הבניין המקורי.

תמונה מהרשת

תמונה מהרשת

הסיפור מתחיל בבריסל בשנת 1815 מס’ ימים לפני שהתרחש הקרב בווטרלו. נפוליאון נמלט מהאי אלבה והוא בדרכו להחזיר לעצמו את השלטון והקיסרות שלו.  סופיה טרנצ’ארד היא בתו של אחראי האספקה של הצבא. המשפחה נמצאת בבריסל בעקבות הגדודים שיוצאים להלחם הנפוליאון, כמו גם משפחות אצולה נוספות של מפקדים בצבא הבריטי. סופיה מאוהבת באדמונד בלאסיס בן למשפחת אצולה ידועה. קרב ווטרלו הוא הקרב שחותם סופית את המלחמות הנפוליאוניות. חיילים רבים מצאו את מותם בקרב הזה ואדמונד ביניהם. זהו העבר שצופן בחובו סוד כבד משקל , שמהווה רקע לסיפור שמתרחש רובו ככולו 25 שנה לאחר מכן כאשר משפחת טרנצ’ארד עוברת להתגורר בבלגרביה, קרוב מאד למשפחות אצולה.  במהלך השנים האלו ג’יימס טראנצ’ארד – איש עסקים מצליח, צובר את הונו. הוא מתחבר לשני אחים וביחד הם בונים את העיר ומתפתחים לכיוונים נוספים, אלא שבניית בתי המגורים של משפחות האצולה, בערך מסכמת את השאיפה שלו להתערב בקרבם, למרות עושרו הרב.

התמונה מויקיפדיה

התמונה מויקיפדיה

הסוד שנצור ע”י ג’יימס ואן טרנצ’ארד כבר 25 שנה, עולה וצף אל פני השטח, מחדד פערים או סוגר אותם, יוצר סכסוכים, בריתות מוזרות וקנוניות, מעלה ומוריד מערכם של כל הדמויות, מחדד את היחסים בין אדונים ומשרתים, בין בעלים ונשים, ואפילו בין המעמדות בחברה באותה כיכר בלגרביה ומחוצה לה. כל דמות בסיפור חשובה ותורמת את החלקה המלא גם דמויות מהעבר שחוזרות למלא תפקיד בהווה. בשלב מסויים בסיפור, אן טרנצ’ארד תוהה עד כמה הם סומכים על אותם אנשים שמתארחים בביתם בהתייחסותה למשרתים שעובדים אצלם, מנגד  בולט הניגוד  ביחסן של שתי משרתות אישיות אל הגברות אותן הן משרתות, האחת נאמנה מאד והשניה אינה מבינה את הנאמנות הזו ורואה באדונית שלה רק מעסיקה שתתן לה את קרש הקפיצה לחרות מיוחלת.

יש בסיפור הזה גם נגיעה במהפכה התעשייתית שאנגליה חווה בתקופה הזו, אבל שלא כמו בצפון ודרום של אליזבט גאסקל, הנושא הזה אינו העיקר גם אם הוא קשור מאד לתקופה שבה מתרחש הסיפור.  בולט מאד מעמד האישה בביתה ומחוצה לו וגם בין המשרתים יש היררכיה שקשורה לתפקיד, לסמכות ולגיל. בולט גם ההבדל בין מי שהונו הוא הון משפחתי לבין המתעשרים החדשים שהאצולה נאלצת בשלב כלשהו להתחכך בהם. הסיפור רחב יריעה, מרובה דמויות כולן עגולות ושלמות.

דף שער מעוצב צילום שלי

דף שער מעוצב
צילום שלי

כשראיתי את הספר הזה לראשונה, מלבד המראה שלו שמיד משך את תשומת ליבי וכתבתי עליו ארוכות כאן בפתח הסקירה,  הוא עורר את כיסופי  לדאונטון אבי ולמגי סמית הנהדרת שכבשה את ליבי עוד כמינרווה  מקגונגל בסרטי הארי פוטר.  מזכיר לי כמה אני רוצה שתהיה עוד עונה או שתיים של הסדרה הנהדרת הזו שגם אותה כתב ג’וליאן פלוז, אם כי, היא מאד מבוגרת שם ויש סיכוי שאם תהיה עוד עונה אז… לא! אני מעדיפה אותה חיה ונושמת :).

בתחילה הספר יש סקירה על ג’וליאן פלוז. מה שלא כתוב שם שג’וליאן פלוז הוא ברון ולורד בבית הלורדים. כן כתוב שהוא כתב עוד שני רומנים נוספים ואני מאד מקווה שיתרגמו גם אותם.

אוהבת את הספר מאד. רציתי לקרוא לאט, להתענג עליו עוד קצת,  הקצב של הסיפור הוא איטי בהתחלה ומתגבר ביחד עם העלילה לקראת הסוף וביחד עם הקצב של הסיפור , כך פרחה לה מזכרוני ההחלטה לקרוא אותו לאיטי.

גילוי נאות: הספר התקבל לקריאה באדיבות הוצאת פן מבית ידיעות ספרים ומועדון הקוראות של סלונה.

עוד מהבלוג של סיגלית בן-ישראל

תצוגה מקדימה

אלים אמריקאים / ניל גיימן

מאת אתר ההוצאה לאור, אופוס, שימוש הוגן: עטיפת ספר הוצאת אופוס 506 עמ'. צל ישב שלוש שנים בכלא. הוא שמר על כושר, לימד...

תצוגה מקדימה

הקמע / מארק קורזם

  כנרת, זמורה ביתן 2009, 412 עמ'. תרגום: אירית מילר   נדמה כי אי אפשר לספיילר ספר שעוסק בתקופת השואה או במלחמת העולם השניה בכלל, עם זאת, אי אפשר לספר על אלכס קורזם מבלי לגעת בסיפור עצמו. התמצית המדוייקת כתובה בגב הספר ומה...

תצוגה מקדימה

בית התה הצועני / ניקי פלגרינו

    אריה ניר 2008, 318 עמ'. תרגום: נעה בן-פורת "גנן לא יכול להרשות לעצמו להתאהב בצמחים שהוא מגדל. הוא חייב להקשיח את לבו ולעקור את הצמחים שהזדקנו או התחילו לנבול או אפילו סתם לא נראים במיטבם והוא חייב לשתול חדשים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה