הבלוג של מעיין שון

מעיין המרפא – תרבות ואורח חיים

שלום, אני מקדישה את הבלוג הזה לבריאות שלך. אני רוצה לדבר אתך על כל הדרכים בהן תוכלי לשפר את אורח חייך וכתוצאה מכך את בריאותך. אנחנו נדבר על דרכים שונות להזין את עצמנו בתנועה, בשינה, בנשימה וכמובן בתזונה. אני רוצה לתת לך את... +עוד

שלום, אני מקדישה את הבלוג הזה לבריאות שלך. אני רוצה לדבר אתך על כל הדרכים בהן תוכלי לשפר את אורח חייך וכתוצאה מכך את בריאותך. אנחנו נדבר על דרכים שונות להזין את עצמנו בתנועה, בשינה, בנשימה וכמובן בתזונה. אני רוצה לתת לך את הכלים לפתח הקשבה פנימי לצרכים האישיים של גופך ולעזור לך לשכוח את כל מה שאמרו לך מותר ואסור. אנחנו לוקחות את המושכות חזרה לידיים שלנו ויוצאות למסך של חקר פנימי, של היכרות עם גופך. אנחנו נבחן מחדש אלו התנהגויות ודפוסים באמת מועילים לך. בתהליך זה יחסן את גופך יתחסן ונפש של תפרח מחדש , עולם של תשובות שעד היום חמקו ממך יפתח בפנייך. אני רוצה לדבר אתך על תזונה מבלי לדבר על דיאטה, על תנועה מבלי לדבר על התעמלות, אני רוצה להוציא את החובה, את האין ברירה, את החוסר אונים ואת העבודה הקשה מחייך ולהתמיר אותם לבחירה, להנאה לשמחה ולחדוות חיים. גופך פועל בצורה מופלאה שאינה מובנת לחלוטין ע"י שום רפואה בודדת. אני מחברת את הידע שלי בתרבות וברפואה הסינית המסורתית, ברפואה מערבית וברפואה יהודית של הרמב"ם ובצורה זו ניתן לקבל תמונה שלמה ומעמיקה כיצד גופנו פועל, כיצד המחשבה שלנו משפיעה על אופן הפעולה של גופנו, כיצד החיבור לטבע שלנו מייצר הרמוניה ובריאות. אני מזמינה אותך למסע כייפי עם המון מתנות ותופינים בדרך... באהבה שמחה ואור בברכה לבריאות שלמה מעיין שון

עדכונים:

פוסטים: 8

החל מינואר 2014

הידעת, מתחוללת מלחמה? המלחמה התחילה כשהכריזו על השומנים כ-לא בריאים. באותו רגע חל שינוי בצורת החשיבה שלנו על תזונה, המזון הפך לאויב. הרשימה של מה לא בריא רק תפחה ותפחה. המחשבה עצמה שמשהו שנברא בעולמי על מנת להזין אותי, מזיק לי, זה הזוי! וממה כל זה התחיל – מלמצוא דרך להילחם בבעיות לב, כן שוב מלחמה. ולא רק בעיות לב הן הבעיה, ישנה רשימה ארוכה של מחלות העידן החדש: דמנציה, הידלדלות עצם, סוכרת, לחץ דם גבוהה, מחלות אוטואימוניות, סרטן וזה רק מבחר מייצג.

אנחנו רוצים להגן על גופנו מכל התחלואים הללו, באיזה דרך הממשלה שלנו בחרה, במלחמה. אבל פעם אחרונה שבדקתי במלחמה אין מנצחים יש רק פצועים ובמלחמה הזאת מי שנפצע זה הגוף שלנו. היכולת של הגוף לתפקד ביעילות, לשמור על חיוניות, לקיים תקשורת בין המוח לאברים השונים, כל אלו נפגמו.

CutestFood_com_peace_of_cake_by_zoewiezo_large1

מסיבה כלשהי שאינה ברורה לי לחלוטין, התקיפה הראשונית הייתה נגד צורת האכילה שמקובלת מזה מאות ואלפי שנים. גוף האדם מותאם מזה אלפי שנים לאכול פירות, אגוזים, בשר, דגים, ביצים, עלים ועוד כל מיני דברים טובים. לעומת זאת השינויים שחלו בתזונה מאז המהפכה התעשייתית התקבלו בעיניים עצומות כטובות ולא משפיעות כלל. אך שימו לב! מספר עשורים אחרי השינויים התזונתיים הללו התחילה להופיע מודעות לכל המחלות הנוראיות הללו שהמכנה המשותף שלהם הוא תהליך ניווני בגוף. ההיגיון הבריא אומר שאם במשך שנים על גבי שנים, זה זיכרון אבולוציוני לדורות, גופי היה רגיל לצורת תזונה מסוימת ולא מזמן שיניתי את המרכיבים שלה באופן מלאכותי (חימום לטמפ’ מאוד מאוד גבוהות, זיקוק של סוכר ועוד…) מן הסתם שמה שעשיתי במשך דורות יהוו עמוד התווך שלי. אבל משום מה זה לא קרה.

לצערי הרב רוב ההחלטות של איזה מזון מוכרז כבריא ואיזה לא מושפעות באופן ניקר משיקולים כלכליים מקומיים ומדיניים.

זה לא שפעם היתה מחלת הסרטן או מחלות ניווניות של המוח ולא ידעו לזהות אותם או לטפל בהם. אחוז ההיראות של המחלות מהסוג הניווני הללו היו קרובות ל 0. עד היום בקהילות של ציידים לקטים שהתזונה המערבית אינה פלשה אליהם אחוז ההיראות של מחלות ניווניות הוא 0. זה לא כי הם מתים בגיל צעיר, להיפך במקומות שיש שפע תזונה כל השנה ואין תחרות על משאבים בין קבוצות שונות, ציידים לקטים מגיעים לגילאים מופלגים בניגוד לאמונה, חסרת הביסוס, של היום.

אז מה היה לנו:

שומן זה טוב, לא לא לא זה רע, חלב זה טוב, בשר זה רע, מיצים זה טוב, פירות זה רע – אבל ממה עושים מיצים, דגנים זה טוב, זרעים זה רע – אבל רגע דגן זה זרע, ביצים זה רע…. והרשימה יכולה להימשך על דף שלם, כל שיטת תזונה והאמת שלה. אבל מה נכון? האם יש בכלל נכון? האם יש משהו שנכון לכולנו כבני אנוש. ואיך אפשר לבחון את כל השיטות תזונה החדשות הללו. הרי כדי לדעת אם שיטת תזונה מותאמת לקהילה צריך לחכות לפחות שניים שלושה עשורים על מנת לבחון את השפעות הטווח הארוך של אותה תזונה.

ולכל זה מבלי לציין את המילה דיאטה אפילו פעם אחת. אבל המילה אינה אשמה, היא רק מילה. המשמעות שהדביקו עליה היא הבעיה. כי אם בודקים במילון דיאטה היא מכלול מזונותיו של האדם ולא בדיוק דרך או מלחמה להורדה במשקל. אבל המלחמה גם כאן משאירה אותנו חלשים פיזית ונפשית. הנחת היסוד היא שאנחנו חלשים מדי ולכן מתפתים לצרוך מזונות ‘אסורים’.  אחר כך אנחנו מדמיינים את עצמנו בגודל של הר, מענישים את עצמנו וממשיכים לפגוע ביכולת של גופנו לתפקד באופן תקין.

הפתרון מתחיל בהבנה. כדי להבין צריך להתבונן בשקט ובסובלנות. לא במה שקורה בחוץ אלא במה שקורה בתוכי. כדי להבין איך להוריד במשקל צריך להבין למה נוצרת הבעיה מלכתחילה. עליה במשקל נוצרת בגוף מהסיבות הבאות, לרוב ערבוב של כמה מהן.

  1. קפיצות של הערך הגליקמי בדם – עליה חדה ברמת הסוכר בדם גוררת עליה באינסולין בדם ואין ספור תהליכים ניווניים שבניהם עליה במצבורי השומן.
  2. חילוף חומרים שמתבסס על פחמימות – גורר עליות חדות של אינסולין בדם ומונע פירוק שומנים בגוף.
  3. תת תזונה – מחסור בכל מיני רכיבים תזונתיים, אולי תופתעו שהרוב הגדול של אנשים עם משקל עודף נמצא בתת תזונה. הגוף רעב, מורעב למרות עודף השומן ובמקרים רבים גם בגלל עודף השומן יש איבוד של ויטמינים ומינרלים הנזקקים לתהליכי קיום בסיסיים.
  4. חילוף חומרים איטי עקב מחלות שונות והנפוצות הן: סוכרת והיפותירואידיזם.
  5. הפרעות אכילה – הפרעות אכילה שונות קיימות כמעט אצל כל האוכלוסייה ומשפיעות במגוון צבעוני של נזקים לגוף.
  6. חשיבה המעודדת השמנה – מוסבר במאמר: חיבור ראשוני לתזונה שטובה לי.

ברצוני להדגיש דבר מה. לא ציינתי שום מרכיב תזונתי אחד כי אין מזון משמין! זה לא קיים! רק בחוסר היגיון שלנו שנוצר משטיפת מוח מורכבת קיים מזון משמין.

היום צורת התזונה שלי מגדירה אותי מבחינה חברתית: צמחונים וטבעוניים ואוכלי בשר ולא אוכלים דגים, שומרי משקל… קל לי להיות בסביבה של אנשים שאוכלים כמוני. ויותר מזה יש גינוי והרחקה של אנשים שלא אוכלים כמוני, צמחונים שמשחיתים אטליזים לדוגמא. יצרנו צדדים, יצרנו הפרדה ופירוד. עוד תכונה של מלחמה, עוד סיבה לריב.

אבל אין סיבה לריב, כי כל המלחמה הזאת היא המצאה אחת גדולה. אנחנו חיים בעולם עשיר ומגוון, אבל הגוף שלנו מורעב. בטבע יש רעב רק כאשר יש בצורת או באזורים בהם האקלים קיצוני. וגם אז קבוצות לקטים ציידים, כמו באוסטרליה, מתחלקים במשאבים. ואנחנו שכחנו מה זה להתחלק ובצדק, אנחנו מורעבים, מכל מיני סיבות… שכחנו מה זה להזין את עצמנו, מה זה לפרגן לעצמנו אוכל שדעתנו עליו חיובית.

המלחמה באוכל היא מלחמה מיותרת. תפרגנו לעצמכם ולאנשים סביבכם. הזנה לגופנו אומנם מתפרשת לרוב כמזון. אבל לפעמים כל מה שאנחנו רוצים זה אהבה, זה חיבוק, זה חום. ואנחנו פונים לאוכל, לדבר הזה שאנחנו במלחמה אתו ואח”כ מתפלאים שהוא עושה לנו רע. כל מלחמה מתחילה בפנים, עשי שלום פנימי עם שפע המזונות שקיימים בעולם המופלא שלנו.

כל בוקר אני בוחרת להזין את נפשי, את גופי ואת שכלי במזון עשיר וטעים,שמתאים רק לי :)

עוד מהבלוג של מעיין שון

תצוגה מקדימה

חיבור ראשוני לתזונה שטובה לי

כיצד לבחור לעצמי בעצמי את המאכלים הנכונים לי. שלום, הייתי רוצה לדבר אתכן על נושא חשוב זה שלרוב לא מדברים עליו כלל. באופן מפתיע לא צריך ללמוד שנים על מנת לדעת מה טוב לי...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

אזהרה מזון מלאכותי! מזון או כימיקאלים?

ישנן עשרות ואלפי שיטות תזונה שונות ודוקטרינות שונות לגבי תזונה... כל אחת מהן אומרת מה כן, מה לא, הרבה חוקים. אבל יש חוק אחד אוניברסלי, לא משנה איפה אנחנו נמצאים או מה האמונות שלנו לגבי אוכל, כן בשר, לא ביצים, כן חיי...  תמיד אבל...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

מי קדם למי, הביצה או התרנגולת?

שאלה פשוטה ואפילו מצחיקה שבאה לאתגר את המוח של ילד צעיר ועם זאת פותחת דיון פילוסופי מעמיק עם התפתחות מפתיעה ביותר. אז בואו ננסה להבין את השאלה. שאלה זו עוסקת בעולם החומרי המוכר לכולנו, בהמשכיות החיים על פני כדור הארץ אם...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה