הבלוג של סיגלית בן-ישראל

סיגליות ועוד

כאן תמצאו סקירות של ספרים, סרטים וחוויות אישיות. הסקירות הן אישיות שלי או של חברים שקוראים וכותבים. למען הגילוי הנאות אספר לכם, שבנוסף לספרים שלי, אלו שאני רוכשת או שואלת, לעיתים אני מקבלת ספרים לקריאה וסקירה מההוצאות... +עוד

כאן תמצאו סקירות של ספרים, סרטים וחוויות אישיות. הסקירות הן אישיות שלי או של חברים שקוראים וכותבים. למען הגילוי הנאות אספר לכם, שבנוסף לספרים שלי, אלו שאני רוכשת או שואלת, לעיתים אני מקבלת ספרים לקריאה וסקירה מההוצאות לאור השונות. אני תמיד כותבת בכנות את תחושותי לגבי הספרים שאני קוראת ולכם נותר רק לבחור אם הם לטעמכם או לא. שמחה לארח אתכם בבלוג שלי ואשמח אם תגיבו.

עדכונים:

פוסטים: 94

החל מיוני 2010

לכל אורך הסדרה התחברתי מאד לעבודה הקהילתית שנעשית על-ידי הדמויות. שיתוף והדדיות הן חלק בלתי נפרד מהסדרה הזו. זה מתבטא גם במערכת החיים של הנאק מאק פיגלי וגם בחייהן של המכשפות הצעירות והבוגרות. לאורך כל הספר לא הצלחתי להפסיק לגחך, מה שהסתיים בדרך כלל בפרצי צחוק.

29/04/2016

חרש החורף

קדמת עדן 2009, 303 עמ’.

תרגום: יונתן בר

אני חוששת שהיה לי קשה מאד להבחין מה יהווה ספויילר עבורכם. השתדלתי מאד וכמובן שלא סיפרתי את הסוף אפילו לא בהתייחסות מרומזת, אך אני מעדיפה בכל זאת להתריע כאן על חשש זה.

התוודענו אל טיפאני אייקין לראשונה כשהיתה בת תשע בספר בני החורין הקטנים.  ביחד איתה גילינו בספר הזה שהיא מכשפה ויש לה את הכוחות להרחיק את האויבים המאיימים על משפחתה ועל הכפר שבו נולדה. באותו הספר התוודענו גם אל הנאק מאק פיגלי – היצורים הקטנים הכחולים שאין קשוחים מהם או מצחיקים מהם. שנתיים אחר כך, בכובע מלא שמיים, בגיל אחת עשרה, טיפני אייקין מתחילה את התלמדותה אצל מכשפה בכירה יותר. באותו הזמן היא גם נלחמת עם יצור שמתממש בתוכה ונאלצת לצאת למסע לארץ המוות כדי להשתחרר ממנו. הנאק מאק פיגלי מלווים אותה בדרכה.

חרש החורף הוא הספר השלישי בסדרה. בספר זה טיפאני כבר בת שלוש עשרה. היא ממשיכה את התמחותה במכשפנות אצל מכשפה זקנה וותיקה מאד, אשר לוקחת אותה לצפות בריקוד של רוח החורף עם גבירת הקיץ. מאחר ועל פני האדמה הם אינם מתאחדים לעולם, אפילו לא בנשיקה שבין העונות, הם אינם יכולים להנשא.  אחת לשנה הם רוקדים ריקוד מסורתי ורוח החורף ממתין לאהובתו גבירת הקיץ. טיפאני שלא בשליטתה מציבה את רגליה בטעות במקום הלא נכון ומתערבת בריקוד ביניהם עקב כך,  חלק מיכולותיה של גבירת הקיץ עוברות אליה. כאשר רוח החורף מגלה שיש לה את היכולות של גבירת הקיץ והיא גם מסוגלת להתהלך על פני האדמה בנוכחותו, הוא מתחיל לחזר אחריה. כמובן שהחיזור שלו אינו מועיל לבני האדם או לבעלי החיים שחווים את החורף הקר ביותר מעולם וטיפאני צריכה למצוא את הדרך לשים לכך קץ.

רוח החורף בדמיונו המופלג יוצר פתיתי שלג שאין בהם אחד דומה לשני, אבל לפתע כל פתיתי השלג דומים זה לזה בדמותה של טיפאני אייקין. אהבתי את הרעיון הזה. הוא יוצר קרחונים בדמותה שמשבשים את תנועת הספינות ושולח לה שיחי ורדים משלג שקוף דק ועדין. טיפאני מוחמאת מהחיזור שלו, אבל זה לא גורם למטלות שלה להעשות מעצמן.

אהבתי גם את תאור ההלוויה של המכשפה מרת טריסון – החונכת של טיפאני, שמתבצע לפני מותה ביום האחרון של חייה. מכשפות יודעות מתי הן עומדות למות, הן מקבלות את הקריאה. באותו מעמד היא מחלקת גם את רכושה למכשפות האחרות ואת ביתה כמו גם את האחריות לקהילה שלה, מקבלת מכשפה צעירה יותר. אנאגרמה – היורשת של מרת טריסון נזקקת לעזרה רבה וכל קהילת המכשפות הצעירות נרתמת לעזרתה כדי לעזור לה להתאקלם בתפקידה החדש.

כמובן שלכל הסיפור הזה מתלווים הנאק מאק פיגלים, שמאמינים ששקרים יותר מעניינים, כי יש להם יותר עומק ויותר אפשרויות, אבל אם מכירים אותם מספיק טוב, בדרך כלל אפשר להוציא מהם את האמת גם אם זו האמת המיוחדת להם. בספר הזה הם גם דנים בחיי הנישואים. אני חייבת לציין שפשוט לא הצלחתי להפסיק לצחוק בדיון המסויים הזה. הם גרמו לי לגחך לאורך כל הספר והאמינו לי שפרצי צחוק באוטובוס… ובכן, הם בדרך כלל מלווים בהרמת גבות מסוגים שונים, אבל למי איכפת. בסך הכל אוטובוס.

בדיעבד נראה שהספר השני היה קצת פחות בעיני. פחות מצחיק אולי יותר אפל. אהבתי אותו אבל פחות מהראשון והאחרון.

לכל אורך הסדרה התחברתי מאד לעבודה הקהילתית שנעשית על-ידי הדמויות. שיתוף והדדיות הן חלק בלתי נפרד מהסדרה הזו. זה מתבטא גם במערכת החיים של הנאק מאק פיגלי וגם בחייהן של המכשפות הצעירות והבוגרות. אם בספרים הקודמים לא הצלחתי להתחבר כ”כ אל טיפאני, הרי שבספר הזה חיבבתי אותה למרות הרצינות וההגיון שלה. בספר הזה התגלתה טיפאני רומנטית במקצת, רומנטיות בוסרית כיאה לילדה בת 13.

אני כאמור ממליצה בחום על כל הסדרה.

כובע מלא שמים

בני החורין הקטנים

עוד מהבלוג של סיגלית בן-ישראל

Thumbnail

אלים אמריקאים / ניל גיימן

מאת אתר ההוצאה לאור, אופוס, שימוש הוגן: עטיפת ספר הוצאת אופוס 506 עמ'. צל ישב שלוש שנים בכלא. הוא שמר על כושר, לימד...

Thumbnail

הקמע / מארק קורזם

  כנרת, זמורה ביתן 2009, 412 עמ'. תרגום: אירית מילר   נדמה כי אי אפשר לספיילר ספר שעוסק בתקופת השואה או במלחמת העולם השניה בכלל, עם זאת, אי אפשר לספר על אלכס קורזם מבלי לגעת בסיפור עצמו. התמצית המדוייקת כתובה בגב הספר ומה...

Thumbnail

בית התה הצועני / ניקי פלגרינו

    אריה ניר 2008, 318 עמ'. תרגום: נעה בן-פורת "גנן לא יכול להרשות לעצמו להתאהב בצמחים שהוא מגדל. הוא חייב להקשיח את לבו ולעקור את הצמחים שהזדקנו או התחילו לנבול או אפילו סתם לא נראים במיטבם והוא חייב לשתול חדשים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים