הבלוג של Shula Gold

שולה גולד

Shula Gold

עדכונים:

פוסטים: 152

החל ממאי 2015

‘הרשימה של ליזט’ עוקב אחר תהליך התבגרותה של נערה צעירה בשנים 1937-1948 וחייה בכפר נידח בפרובנס. ליזט, בחורה שהאומנות היא אהבתה הגדולה, נאלצת לנטוש את חיי האומנות הסוערים בפריז ולעבור לגור ברוסיון, בפרובנס, בדרום צרפת, כדי לעזור לבעלה לטפל בסבו הקשיש, פסקל, בשנותיו האחרונות.

במהלך הטיפול בסב, לומדת ליזט שהאומנות ממשיכה להיות קשורה בקשר הדוק לחייהם. הסב, פסקל, היה בנעוריו כורה של עופרות אוכרה (ששימשו פגמנטים לצבעים ששימשו את הציירים), ואח”כ מכר את הפיגמנטים האלו לציירים וקנה מציירים עניים ולא ידועים (באותה העת) ציורים תמורת מסגרות שבנה להם. הסב, מעלה זיכרונות ומספר לליזט סיפורים מחייו, על קשרי הידידות שקשר עם הציירים ואת סיפור הציורים שתלויים על קיר ביתו. הציורים מתגלים כבעלי ערך רב, שכן הציירים העניים היו סזאן, פיסארו ופיקאסו בתחילת דרכם.

בעקבות סיפוריו של פסקל, מתחילה ליזט להרכיב לעצמה רשימה של הבטחות אותה היא שואפת לקיים. הרשימה גדלה, מתעדכנת ובמהלך השנים מכוונת את דרכיה של ליזט.

דוגמא לרשימה:

שבועה מספר 1: לאהוב את פסקל כמו אבא

שבועה מספר 2: לנסוע לפריז.

שבועה מספר 5: לתפור שמלה כחולה, בגוון הכחול של הים התיכון ביום קיץ נטול עננים.

שבועה מספר 6: ללמוד איך לחיות בתוך ציור.

שבועה מספר 11: למצוא את הציורים עוד בימי חיי!

עם מותו של הסב, מלחמת העולם השנייה בעיצומה ובעלה של ליזט, אנדרה, מתגייס לצבא. כדי להגן על ליזט ובעיקבות המלצה של חברו שמתאר לו את היחס של הגרמנים לאומנות בפריז, מחביא אנדרה לפני עזיבתו את הציורים היקרים מתוך חשש להרס או תפיסתם בידי הגרמנים, וזאת מבלי ליידע את ליזט על מיקומם.

ליזט נשארת ברוסיון, להמתין לבעלה ולמפגש מחודש עם הציורים. ימי המלחמה אינם ימים קלים. העוני, הרעב, הבדידות, ובהמשך האבל, כל אלו הם חלק משגרת חייה, אבל לתוכם מתווספים קשרי חברות יקרים עם אנשי המקום, ביניהם גם אנשים שהסתתרו באיזור. אחד מאותם אנשים מתגלים כצייר שאגאל ואישתו בלה. מבלי לשים לב, עם כל התקוות לחזור לפריז, הכפר ותושביו הופכים לבית ולמשפחה.

עם תום המלחמה מגלה ליזט כי הציורים היקרים נעלמו והיא מקדישה את ימיה בחיפוש אחריהם.

‘הרשימה של ליזט’ מלמד את הקורא את כוחה של האומנות, על התפקיד החברתי החשוב שלה ועל היחס אליה בתקופות חיים שונות. בנוסף עוסק הספר בהישרדות, כוח נשי, בכוחה של סליחה, ובכוחה של אהבה על כל גווניה.

הסופרת הרשתה לעצמה לקחת חירות, ושחררה את עצמה בחלק מהמקרים, ממגבלות העובדות ביוגרפיות, כמו למשל שחלק מהיצירות המוזכרות בספר אינן אמיתיות. אבל עובדה זו לא הפריעה אלא רק תרמה לאווירה הכללית ולהדגשת עניין אהבת האומנות.

מומלץ.

הרשימה של ליזטמאת: סוזן ורילנד

Lisette’s list – Susan vreeland

תרגמה מאנגלית: דנה אלעזר-הלוי

הוצאת: כתר

2015, 424 עמ’

הרשימה של ליזט

עוד מהבלוג של Shula Gold

תצוגה מקדימה

בת המקום - לאה איני

הספר 'בת המקום' מכיל בתוכו 2 סיפורים. 'בת המקום' הוא מעין סיפור בדיוני כשלצידו 'ספרא' אשר לפי דברי הסופרת (באחד מהראיונות איתה) הוא נובלה ביוגרפית המתמקד בתקופת לימודיה בתיכון. 'בת המקום' מתרחש בפלורידה ומספר את סיפורה של...

תצוגה מקדימה

הצגה - "קיטור" - בית צבי

"קיטור"   תיאטרון הוא אחד מהאהבות הגדולות שלי בשנים האחרונות. עד כדי כך אני נהנית, שאם אבדוק אחורה בלוח השנה שלי אפשר יהיה לגלות שאין חודש שאני לא הולכת לפחות ל 2-3...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

הצגה - "אני דון קיחוטה" - תיאטרון גשר

 "אני דון קיחוטה" (מתוך פוסטר ההצגה)   אלו אשר יגיעו להצגה מתוך ציפייה לראות את הצגה על הרומן האלמותי "דון קיחוטה" של מיגל דה סרוונטס, יופתעו לגלות שהם לא ימצאו את זה....

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה