הבלוג של אום גביע

גביע האלופות

עדכונים:

פוסטים: 5

החל מאוקטובר 2010

הכירי את הגביעונית! היא נוחה יותר מטמפון, בריאה יותר מטמפון, ידידותית יותר לסביבה וחסכונית יותר לכיס.

19/10/2010

תמונת מחזור. לגביעונית במרכז יש קיבולת גבוהה פי שלושה מכושר הספיגה של טמפון מסוג סופר

כולנו חזינו בפרסומות של נשים במחזור המפזזות באושר עילאי בזכות טמפון זה או אחר. אך קיימת אלטרנטיבה הרבה יותר נוחה והרבה פחות מוכרת מתחבושות ומטמפונים. לא מזמן ניסיתי לראשונה את הגביעונית. כה רבה היתה שימחתי שחשבתי שזה מחדל חמור שרק בגילי המופלג (30) ניסיתי אותה לראשונה, ושלמען העם והארץ עלי לשתף את כל נשות האומה בתגלית.

אז הכירי את הגביעונית! הגביעונית (Menstrual Cup בלעז) היא המצאה חדשה (משנת 1937) והיא החידוש האחרון בקטגוריית מוצרי ההיגיינה הנשית בצורתה כיום. היא כּוֹסִית קטנה, רכה וגמישה שמוחדרת לנרתיק ואוגרת את נוזלי הווסת. כשהגביעונית מתמלאת, מרוקנות אותה, שוטפות ומכניסות שוב. בסוף הווסת, מחטאות ושומרות לווסת הבאה. לפני שאת צועקת גוועלד! איכסה! ונסה מהטור בבעתה אציין שהשימוש בגביעונית הוא *הרבה* יותר נוח משימוש בתחבושות ובטמפונים ועל כך בהמשך.

הגביעונית מיוצרת מסיליקון באיכות רפואית. זה לא הג’ל הנלוז הדולף מהשתלים בשדיים, אלא החומר שמשמש, בין היתר, לשסתומי לב מלאכותיים, למפרקים מלאכותיים ולפיטמות של מוצצים לתינוקות. זהו חומר אינרטי שדוחה גדילה של חיידקים ובטוח לניקוי ולשימוש חוזר. כאמור, הוא נמצא בשימוש ברפואה כמה עשרות שנים.

אז למה נקשרתי לגביעונית שלי בעבותות אהבה?

יתרונות הגביעונית

עם גביעונית תהני מכל היתרונות שיש לטמפונים על פני התחבושות: היא נוחה ולא מורגשת בגוף. ניתן להשתמש בה בזמן שחיה ובכל פעילות  ספורטיבית אחרת והיא משרה הרגשה נקיה ונטולת ריחות בזמן המחזור. בנוסף תהני מהיתרונות הבאים היחודיים לגביעונית:

 • קיבולת פנטסטית
  קיימות גביעוניות עם קיבולת גבוהה פי 3-4 יותר מטמפון מסוג “סופר”. היצרניות ממליצות לרוקן ולשטוף את הגביעונית כל 12 שעות (פעם בבוקר ופעם בערב). מחקר מצא שהתדירות הנדרשת לריקון גביעונית היא כשליש מהתדירות הנדרשת להחלפת טמפונים ותחבושות.
 • בריאה יותר
  מחקרים מצאו כי טמפונים עלולים להשאיר בגוף סיבים סינתטיים ולגרום לכיבים בנרתיק. כמו כן הם עלולים להכיל שאריות חומרי הלבנה.  מחקר מצא כי כ- 35% מהנוזלים הנספגים בטמפון הם נוזלי סיכה טבעיים המגנים על הנרתיק. מחקרים נוספים מצאו קשר בין טמפונים בעלי כושר ספיגה גבוה לבין תסמונת ההלם הרעלי. הגביעונית לעומת זאת, לא נמצאה קשורה לתסמונת ההלם הרעלי או לכל סיכון בריאותי אחר. היא אינה מיוצרת מכותנה מרוססת והיא אינה מולבנת. היא לא סופגת את נוזלי הסיכה הטבעיים המגנים על הנרתיק ולא מייבשת את הנרתיק. היא אינה משנה את רמת ה pH בנרתיק ואינה משפיעה על הפלורה בנרתיק. היא מיוצרת מחומר הדוחה גידול חיידקים. היא אוגרת את נוזלי הווסת בתוכה וכך היא מרחיקה אותם מדפנות הנרתיק, בניגוד לטמפונים הספוגים בנוזלי ווסת וצמודים לדפנות הנרתיק ולתחבושות הצמודות לפות. ניתן לחטא את הגביעונית על ידי הרתחה במים או על ידי ניגובה במגבון ספוג בכוהל. טמפונים ותחבושות אמנם מולבנים אך הם אינם סטריליים.
 • חוסכת לך כסף
  עלותה של גביעונית היא בערך כעלותן של ארבע קופסאות טמפונים. לך נותר רק לחשוב על מה לעשות עם כל הכסף שתחסכי על 15 שנות מוצרי הגיינה חד פעמיים.
 • מתאימה לימי כוננות ספיגה
  לא יודעת אם תקבלי ביום שני או ביום שלישי? אל דאגה! תוכלי להשתמש בגביעונית בסַבַּבָּה גם בימים של דימום חלש ואף בימי כוננות ספיגה. לא נעים ולא בריא להשתמש בטמפונים לפני הווסת או בימים של זרימה חלשה מאחר, שאאוץ’, הם מייבשים את הנרתיק. בנוסף, לא תצטרכי יותר להתאים את כושר הספיגה של הטמפון לעוצמת הדימום מאחר שגביעונית אחת תשרת אותך בכל ימי הווסת.
 • נקיה יותר
  ראשית, בניגוד לציפיות הלא גבוהות שלי, הופתעתי לטובה מכך שחוויית השימוש בגביעונית התגלתה כפחות איכסה ממה שאפשר לדמיין (בעייני רוחי ראיתי מרחץ דמים) ואף כפחות איכסה משימוש בטמפונים. שנית, נפטרות מהסוגיה הסבוכה של מה לעשות עם תחבושת או טמפון משומש בעת טיול בחיק הטבע או בביקור בשירותים ללא פח. הגביעונית פשוט לא מותירה שום פסולת מבאישה אחריה. שלישית, אין חוט חמקמק שמשתרך ונרטב בשתן. ורביעית, בזכות קיבולתה הגבוהה, על פי רוב מספיק לרוקן אותה פעם בבוקר ופעם בערב, שזה הרבה פחות מההתעסקות הנדרשת עם טמפונים.
  שטיפת הגביעונית לוקחת כ- 20 שניות (מדדתי), ואם אין כיור בתא, ניתן להצטייד בבקבוק מים קטן ולשטוף מעל האסלה.

  גבעת התחבושת

 • ידידותית יותר לסביבה
  תהליך יצור הטמפונים והתחבושות החד פעמיים מזהם מאוד את הסביבה. אישה הצורכת טמפונים צפויה להשתמש במהלך חייה באלפי טמפונים ותחבושות חד פעמיים. פסולת זו מזהמת את ארצינו. הגביעונית מיועדת לשימוש חוזר, מחזיקה שנים ומונעת את כל הרי הפסולת הללו.
 • תמיד שם בשבילך
  הגביעונית תמיד איתך. כשהגביעונית מתמלאת, פשוט מרוקנות, שוטפות ומכניסות שוב. לא עוד תְּחַשְּׁבי באופן מדוקדק כמה טמפונים עלייך להכניס לתיק! לא עוד תסבלי מהתקף חרדה כשיגמרו לך הטמפונים! עם גביעונית את חופשיה מהצורך לקנות טמפונים לשארית חייך. מאז שקניתי גביעונית אני מחייכת בהנאה צרופה בכל פעם שאני חולפת על פני מדפי התחבושות בסופר.
 • קטנה וקומפקטית
  גביעונית תופסת פחות מקום בתיק. אין צורך להצטייד בארסנל של טמפונים ותחבושות לנסיעה.
 • מפתחת שיחות מעניינות
  לאחר שתשתמשי בגביעוניות ותירְאי כי טוב, גם את תוכלי למצוא את עצמך מדסקסת מוצרי הגיינה נשיים או קמה בבוקר וכותבת עליהם טור באינטרנט :-).

חוויותי האישיות

מועד קניית הגביעונית חל בעיצומו של משבר גיל השלושים. בגיל שלושים מומלץ לבחורות לעבור למידת גביעונית רחבה יותר אף אם הן לא ילדו. התגובה הראשונית שלי היתה, כמובן, להתעלם כליל מההמלצה המטופשת שהרי הגוף שלי לא הזדקן כלל, ואך בקושי ניתן להבדיל ביני לבין כלת בת-מצווה. אבל לעת ערב הגעתי למסקנה שהגיע הזמן להתבגר והזמנתי את המידה הרחבה יותר.
אני שמחה לדווח שלא היו שום דליפות מהגביעונית. ההכנסה היתה פשוטה, הגביעונית נפתחה בקלות בפנים וכמעט ולא היתה מורגשת בגוף. אך ההוצאה, לעומת זאת, דרשה מספר תרגולים. בפעמים הראשונות, כאב חד פילח את איברי המוצנעים והעדינים. אך בסופו של יום שכלל ליקוט מידע מפורומים באינטרנט וניסויים בבנות אדם, פיתחתי בהצלחה את המיומנות הנדרשת להוצאת הגביעונית בקלות וללא כאב. אני ראיתי בזה הישג אישי כביר.

נהדר! אני רוצה אחת! איפה קונות?

כל זאת ועוד בפוסט הבא: החיפוש אחר הגביע הקדוש.

נשמע לי מגעיל ולא בריא

כך גם אני חשבתי כששמעתי לראשונה על הגביעונית. על כך יסופר בפוסט עלילת דם.

לסיכום

אם עדיין אין לך גביעונית, אנא שיקלי לנסות אחת. אני ממליצה בחום על המעבר לגביעוניות, ועל כן אני מחלקת את כל הטמפונים שנותרו לי לטוקבקיסטית הראשונה שתבקש אותם.

טורים בבלוג גביע האלופות ————————————————-

כוס ישועות אשא

החיפוש אחר הגביע הקדוש

טיפים לשימוש בגביעונית

עלילת דם

עוד מהבלוג של אום גביע

עלילת דם

בפעם הראשונה ששמעתי את צירוף המילים "ווסת" ו"רב פעמי" נחרדתי קלות, פסלתי את הרעיון על הסף והמשכתי הלאה בחיי. שלוש שנים מאוחר יותר נתקלתי במקרה שוב בכתבה על גביעונית שעוררה את סקרנותי. ...

תצוגה מקדימה

החיפוש אחר הגביע הקדוש

בפוסט הקודם כתבתי על נפלאות הגביעונית. פוסט זה יעסוק בכיצד לבחור את גביעונית חלומותייך. המבחר נאה מאוד מאחר שלמוצר עלום ומופלא זה יש לא פחות מ-40 יצרניות שונות! ...

תצוגה מקדימה

טיפים לשימוש בגביעונית

בפוסט הראשון כתבתי על יתרונות הגביעונית. הפוסט הנוכחי יעסוק בטיפים לשימוש בגביעונית. אך לפני הכל נפתח באנקדוטה היסטורית....

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה