הבלוג של שלמה קוגן

shlomokogan

שלמה קוגן יועץ ארגוני ומנהל את חברת הייעוץ קוגניציה. שלמה קוגן בעל ניסיון תעסוקתי של למעלה מ 20 שנה בתחום משאבי אנוש ומינהל. מילא מספר תפקידים בכירים בחברות מהגדולות במשק הישראלי מהמגזר הציבורי והפרטי אשר מונות אלפי... +עוד

שלמה קוגן יועץ ארגוני ומנהל את חברת הייעוץ קוגניציה. שלמה קוגן בעל ניסיון תעסוקתי של למעלה מ 20 שנה בתחום משאבי אנוש ומינהל. מילא מספר תפקידים בכירים בחברות מהגדולות במשק הישראלי מהמגזר הציבורי והפרטי אשר מונות אלפי עובדים. זאת תוך ניהול מחלקות משאבי אנוש גדולות העוסקת במגוון תחומים: גיוס, הדרכה, רווחה, לוגיסטיקה, תקשורת, מינהל ועוד. בין תפקידיו השונים: שלמה קוגן סמנכ"ל משאבי אנוש בחברת הדואר, סמנכ"ל משאבי אנוש סונול ישראל וחברות הבת, מנהל משאבי אנוש בחברת סופרגז וחברות הבת, מנהל משאבי אנוש במפעל המרכבה, סגן ראש אזור למנהל ומשק במפקד האוכלוסין בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. שלמה קוגן שימש כדירקטור בחברות הבת של סונול . והוביל את מערך משאבי אנוש בקבוצת סונול להטמעת המערך הקמעונאי תוך שילוב מערכות למידה מתקדמות. שלמה הוביל את יישום תוכנית ההבראה והרפורמה בדואר ישראל, תוך הקמת מערכות בקרה על תשומות כח האדם. לשלמה ניסיון רב בהתנהלות למול וועדי עובדים ונציגות ההסתדרות. שלמה היה שותף לניסוח וחתימה על הסכמים קיבוציים רבים. לשלמה תואר ראשון במנהל עסקים , תואר שני בניהול משאבי אנוש ותואר שלישי בלמידה מרחוק בניהול וכלכלה שאינו שקיל לתואר ישראלי. לשלמה קוגן תעודת יועץ ארגוני מטעם בית הספר להשתלמויות של אוניברסיטת בר אילן. אגף משאבי אנוש שבניהולו של שלמה קוגן זכה בציון הוקרה מיוחד מטעם המרכז הישראלי לניהול עבור הטמעת האסטרטגיה השיווקית החדשה לרשת מתחמי הנוחות של חברת סונול. שלמה שימש במשך שתי קדנציות כנציג ציבור בבית הדין לעבודה בתל אביב וישב במותב במאות דיונים משפטיים והיה שותף להחלטות בפסיקה. לשלמה ידע נרחב בדיני עבודה , ביטוחים פנסיוניים , מערכות שכר, בניית תוכנית אסטרטגיית משאבי אנוש, בניית תקציב בהיקפים גדולים. שלמה השתתף ב"שולחן העגול" בניהולו של שר התעשיה המסחר והתעסוקה השר שלום שמחון בנושא "תעסוקת מיעוטים בישראל". שלמה כתב מספר מאמרים מקצועיים אשר פורסמו בירחון משאבי אנוש . שלמה מנהל בלוגים בנושאי ניהול ובנושאים חברתיים כדוגמת שילוב עובדים עם מוגבלויות בשוק העבודה. https://www.shlomokogan.net/ https://jobaid100.wixsite.com/jobaid

עדכונים:

פוסטים: 19

החל מאפריל 2017

המאמר סוקר את הדרכים המוצעות לביצועי פיטורי מסה בארגונים – שלמה קוגן

28/05/2017

שלמה קוגן זוכרים את הסרט “תלוי באוויר” ? הסרט, בכיכובו של ג’ורג קלוני מתאר את חייו המקצועיים של עובד בשם ראיין, המועסק בחברה המספקת שירותי פיטורי עובדים, עבור חברות בארצות הברית הנאלצות לבצע מהלכי פיטורים.  במסגרת עבודתו, נפגש ראיין עם עובדים המיועדים לפיטורים , עורך להם מעיין שימוע תוך שהוא מציג להם את תנאי הפרישה שלהם. ראיין מתנהל בתחילת הסרט כדמות חסרת רגשות אולם במהלך הסרט ראיין חונך עובדת צעירה עימה הוא חולק את רזי המקצוע ואשר מציבה  בפניו את ההשלכות הקשות של תוצרי עבודתו , קרי פיטורי עובדים.

הסרט רווי בסצנות ראליסטיות ואנושיות מחיי שוק העבודה , וגם מספק  הצצה לקשיים אותם חווים אלו העוסקים בהליך הפיטורים מטעם המעסיק .

מסתבר שגם במציאות המצב דומה. כחלק ממחזור חייו של הארגון נוצר לעיתים הכורח בביצוע מהלכי פיטורין  נרחבים ומקיפים של מסות מעובדי הארגון.

הסיבות לכך יכולות להיות רבות ומגוונות. פעמים שהצורך נובע עקב שינוי רגולטורי הפוגע ברווחיות החברה, פעמים נובע הצורך משינויים טכנולוגיים המביאים ליתירות  במצבת העובדים , לעיתים הדבר נובע מהצורך להפחית בהוצאות החברה כחלק מהליך הבראה .

מכל מקום, מדובר בהליך כואב וקשה הכרוך בקבלת החלטות קשות ואנושיות, החל מבחירת כח האדם המיועד לפיטורים והמשך באופן שבו מנוהל הליך זה.

שלמה קוגן, דוקטור  שלמה קוגן

שלמה קוגן פיטורי מסה

אם כן, מהי הדרך הנכונה לניהול פיטורי מסה ?

היות ומדובר בהליך קשה הן למעסיק וכמובן לעובדים אין דרך קלה לביצוע פיטורי מסה. עם זאת, ניתן להסתייע במספר פעולות אשר עשויות להביא לניהול נכון של ההליך ותוך מינימום פגיעות הן בעובדים שפוטרו והן בארגון.

להלן מספר תהליכים מומלצים לניהול נכון של פיטורי מסה בארגונים:

  1. מציאת חלופות לפיטורים –  במקרים בהם הארגון נאלץ לבצע פיטורים הנובעים מהצורך להקטין בהוצאות החברה ניתן לשקול הקטנת כמות העובדים המיועדים לפיטורים באמצעות שילוב דרכים חלופיות העשויות להביא להפחתה בהוצאות החברה. לדוגמא ניתן להפחית (בהסכמה עם העובדים או עם נציגות העובדים) בהטבות הניתנות לעובדים , לבטל באופן קבוע או זמני נופשים, בונוסים, משכורות 13,  החזרי הוצאות  מיוחדים ועוד.  הסכום שנחסך יהווה חלופה להקטנת כמות העובדים שיש לפטר.
  2. בחירת העובדים לסיום העסקה – זהו שלב קשה שבו המעסיק אמור לקבוע את זהות המפוטרים. שלמה קוגן, בארגונים שבהם קיים וועד עובדים והסכמים קיבוציים הליך זה יעשה בשיתוף עם נציגות העובדים ולאחר התדיינות עם האיגוד  המקצועי. כאמור זהו שלב מורכב ובכדי לצלוח אותו ניתן להסתייע באחת מהדרכים הבאות:

                            א.        ניתוח עיסוקים לשם זיהוי אבטלה סמויה – באמצעות ניתוח עיסוקים ניתן לאתר את התפקידים שהצורך בהם קטן או בתפקידים שאינם ממלאים 100% משרה. תפקידים אלו  יהיו המיועדים להתייעלות או לצמצומים.

                            ב.        סיומי העסקה של עובדים זמניים – לעיתים יבחר הארגון לתת עדיפות לעובדיו הקבועים הוותיקים ולמצער לבחור בעובדים זמניים שאינם קבועים כמיועדים לסיום העסקה.

                            ג.        הוצאת עובדים למסלול פרישה מוקדמת – ניתן לסיים העסקתם על עובדים שגילם קרוב לגיל הפרישה באמצעות הוצאתם לפנסיה מוקדמת. בנקיטת פתרון שכזה נושא המעסיק בעלות רכישת זכויותיו הפנסיוניות של העובד עד לגיל הפרישה ובעלויות תשלום קצבה חודשית עד להגעתו של העובד לגיל פרישה תוך שהוא חוסך את הוצאות השכר השוטפות. מהלך זה אומנם כרוך בהוצאה חד פעמית גבוהה למעסיק אולם הוא מחזיר עצמו כלכלית בתוך 4 -  8 שנים זאת בהנחה שלא נלקט עובד תמורת העובד שיצא לפנסיה מוקדמת , או כאשר קולטים עובד בעלות נמוכה מאוד בהשוואה לעובד הוותיק. המעסיק נושא אומנם בהוצאות שהוזכרו לעייל אולם הוא חוסך את ההוצאות הכרוכות בתוספות שכר, בקרן השתלמות , בעלויות היקפיות הנוגעות להעסקת העובד. מנגד הקצבה המשולמת לעובד שעבודתו הסתיימה נמוכה באופן משמעותי משכרו השוטף ששולם לו.

  1. מתן שירותי לווי למפוטרים להשתלבות השוק העבודה – מהלך הומני זה מקבל ביטוי בשנים האחרונות יותר ויותר. כחלק מהליך הפיטורים מממנים מעסיקים שירותי לווי של המפוטרים למציאת תעסוקה והשתלבות בשוק העבודה. זוהי הטבה משמעותית עבור המפוטר המסייעת לו במציאת מקום עבודה חלופי. בנקיטת מהלך שכזה משדר המעסיק לעובדים הנותרים בארגון כי למרות נקיטת מהלך של פיטורים , הוא עושה זאת בהומניות תוך התחשבות בעובדיו ששירותו אותו נאמנה. מסר שכזה חיוני להתנהלות התקינה של הארגון לאחר מהלך הפיטורים. שלמה קוגן
  2. מציאת פתרונות תעסוקה למפוטרים – בדומה לפתרון הקודם , ישנם ארגונים אשר פועלים באופן אקטיבי לסייע למפוטרים במציאת עבודה חלופית. אחת הדרכים היא הקמת יריד תעסוקה עבור  המפוטרים, התקשרות עם גופים גדולים , מעסיקים אחרים וחברות השמה תוך הכוונת המפוטרים למציאת עבודה.
  3. בחירת עיתוי סיום העסקה – רצוי לקבוע מועד לסיום ההעסקה אשר ימזער את הפגיעה במפוטר. לדוגמא יש להימנע מפיטורים במועדים הסמוכים לחגים . ככל הניתן יש להימנע גם מעריכת מהלכי פיטורים בתקופת החופשות המרוכזות (יולי אוגוסט) בהם הגיוסים בשוק העבודה נמצאים בהאטה וכך יקשה עם המפוטרים למצוא עבודה.

לסיכום : הליך סיום העסקתו של עובד הינו הליך קשה הן למעסיק ובכמה מונים על המפוטר. יש לנהל את הליך הפיטורין ברגישות תוך התנהלות באופן שקוף והוגן.

ככל הניתן רצוי לשלב מהלכים אשר יסייעו למפוטרים בנחיתה רכה למציאת  מקום עבודתם הבא. כמו כן רצוי להתנהל בשקיפות למול וועדי העובדים והעובדים , להציג בפניהם את הסיבות שהביאו את הארגון לצורך בנקיטת הליכי פיטורים . ככל הניתן ראוי גם לאפשר לנציגות העובדים להציג חלופות לפיטורים ולשקול אותם באופן ענייניי.

בהצלחה!

שלמה קוגן , מומחה למשאבי אנוש שימש כסמנכ”ל משאבי אנוש בדואר ישראל ובסונול ישראל, דוקטור שלמה קוגן שימש גם כנציג ציבור בבית הדין לעבודה בתל אביב.


עוד מהבלוג של שלמה קוגן

Ten Signs You're Failing As A Manager

קראו את המאמר החשוב הבא אודות מהם עשרת הסימנים לכך שאתה נכשל כמנהל .   http://www.forbes.com/sites/lizryan/2017/04/12/ten-signs-youre-failing-as-a-manager/#1cd8647b7d25 שלמה קוגן...

תגובות

פורסם לפני 2 years

קראו את המאמר שלי בדה מרקר העוסק בנושא עתיד ורלוונטיות המקצוע שלנו בעתיד - שלמה קוגן

שלום חברות וחברים לפני מספר ימים פורסם מאמר שלי בזירת הדעות של עיתון Themarker  . המאמר עוסק בשינויים התכופים בעולם העבודה והצורך להתאים עצמנו אליהם . כנסו וקראו : ...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

שלמה קוגן ניהול צוות נכון

שלמה קוגן  מה הן מיומנויות הליבה הנדרשות לניהול הצוות שלכם בצורה מנצחת?  ארגונים רבים מאמינים בגישה ניהולית המבוססת על השגת המטרות הארגוניות באמצעות ניהול צוותים. מנהלים בארגונים אלו מנסים ליצור צוותים המבוססים על...

תגובות

פורסם לפני 2 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה