הבלוג של Shula Gold

שולה גולד

Shula Gold

עדכונים:

פוסטים: 152

החל ממאי 2015

עמק הפלאות

שתי תמונות ישנות משנת 1910 חשפו בפני הסופרת האמריקאית אמי טאן סוד משפחתי מטלטל — סבתה הייתה קורטיזנה בשנגחאי. עצם הגילוי גרם לה להתחיל במחקר משפחתי-היסטורי-אקדמי שנמשך שמונה שנים, שהוליד בסופו של דבר את הספר הנוכחי – עמק הפלאות.

קורטיזנות, המכונות גם “פרחים” היו זונות צמרת יוקרתיות לעשירי סין ולהן היה מעמד חברתי משלהן. הן היו שייכות לבתי עינוגים שנוהלו על ידי מדאם. הן נקנו בעודן ילדות צעירות והוכשרו לתפקיד מגיל צעיר. בגיל 15 נמכרו בתוליהן למרבה במחיר, ולאחר מכן הן היו “נמכרות” לפטרון מסוים שקנה את הזכויות עליה למשך תקופות מוגדרות (עונות). הן חוזרו ופונקו בתכשיטים וכסף.

 עמק הפלאות1

תמונת סבתא של אמי טאן

‘עמק הפלאות’ נפרש על פני תקופה של 35 שנה בתחילת המאה העשרים (1905 – 1939) ומביא את סיפורה של ויולט, נערה חצי סינית חצי אמריקאית. כילדה היא גדלה לתוך עולם הקורטיזאנות מאחר ואמה (האמריקאית) ניהלה בית קורטיזאנות מדרגה ראשונה. בגיל 14, עקב רצף אירועים, מוצאת את עצמה ויולט נחטפת ונמכרת לבית קורטיזאנות. היא נאלצת ללמוד את אומנות הפיתוי ובגיל 15 מתחילה לתפקד כקורטיזאנה.

חייה של ויולט עוברים עליות וירידות פעם אחרי פעם, במהלכם היא נחשפת לתככים, איומים, אונס, מכות, אלימות, כאב אבל גם אושר גדול.

‘עמק הפלאות’ הוא ספר עב כרס. ספר לא קל ולעיתים אף עמוס בפרטים. ועם כל זאת, אמי טאן עושה זאת שוב ובגדול. הספר מרתק, סוחף ולא ניתן להניחו מהיד. שוב היא מעניקה לנו חלון הצצה לעולם שלם ולא מוכר של תרבויות, חובות ומנהגים משפחתיים, היחס בן שני עולמות שמתנגשים ולא בהכרח מתחברים, פוליטיקה וכלכלה.

כל אותם אלו שאוהבים לקרוא על עולמות ותרבויות שונות, זרות ולא מוכרות, זהו ספר חובה בשבילכם.

מומלץ בחום.

כתבה עם אמי טאן

http://www.haaretz.co.il/gallery/literature/.premium-1.2712923

 

עמק הפלאות, מאת: אמי טאן

The valley of amazement – Amy Tan

תרגם מאנגלית: אמיר צוקרמן

הוצאת: כנרת, זמורה-ביתן

2015, 556 עמ’

עוד מהבלוג של Shula Gold

תצוגה מקדימה

בת המקום - לאה איני

הספר 'בת המקום' מכיל בתוכו 2 סיפורים. 'בת המקום' הוא מעין סיפור בדיוני כשלצידו 'ספרא' אשר לפי דברי הסופרת (באחד מהראיונות איתה) הוא נובלה ביוגרפית המתמקד בתקופת לימודיה בתיכון. 'בת המקום' מתרחש בפלורידה ומספר את סיפורה של...

תצוגה מקדימה

הצגה - "קיטור" - בית צבי

"קיטור"   תיאטרון הוא אחד מהאהבות הגדולות שלי בשנים האחרונות. עד כדי כך אני נהנית, שאם אבדוק אחורה בלוח השנה שלי אפשר יהיה לגלות שאין חודש שאני לא הולכת לפחות ל 2-3...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

הצגה - "אני דון קיחוטה" - תיאטרון גשר

 "אני דון קיחוטה" (מתוך פוסטר ההצגה)   אלו אשר יגיעו להצגה מתוך ציפייה לראות את הצגה על הרומן האלמותי "דון קיחוטה" של מיגל דה סרוונטס, יופתעו לגלות שהם לא ימצאו את זה....

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה