הבלוג של סיגלית בן-ישראל

סיגליות ועוד

כאן תמצאו סקירות של ספרים, סרטים וחוויות אישיות. הסקירות הן אישיות שלי או של חברים שקוראים וכותבים. למען הגילוי הנאות אספר לכם, שבנוסף לספרים שלי, אלו שאני רוכשת או שואלת, לעיתים אני מקבלת ספרים לקריאה וסקירה מההוצאות... +עוד

כאן תמצאו סקירות של ספרים, סרטים וחוויות אישיות. הסקירות הן אישיות שלי או של חברים שקוראים וכותבים. למען הגילוי הנאות אספר לכם, שבנוסף לספרים שלי, אלו שאני רוכשת או שואלת, לעיתים אני מקבלת ספרים לקריאה וסקירה מההוצאות לאור השונות. אני תמיד כותבת בכנות את תחושותי לגבי הספרים שאני קוראת ולכם נותר רק לבחור אם הם לטעמכם או לא. שמחה לארח אתכם בבלוג שלי ואשמח אם תגיבו.

עדכונים:

פוסטים: 94

החל מיוני 2010

כשבת הדייגים נישאת לבכור המשפחה הכי עשירה בעיר, זה לא מונע מחמותה להפיץ עליה שמועות זדוניות

12/04/2016

 

 

בית התה

אריה ניר 2008, 318 עמ’.

תרגום: נעה בן-פורת

“גנן לא יכול להרשות לעצמו להתאהב בצמחים שהוא מגדל. הוא חייב להקשיח את לבו ולעקור את הצמחים שהזדקנו או התחילו לנבול או אפילו סתם לא נראים במיטבם והוא חייב לשתול חדשים במקומם.”  עמ’ 8-9

עץ רימון זקן עומד במרכז החצר של הוילה רוזה בעיירה טריאנטו שבדרום איטליה. העץ זקן, גזעו כפוף והוא אינו מצליח לשאת את משקל ענפיו. אומברטו הגנן רוצה לכרות אותו ולשתול עץ צעיר וחזק במקומו, אבל העץ נטוע שם מאז שקרלוטה – בתו זוכרת את עצמה והיא מסרבת לוותר עליו כל מה שצריך לעשות, היא אומרת, זה לעזור לו להרים את הענפים מהקרקע ואחרי מספר דקות היא חוזרת עם קב עבור העץ שיתמוך בענפים הכבדים.

כך נפתח הספר בראשית דבר ולמה אני מספרת לכם דווקא את זה? זה הלא לא הסיפור עצמו, אבל אהבתי את הגישה ואת הדרך של קרלוטה לשמר לעצמה משהו ששורשיו נטועים עמוק.

טריאניטו שם מתרחש הסיפור,  היא עיירה איטלקית קטנה וססגונית ששורשיה נעוצים עמוק בצלע הצוק לחוף הים. על קו החוף חיים הדייגים ובמעלה ההר יתר תושבי העיירה וזה כולל משפחות עשירות יותר ועשירות פחות, שישה כמרים לששת הכנסיות ושוק ססגוני שבו ניתן לשמוע רכילות בכל נושא.

רפאלה מורטי היתה היפה בבנות העיירה. בתם של אנה ומוטאזו מורטי  – משפחת דייגים. היא נישאת למרצ’לו רוסו בנם הבכור של המשפחה הכי עשירה בעיירה. מאז ומעולם אהבה את מרצ’לו ומאז היתה ילדה, ידעה שתינשא לו יום אחד. מכאן נראה שהחיים שלה מתנהלים בדיוק בכיווון אליו מובילים חלומותיה, אלא שלא כך רצה הגורל, אחרי שנת נישואים קצרה אחת לא מאושרת במיוחד כפי שציפתה רפאלה, מרצ’לו מת. חמותה מגרשת אותה מביתה החדש ורפאלה מוצאת את עצמה מתמודדת עם שמועות זדוניות במיוחד. להיות בת למשפחת דייגים ולהנשא לבן הבכור של משפחה ממעמד גבוה יותר לא בהכרח מביא לכך שחמותך תאהב אותך, גם אם היא לא מנעה את הנישואים הללו, אבל להוסיף לזה נתונים כמו: להיות אחרי שנה אלמנה צעירה ויפה בעיירה קטנה ומבודדת זה בהחלט לא מצב אידיאלי, אם אפשר לקרוא לזה כך.

מוסיפה הכותבת את הפלפל והמלח בצורת פסל ענק  של ישו, שלא כל תושבי העיירה מסכימים שיבנה על ראש ההר כדי לפאר את האלוהים והבריאה. פסל שבעיקרון המימון שלו מגיע מעיזבון של אחד מתושבי העיירה שנפטר, אבל מאחר וכספי העיזבון אינם מספיקים להקמתו, הכמרים מבקשים שתושבי העיירה יתרמו מכספם לצורך העניין בעוד שיש מי שחושב, שעדיף לשפץ את בתי הספר ולתרום לרווחת הקהילה וכבר אנחנו רואים איך עיירה שקטה ומשגשת הופכת למקום עם תככים, רכילות ומעשי טרור לצד סיפורי האהבה שנרקמים שם בסתר ובגלוי.

אהבתי בספר איך האהבות הנכזבות מחולקות בצורה שווה בין הצד הגברי לצד הנשי. הסיפור שלנו מתחיל בעץ הרימון שבמרכז החצר וגם מסתיים שם בדיוק באותה נקודה גם אם הדמויות בסיפור אינן נמצאות עוד בנקודת ההתחלה.

אנחנו יודעים מה המשמעות של עץ הרימון ביהדות. בספר רפאלה מתייחסת לסיפור של פרספונה והאדס והנה הוא לפניכם:

בסיפור חטיפתה של פרספונה שהוא מיתוס מכונן המסביר את מקור טקסי הנישואים ואת עונות השנה, מסופר כי האדס אל השאול האכיל את פרספונה, העלמה שחטף, בכמה גרגרי רימון, שזרעו בלבה געגועים עזים אליו. בעקבות זאת נגזר עליה לשוב ולשהות בשאול במשך מספר חודשים מדי שנה. בחודשים אלו הייתה דמטר אמה, אלת התבואה והפריון, מתאבלת עליה וגוזרת כיליון על האדמה, ורק בשובה מהשאול הייתה קמה מאבלה ומאפשרת לתבואה ללבלב, לפרוח ולהבשיל.

הרימון בסיפור זה הוא מקור המשיכה שבין הגבר לאישה (ולכן מסמל נישואים), אך הוא גם פרי השאול וגורם, בעקיפין, לקיומה של עונת החורף שבה האדמה אינה מניבה פרי.

 (תודה לויקיפדיה)

עוד מהבלוג של סיגלית בן-ישראל

תצוגה מקדימה

הקמע / מארק קורזם

  כנרת, זמורה ביתן 2009, 412 עמ'. תרגום: אירית מילר   נדמה כי אי אפשר לספיילר ספר שעוסק בתקופת השואה או במלחמת העולם השניה בכלל, עם זאת, אי אפשר לספר על אלכס קורזם מבלי לגעת בסיפור עצמו. התמצית המדוייקת כתובה בגב הספר ומה...

תצוגה מקדימה

אלים אמריקאים / ניל גיימן

מאת אתר ההוצאה לאור, אופוס, שימוש הוגן: עטיפת ספר הוצאת אופוס 506 עמ'. צל ישב שלוש שנים בכלא. הוא שמר על כושר, לימד...

תצוגה מקדימה

תגידו לזאבים שחזרתי הביתה / קרול רבקה בראנט

  הוצאת אחוזת בית 2015, 400 עמ'. רומן תרגום מאנגלית: דנה אלעזר-הלוי   ג'ון וגרטה הן אחיות. האב והאם יועצי מס. רוב הסיפור מתרחש ב"עונת המס", התקופה הכי עמוסה מקצועית עבור הורי הבנות. בתקופה זו, גרטה הבכורה נדרשת...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה