הבלוג של שלמה קוגן

shlomokogan

שלמה קוגן יועץ ארגוני ומנהל את חברת הייעוץ קוגניציה. שלמה קוגן בעל ניסיון תעסוקתי של למעלה מ 20 שנה בתחום משאבי אנוש ומינהל. מילא מספר תפקידים בכירים בחברות מהגדולות במשק הישראלי מהמגזר הציבורי והפרטי אשר מונות אלפי... +עוד

שלמה קוגן יועץ ארגוני ומנהל את חברת הייעוץ קוגניציה. שלמה קוגן בעל ניסיון תעסוקתי של למעלה מ 20 שנה בתחום משאבי אנוש ומינהל. מילא מספר תפקידים בכירים בחברות מהגדולות במשק הישראלי מהמגזר הציבורי והפרטי אשר מונות אלפי עובדים. זאת תוך ניהול מחלקות משאבי אנוש גדולות העוסקת במגוון תחומים: גיוס, הדרכה, רווחה, לוגיסטיקה, תקשורת, מינהל ועוד. בין תפקידיו השונים: שלמה קוגן סמנכ"ל משאבי אנוש בחברת הדואר, סמנכ"ל משאבי אנוש סונול ישראל וחברות הבת, מנהל משאבי אנוש בחברת סופרגז וחברות הבת, מנהל משאבי אנוש במפעל המרכבה, סגן ראש אזור למנהל ומשק במפקד האוכלוסין בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. שלמה קוגן שימש כדירקטור בחברות הבת של סונול . והוביל את מערך משאבי אנוש בקבוצת סונול להטמעת המערך הקמעונאי תוך שילוב מערכות למידה מתקדמות. שלמה הוביל את יישום תוכנית ההבראה והרפורמה בדואר ישראל, תוך הקמת מערכות בקרה על תשומות כח האדם. לשלמה ניסיון רב בהתנהלות למול וועדי עובדים ונציגות ההסתדרות. שלמה היה שותף לניסוח וחתימה על הסכמים קיבוציים רבים. לשלמה תואר ראשון במנהל עסקים , תואר שני בניהול משאבי אנוש ותואר שלישי בלמידה מרחוק בניהול וכלכלה שאינו שקיל לתואר ישראלי. לשלמה קוגן תעודת יועץ ארגוני מטעם בית הספר להשתלמויות של אוניברסיטת בר אילן. אגף משאבי אנוש שבניהולו של שלמה קוגן זכה בציון הוקרה מיוחד מטעם המרכז הישראלי לניהול עבור הטמעת האסטרטגיה השיווקית החדשה לרשת מתחמי הנוחות של חברת סונול. שלמה שימש במשך שתי קדנציות כנציג ציבור בבית הדין לעבודה בתל אביב וישב במותב במאות דיונים משפטיים והיה שותף להחלטות בפסיקה. לשלמה ידע נרחב בדיני עבודה , ביטוחים פנסיוניים , מערכות שכר, בניית תוכנית אסטרטגיית משאבי אנוש, בניית תקציב בהיקפים גדולים. שלמה השתתף ב"שולחן העגול" בניהולו של שר התעשיה המסחר והתעסוקה השר שלום שמחון בנושא "תעסוקת מיעוטים בישראל". שלמה כתב מספר מאמרים מקצועיים אשר פורסמו בירחון משאבי אנוש . שלמה מנהל בלוגים בנושאי ניהול ובנושאים חברתיים כדוגמת שילוב עובדים עם מוגבלויות בשוק העבודה. https://www.shlomokogan.net/ https://jobaid100.wixsite.com/jobaid

עדכונים:

פוסטים: 19

החל מאפריל 2017

המאמר של שלמה קוגן בנושא מניעת נטישת עובדים בארגון

26/05/2017

שלמה קוגן ,ארגונים רבים משקיעים מאמצים והון רב בגיוס עובדים חדשים , תוך הסתייעות באמצעים שונים כדוגמת חברות השמה ורשתות חברתיות. דרך יעילה בהרבה לשימור המצוינות והיתרון התחרותי בארגון היא באמצעות שימור העובדים המועסקים בארגון ומניעת נטישתם.

כאשר ארגון מחליט לגייס עובדים חדשים השאלה הראשונה הצריכה להישאל היא: האם יש צורך בעובדים חדשים או שעדיף לשמר את העובדים הקיימים, להכשיר ולטפח אותם?

שלמה קוגן

שלמה קוגן – נטישת עובדים בארגון

ישנן חברות, בעיקר בענפי הטכנולוגיה העילית,  בהן תחלופת עובדים יכולה להגיע לכרבע או שליש ממצבת העובדים בשנה. עובד חדש ומוכשר ככל שיהיה, יהיה על פי רוב, מיומן ומנוסה פחות מאשר העובד הוותיק המועסק בארגון.

ישנם מקרים בהם הארגון נאלץ לרענן את מצבת כח האדם אולם אנו יוצאים מנקודת הנחה לפיה איכות העובדים המגויסים איננה נופלת מאיכות העובדים הקיימים. עם זאת בהתייחס לעובדים קיימים חשוב לציין כי גורמים כמו שחיקה, עייפות וחוסר שביעות רצון ניתנים לטיפול ולשינוי.

אז איך ניתן למנוע נטישת עובדים? השאלה שאמורה להישאל היא איך למנוע נטישת עובדים החשובים לחברה? עלינו לסמן את העובדים החשובים ביותר. אלו הם העובדים אותם נרצה לשמר בארגון. לאחר הסימון יש לבדוק כל מקרה לגופו: ולבחון מהי האסטרטגיה הטובה ביותר לשימור עובד רצוי.

בין המשאבים העומדים לרשותנו אפשר לציין תגמולים, גמישות בשעות עבודה, תפירת משרה מיוחדת התואמת את צורכי העובד ומאפשרת גמישות כדוגמת משרת אימהות לאחר לידה, הפנייה ללימודים,  הפניית עובדים בגיל מתקדם להכשרה מקצועית כדוגמת “קרן מעגלים”. שלמה קוגן , באותה העת אין להפלות את העובדים האחרים ויש להבהיר להם כי הם חשובים לארגון.

 חשוב להדגיש כי תגמול איננו חומרי או כספי בלבד והוא כולל בתוכו כיבוד צרכיהם הנפשיים והמנטליים של עובדים בעצם היותם בני אדם.

על מנת שניתן יהיה לנהל את אירועי הנטישה בארגון, מומלץ לקבוע יעדים הניתנים למדידה. להלן מספר דוגמאות למדדי נטישה :

  1. כמה עובדים נוטשים את הארגון מדי שנה?
  2. כמה אחוזים הם מהווים מסך העובדים החברה?
  3. האם העובדים הנוטשים מתאפיינים בתפקיד  מסוים ?
  4. מהו אחוז הנטישה בארגון בהשוואה למקובל בענף אליו הארגון משתייך .

בהתאם לממצאים ולמסקנות יש לבנות תוכנית להורדת אחוז הנטישה למספר נמוך יותר, וזאת לאחר קביעת יעד להשגה .

איך נדע מה עובדינו רוצים או צריכים?

התשובה הטובה לכך היא פשוט לשאול אותם, להיות קשובים ולהפעיל מאמצים על מנת להגשים את רצונם תוך שמירה על האינטרסים של החברה.

להלן מספר אמצעים בהם ניתן להסתייע על מנת להפחית את הנטישה בארגון:

 שעות עבודה גמישות

עובדים רבים, בעיקר כאלו המשקיעים שעות עבודה רבות,  לעתים אחת עשרה או שתים עשרה שעות ביום, זקוקים להקלה נפשית ופיזית בהפחתת שעות העבודה. מנהל טוב ידע להבחין בכך ולבנות בהתאם, משרה מותאמת אישית אשר תשאיר לעובד זמן פנוי עם בני משפחתו. כיום בעידן האינטרנט ניתן לאפשר לעובד עבודה מרחוק מול מסך המחשב. כך שהעובד לא צריך לוותר על הזמן עם בני משפחתו. מהלך שכזה גם חוסך שעות של פקקים בנסיעה למקום העבודה. כמובן שרצוי לשלב הגעה של העובד למקום העבודה בחברה ולכן אפשר כי הוא יעבוד מהבית יום או יומיים בשבוע.

קידום עובדים מצטיינים

כאשר עובד מראה הצטיינות יתרה בתפקידו צריך לשקול את קידומו וזאת על מנת לשמרו ובכך לשדר לעובדים האחרים כי מצוינות מתוגמלת היטב. בד בבד עם הקידום יש להגדיל את האחריות של העובד על מנת לעורר מחדש את העניין בעבודה. שלמה קוגן

סביבת עבודה נעימה

רצוי  לגייס אך ורק עובדים היוצרים  סביבת עבודה נעימה. עובדים אשר יש להם נטייה לסכסוכים, מריבות, עלולים להביא ל”הרעלת” האווירה בארגון וליצירת נזק לארגון. אם העובדים בארגון ירגישו שהם סובלים בכל פעם שמגיעים לעבודה, עלולה תחושה זו לחלחל עם הזמן  ותשניא עליהם את העבודה ואת הארגון.

רעיון נוסף הועלה בכתבה הבאה בYnet   לפיו עובד אשר התפטר ומבקש לחזור לעבוד בארגון , ראוי לאפשר לו לחזור לארגון ובכך הארגון ירוויח הן בהפחתת עלות גיוס, והן בעלויות ההכשרה .

לסיכום : פעילות בארגון המביאה להפחתת נטישה שווה בכמה מונים , על פי רוב , מאשר קליטת עובד חדש. ולכן יש לנקוט באמצעים מגוונים אשר הוזכרו במאמר בכדי לשמר את העובדים הטובים בארגון.

יש לציין כי יהיו מקרים לפיהם יש צורך בתחלופת עובדים לצורך הזרמת “דם חדש” וידע חדש לארגון כמו גם שילוב שיטות ניהוליות חדשות ובהן הארגון יפעל לגיוס עובדים חדשים ולתחלופת העובדים הקיימים.

שלמה קוגן , מומחה לניהול משאבי אנוש , שימש בעבר כסמנכ”ל משאבי אנוש בחברת דואר ישראל ובחברת סונול. דוקטור שלמה קוגן שימש כנציג ציבור בבית הדין לעבודה בתל אביב למשך שתי קדנציות.


עוד מהבלוג של שלמה קוגן

Ten Signs You're Failing As A Manager

קראו את המאמר החשוב הבא אודות מהם עשרת הסימנים לכך שאתה נכשל כמנהל .   http://www.forbes.com/sites/lizryan/2017/04/12/ten-signs-youre-failing-as-a-manager/#1cd8647b7d25 שלמה קוגן...

תגובות

פורסם לפני 2 years

קראו את המאמר שלי בדה מרקר העוסק בנושא עתיד ורלוונטיות המקצוע שלנו בעתיד - שלמה קוגן

שלום חברות וחברים לפני מספר ימים פורסם מאמר שלי בזירת הדעות של עיתון Themarker  . המאמר עוסק בשינויים התכופים בעולם העבודה והצורך להתאים עצמנו אליהם . כנסו וקראו : ...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

שלמה קוגן ניהול צוות נכון

שלמה קוגן  מה הן מיומנויות הליבה הנדרשות לניהול הצוות שלכם בצורה מנצחת?  ארגונים רבים מאמינים בגישה ניהולית המבוססת על השגת המטרות הארגוניות באמצעות ניהול צוותים. מנהלים בארגונים אלו מנסים ליצור צוותים המבוססים על...

תגובות

פורסם לפני 2 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה