הבלוג של Shula Gold

שולה גולד

Shula Gold

עדכונים:

פוסטים: 155

החל ממאי 2015

רשימות מארץ הכביש, ספר שהוא חגיגה לכל מי שאוהב את ספריו של אופיר טושה גפלה. ספר מענג שלא רציתי שיסתיים.

10/03/2019

אופיר טושה גפלה בספריו בורא בכל ספר עולם שונה, מקורי, יצירתי ומיוחד וסביבו הוא טווה סיפור מיוחד ומרתק. גם בספר זה ברא הסופר עולם חדש, ארץ חדשה, ששמה ארץ הכביש.

תמיר גושן, הוא צלם מצליח, בן להורים גרושים, נשוי ואב לילדה. הוא נסע ללונדון להופעה של זמרת אותה הוא מעריץ – קייט בוש. אבל אחרי המופע מוצא את עצמו תמיר, לבד, בלי להבין מדוע וכיצד, הולך לאורכו של כביש ארוך שבשני צדדיו שדות תירס. תחילתו או סופו של הכביש אינם נראים לעין. לאורך הכביש מצוירים טבלאות ייאוש, ארבעה קווים הנחצים בקו חמישי, ושקט.

איך הגיע לשם? איך יוצאים מהמקום הזה? מה זה בכלל המקום הזה?

בניסיונו לברר נכנס תמיר לשדות התירס ומגלה שהוא מכיל מציאות ומזכרות שונות. בניהם הוא מוצא מכונת כתיבה. אבל הוא גם מגלה שהשדה מחליש אותו וגורם לזיכרונותיו להיטשטש.

קול מיסתורי המזדהה בשם ג’רמי, פונה אליו, ומספק לו מעט הסברים על המקום. הוא רומז לו שעל מנת להצליח לצאת מהמקום, עליו לשחזר את עברו עד לנקודה שהוא זוכר ולהמשיך משם.

בעזרת מכונת הכתיבה מתחיל תמיר לתעד את חייו ומנקודה זו מתפצל הסיפור ל-3 סיפורים/רשימות המופרדים בניהם בפונטים שונים. סיפור חייו של תמיר, מה קורה לתמיר בארץ הכביש וסיפור ה”שם” בעולמו הרגיל, מה קורה לתמיר אחרי האירוע אותו הוא זכר כזיכרון אחרון לפני שהגיע לארץ הכביש. בסיפור חייו משחזר תמיר את ילדותו, גרושי הוריו, קשרים עם חברי ילדות, אהבתו לצילום, אהבתו לשיריה של קייט בוש ששיריה משתלבים ושזורים לאורך הספר. ובסיפור ה”שם” נוסע תמיר, בעקבות החלטה על יצירת אלבום צילום המוקדש ליצירותיה של קייט בוש, ונוסע לעיירה הקשורה לאירוע בעברו על מנת לצלם את אחד מהצילומים לאלבום ואף לנסות לסגור מעגל עם אירוע שקרה בילדותו.

הסיפורים לכאורה שונים ומרוחקים אחד מהשני אבל בנקודה מסוימת הם שלובים ומשתלבים אחד בשני.

הספר עוסק במסע שחזור זיכרונות וחלומות. כמה מהם הם אמת? וכמה פנטזיה? כמה חלום? וכמה אמת?

לכל אורך הספר שזורים אירועים, שירים ושמות שיריה של קייט בוש וניכר בו אהבתו של הגיבור אליה. דרכו של הסופר לתאר כנראה גם את אהבתו לזמרת.

‘רשימות מארץ הכביש’, הוא ספרו השביעי של אופיר טושה גפלה. ספר שהוא חגיגה לכל מי שאוהב את ספריו. ספר שהתענגתי לקרוא ולא רציתי שיסתיים. ועם סופו חזרתי שוב לעמדת המתנה עד לספר הבא שלו אשר אני מקווה שהוא שוקד עליו במלוא המרץ.

מומלץ בחום רב ביותר.

ספר ניתן לקריאה במסגרת שיתוף פעולה של מועדון הקוראות עם אתר עברית.

רשימות מארץ הכביש, מאת: אופיר טושה גפלה

NOTES FROM ROAD LAND / OFIR TOUCH’E GAFLA

הוצאת: כתר

שנת הוצאה: 2019

מס’ עמודים: 543

reshimot_master

עוד מהבלוג של Shula Gold

תצוגה מקדימה

בת המקום - לאה איני

הספר 'בת המקום' מכיל בתוכו 2 סיפורים. 'בת המקום' הוא מעין סיפור בדיוני כשלצידו 'ספרא' אשר לפי דברי הסופרת (באחד מהראיונות איתה) הוא נובלה ביוגרפית המתמקד בתקופת לימודיה בתיכון. 'בת המקום' מתרחש בפלורידה ומספר את סיפורה של...

תצוגה מקדימה

הצגה - "קיטור" - בית צבי

"קיטור"   תיאטרון הוא אחד מהאהבות הגדולות שלי בשנים האחרונות. עד כדי כך אני נהנית, שאם אבדוק אחורה בלוח השנה שלי אפשר יהיה לגלות שאין חודש שאני לא הולכת לפחות ל 2-3...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

הצגה - "אני דון קיחוטה" - תיאטרון גשר

 "אני דון קיחוטה" (מתוך פוסטר ההצגה)   אלו אשר יגיעו להצגה מתוך ציפייה לראות את הצגה על הרומן האלמותי "דון קיחוטה" של מיגל דה סרוונטס, יופתעו לגלות שהם לא ימצאו את זה....

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה