הבלוג של Shula Gold

שולה גולד

Shula Gold

עדכונים:

פוסטים: 155

החל ממאי 2015

הספר ‘בת המקום’ מכיל בתוכו 2 סיפורים. ‘בת המקום’ הוא מעין סיפור בדיוני כשלצידו ‘ספרא’ אשר לפי דברי הסופרת (באחד מהראיונות איתה) הוא נובלה ביוגרפית המתמקד בתקופת לימודיה בתיכון.

‘בת המקום’ מתרחש בפלורידה ומספר את סיפורה של סמוקי, אישה צעירה, מוגבלת שכלית, אבל עם נשמה גדולה. היא ואחותה מגיעות מבית הרוס, בעוד שאחותה נשלחה לפנימיה, סמוקי אומצה על ידי גברת סולומון, יהודיה זקנה אשר אותה היא סעדה בשנותיה האחרונות. עם מותה של גברת סולומון מוצאת את עצמה סמוקי במצב בו היא עומדת לאבד את ביתה ולעבור למקום אחר תחת השגחתו של אפוטרופוס מסתורי. אבל במקום לדאוג לעצמה, חושבת סמוקי ודואגת לעתידם של אחותה וילדיה ועל שלא יוכלו להשתמש בביתה עוד כמקום המקלט.

לאה, גיבורת הנובלה ‘ספרא’, היא נערה מבית קשה יום בבת ים של שנות ה־70. אביה הוא ניצול שואה הנוטה להתפרצויות זעם, ואילו אמה כמעט אינה בתמונה. למרות שהועידו לה לימודים בתיכון מקצועי, לימודי תפירה, מצליחה לאה להגיע לתיכון פרטי בתל אביב, שם היא יכולה להתעמק בספרות אותה היא אוהבת, אבל מוצאת את עצמה גם שם חריגה ובודדה.

שני הסיפורים עוסקים בנושא הבית: סמוקי מתמודדת עם הידיעה שעליה לעזוב את הבית היחיד והבטוח שהיא ידעה ותוך כדי כך יעלם הבית/המקלט לאחותה. ואילו אצל לאה, הבית הוא מקום מנוכר ומאיים אשר היא מנסה לברוח ממנו כדי להציל את נפשה.

2 גיבורות כל כך שונות אחת מהשנייה אבל גם כל כך דומות. שתיהן חריגות חברתית, ללא תא משפחתי תומך, שתיהן כואבות ושתיהן אינן פסיביות, אלא מנסות לעשות מעשה ולשנות את רוע הגזרה על ידי מעשים ואומנות.

הספר כואב, בועט, עצוב, מיוחד ונשאר במחשבות הרבה אחרי שהספר הסתיים.

מומלץ בחום רב.

הספר ניתן לסקירה באדיבות הוצאת “כנרת זמורה ביתן” ופורום ספרים וספרות של ווינט.

“בת המקום”, מאת לאה איני

הוצאת כנרת, זמורה-ביתן,

2014, 285 עמ

  בת המקום

עוד מהבלוג של Shula Gold

תצוגה מקדימה

הצגה - "קיטור" - בית צבי

"קיטור"   תיאטרון הוא אחד מהאהבות הגדולות שלי בשנים האחרונות. עד כדי כך אני נהנית, שאם אבדוק אחורה בלוח השנה שלי אפשר יהיה לגלות שאין חודש שאני לא הולכת לפחות ל 2-3...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

הצגה - "אני דון קיחוטה" - תיאטרון גשר

 "אני דון קיחוטה" (מתוך פוסטר ההצגה)   אלו אשר יגיעו להצגה מתוך ציפייה לראות את הצגה על הרומן האלמותי "דון קיחוטה" של מיגל דה סרוונטס, יופתעו לגלות שהם לא ימצאו את זה....

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

הצגה - "הדיירת" - תיאטרון הספרייה

"הדיירת" חורף, ברקים, רעמים, גשם, מושבה ותיקה בצפון, ודיווחים של גלי צה"ל על חיפושים נרחבים אחרי נערה נעדרת ומשפחתה המודאגת. כל אלו הם הרקע להצגה "הדיירת", דרמה מרגשת, סוחפת...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה