הבלוג של סיגלית בן-ישראל

סיגליות ועוד

כאן תמצאו סקירות של ספרים, סרטים וחוויות אישיות. הסקירות הן אישיות שלי או של חברים שקוראים וכותבים. למען הגילוי הנאות אספר לכם, שבנוסף לספרים שלי, אלו שאני רוכשת או שואלת, לעיתים אני מקבלת ספרים לקריאה וסקירה מההוצאות... +עוד

כאן תמצאו סקירות של ספרים, סרטים וחוויות אישיות. הסקירות הן אישיות שלי או של חברים שקוראים וכותבים. למען הגילוי הנאות אספר לכם, שבנוסף לספרים שלי, אלו שאני רוכשת או שואלת, לעיתים אני מקבלת ספרים לקריאה וסקירה מההוצאות לאור השונות. אני תמיד כותבת בכנות את תחושותי לגבי הספרים שאני קוראת ולכם נותר רק לבחור אם הם לטעמכם או לא. שמחה לארח אתכם בבלוג שלי ואשמח אם תגיבו.

עדכונים:

פוסטים: 94

החל מיוני 2010

תוחלת החיים של אהבה

 

 

זמורה ביתן, 2015

398 עמ’

מקור

 

קצת  מסובך לי לכתוב על הספר הזה מכל מיני סיבות.

סיפור של משפחה  בשנות ה- 90. שישה אחים ואחיות, אב מבוגר מאד חולה שאינו זוכר דבר ואינו מתפקד ואח שבשיא אונו, בשיא הפופולאריות שלו, באמצע השרות ביחידה קרבית, מגלה שהוא נדבק באיידס. מחלה קטלנית שאין לה מרפא והיא נוגסת בכל פה שכל תחומי החיים של הנושא אותה ומשפחתו.

מיכאל מספר את הסיפור של כל המשפחה כאשר המרכז הוא מחלתו של האח וההתמודדות איתה ומהמרכז הזה נשזרים סיפורים של כל הדמויות המשתתפות, אפילו הכלב.  הוריו הביאו את ילדיהם לעולם כשהאב היה כבר מבוגר מאד. אימם היא אשתו השניה. ליבי נכמר בכל פעם שהיו תיאורים של הכלב שקשור לאב בעבותות שלא ניתן לנתק. אוהב אותו ונאמן לו בעיוורון מושלם.(חרה לי מאד איך שהתנהגו לכלב. אני מבינה שיש מצבים שמשפחה אינה יכולה להתמודד גם עם בעל חיים, אני לא מסכימה עם הפתרון שהם החליטו לגביו. מסתבר שאני לא היחידה, גם חלק מהאחים של מיכאל לא הסכימו עם הפיתרון הזה ובנקודה הזאת, התנתקתי מהספר לזמן מה לפני שחזרתי לקרוא בו שוב).

מיכאל הוא אומן שמצייר ומצלם. עם התקדמות המחלה של האח לביא, הוא מפסיק את עיסוקיו אלה ומאבד את עצמו בעולמם ובעיסוקיהם של אחרים, תוך שהוא מקדיש את רוב זמנו לטיפול בלביא. כל אחת מהדמויות מגיבה אחרת למחלה של לביא ולצורך לטפל בו. בהתחלה כולם מרוכזים בכך ולאט לאט הם מתפזרים לעיסוקיהם, כאשר המחלה של לביא משפיעה מאד על המשך הדרך שלהם בחיים ועל ההתנהגות שלהם.

כתבתי בהתחלה שמסובך לי לכתוב על הספר הזה. בספר עצמו הסיפור מסובך בהרהרורים, מחשבות, תחושות ורגשות, הרבה ממה שכתוב לא נאמר בקול גם אם היה צריך להאמר והסיפור לא שוטף. אני רציתי לקרוא את הסיפור, להתחבר ולהתמסר אליו, אבל הייתי צריכה לדוג אותו מתוך סבך ההרהורים והדיאלוגים הפנימיים של המספר.  היה לי קשה מאד לקרוא את הספר קראתי אותו לאט ולקח לי גם די הרבה זמן. ציפיתי למשהו אחר וגם אם לא התייאשתי, הרגשתי, שאני חייבת להניח אותו מדי פעם  גם כי מאד קשה להכיל אותו.  הוא מספר על דברים שהם חלק מהחיים בכלל וחלק מההתנהלות מול אדם חולה במשפחה בפרט. הוא מספר על תקווה ואהבה מכל מיני סוגים, מציב את האתגר עמו מתמודדים החזקים והחלשים מבני המשפחה, הבוגרים והצעירים. הסוף בסיפור הזה אולי ידוע מראש, אבל הוא לא הסוף של כל הסיפור , כי רק אחרי שמיכאל מתיישב לכתוב את הסיפור, הוא מבין בעצם שלאורך כל הזמן הזה שעבר  מאז שגילו את המחלה של לביא, הוא לא ידע הרבה דברים על אחיו ואחיותיו האחרים שרובם התמודדו מחוץ לבית. כאשר מיכאל כותב את הסיפור הוא לא מציב לעצמו מטרה להוציא ספר לאור, לפחות בסיפור המחשבה הזו באה לקראת סיום הכתיבה.

יכולתי לצטט הרבה משפטים מהספר הזה, אבל לסיום בחרתי רק אחד:

עמ’ 396

“…לכל תוחלת יש תוחלת חיים. וכך אנו, בני האדם, נעים במעגלים עיקשים של תקווה. זאת, התקווה, מתגנבת לכל פעולה קטנה או גדולה שלנו. היא מסתננת לכל שאיפה ונשיפה שלנו. לכל מבט עיניים, לכל צליל. וכשהיא מתרחקת ונסוגה, אנחנו ממציאים אותה, מדמיינים אתה, מייחלים לה, לתקווה. וכשהיא נעדרת, כשהיא פסה וחולפת ואיננה, פגים איתה הספקות והשאלות , התהיות והשאיפות. ושם במקום הריק הזה, הפלא ופלא, לא נולד יאוש, לא נולדת אכזבה. אין עתיד ואין עבר. במקום הריק הזה יש רק אהבה.”

גילוי נאות: הספר התקבל לקריאה באדיבות פורום ספרים וספרות בפייסבוק

עוד מהבלוג של סיגלית בן-ישראל

תצוגה מקדימה

אלים אמריקאים / ניל גיימן

מאת אתר ההוצאה לאור, אופוס, שימוש הוגן: עטיפת ספר הוצאת אופוס 506 עמ'. צל ישב שלוש שנים בכלא. הוא שמר על כושר, לימד...

תצוגה מקדימה

הקמע / מארק קורזם

  כנרת, זמורה ביתן 2009, 412 עמ'. תרגום: אירית מילר   נדמה כי אי אפשר לספיילר ספר שעוסק בתקופת השואה או במלחמת העולם השניה בכלל, עם זאת, אי אפשר לספר על אלכס קורזם מבלי לגעת בסיפור עצמו. התמצית המדוייקת כתובה בגב הספר ומה...

תצוגה מקדימה

בית התה הצועני / ניקי פלגרינו

    אריה ניר 2008, 318 עמ'. תרגום: נעה בן-פורת "גנן לא יכול להרשות לעצמו להתאהב בצמחים שהוא מגדל. הוא חייב להקשיח את לבו ולעקור את הצמחים שהזדקנו או התחילו לנבול או אפילו סתם לא נראים במיטבם והוא חייב לשתול חדשים...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה