הבלוג של שלומית

בין השורות

אם יוצאים - מגיעים למקומות נפלאים!

עדכונים:

פוסטים: 33

החל מיוני 2014

ספר מסקרן ומעמיק המספר את סיפורן של עשרים נשים יוצרות אשר שמן נפקד מדפי ההיסטוריה המלאה בעיקר בשמות של גברים

25/06/2015

הספר שנכתב על ידי אדית זק, מוזיקולוגית ודוקטור לפילוסופיה, מביא את סיפוריהן של 20 נשים שניחנו בכישרון יוצא דופן – בתחום היצירה המוסיקלית בעיקר – על רקע התקופה שבה חיו ואת הקשיים שעברו כדי שקולן יישמע. יוצרות שמקומן נפקד מספרי ההיסטוריה.

דפי ההיסטוריה מלאים ביוצרים עד כי נדמה שנשים לא חיו, לא פעלו ולא יצרו מעולם. לאורך השנים הייתה הבחנה ברורה בין התפקידים המיועדים לשני המינים – הגברים קיבלו לגיטימציה להיות אינטלקטואלים ויוצרים ואילו הנשים נותבו לאומנויות הביתיות של תפירה, רקמה, מיומנויות ניהול שיחה ונגינה בפסנתר והיצירה הנשית המשמעותית שלהן התבטאה בהבאת חיים חדשים לעולם.

הנשים המופיעות בספר ביקשו לחרוג מהמודל הזה ואף על פי שחיו בתקופות שונות לאורך 800 השנים האחרונות, אפשר למצוא קווי דמיון בקשיים אשר היו מנת חלקן:

יוצרות רבות נחשבו לגבריות ואף למופקרות וזכו לביקורות שליליות על רקע מגדרי. רובן הרגישו חוסר ביטחון בעבודתן, נהגו להמעיט בערך עצמן כיוצרות וחלקן אף השתמשו בשמות עט גבריים על מנת לקבל הכרה. הן התקשו לחדור לקליקה הגברית שעוזרת בקידום חבריה וחיפשו, לעתים לשווא, מנצח שישמיע את יצירותיהן שלא נחשבו לחלק מהקאנון.

ומילה על הקאנון – הקאנון המוזיקלי נוצר בידי גברים. כדי להצליח היה על היוצרת להתאים את עצמה לקיים. נשים יוצרות עשויות להביא איתן משהו אחר ליצירה בשל תנאי חיים שונים, מבנה נפשי שאינו זהה לזה הגברי או הסתכלות אחרת על העולם, אך התפישה הפטריארכאלית לא אפשרה הרחבה וגוון של הקאנון.

אהבת הסירנות

סיפור שנגע ללבי במיוחד הוא זה של פאני מנדלסון, אחותו של המלחין הנודע פליקס מנדלסון. שני האחים ניחנו בכישרון מוסיקלי יוצא דופן אך זכו לקבל חינוך שונה. אביה של פאני כתב לה ביום הולדתה ה-15 בשנת 1820: המוזיקה תהיה כנראה מקצועו של פליקס. עבורך יכולה וצריכה [המוזיקה] להיות בבחינת עיטור אך לעולם לא שורש הווייתך ומעשייך… שמחתך בשמחתו של פליקס מוכיחה שלו את במקומו, היית זוכה להכרה דומה לשלו. הישארי נאמנה לערכים אלה, הם נשיים, ורק כל מה שנשי באמת הוא בבחינת עיטור לבנות מינך.

פאני נשארה בבית אך המשיכה לכתוב ולהלחין בעוד אחיה נוסע ברחבי אירופה ומתקדם כמלחין וכמנצח. כאשר ביקשה ממנו אישור לפרסם את יצירותיה – אסר עליה כדי שהמוזיקה לא תפריע לה במילוי חובותיה הנשיים. חלק מיצירתה התפרסם תחת שמו וזכה להצלחה. רק שנה וחצי לפני מותה העזה לפרסם את עבודותיה.

סיפור אחר מפגיש אותנו עם קשייה של קלרה שומן שגדלה להיות פסנתרנית וירטואוזית ונדרשה על ידי בעלה, המלחין הנודע רוברט שומן, לשכוח את אומנותה ולהקדיש את כולה למענו ולמען הבית.

הספר פותח בהקדמה מאירת עיניים וממשיך בפרקים קצרים אשר כל אחד מהם מוקדש ליוצרת. ניכר שהכותבת עשתה עבודת מחקר מעמיקה והתוצאה היא ספר קריא ומסקרן. הוא פותח אמנם צוהר בעיקר לקשיים שליוו יוצרות מוזיקליות אבל משקף יפה את המסגרת הכובלת בה חיו ופעלו נשים לאורך השנים.

ספר נוסף על נשים ועל יצירה – חדר משלך

אהבת הסירנות-על יוצרות, יצרים ויצירה/אדית זק, הוצאת אשתר, 283 עמ’

 

רוצים להתעדכן כשתתפרסם המלצה חדשה? לחצו על כפתור ״עקבו אחרי״ למעלה משמאל

עוד מהבלוג של שלומית

תצוגה מקדימה

"הלוויתן": חלום ושברו

נובלה קלילה מתחילת המאה הקודמת על סוחר אלמוגים יהודי המתגורר באוקראינה, ניסֶן פיצֶ׳ניק, אשר אינו יודע קרוא וכתוב ומעולם לא עזב את עיירת הולדתו. ניסֶן רואה באלמוגים יצירות אמנות ואינו שבע מלהתבונן בהם, בעיניו הם יצורים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

הנפש קמה באמצע הלילה/אביבית משמרי

סיפורים קצרים הוא ז׳אנר שלא חביב עלי במיוחד. אוהבת לצלול לתוך ספר, להיכנס לעולם אחר שנבנה אט אט ולשהות בו בהתאם לרוחב היריעה. ובכל זאת התחלתי לקרוא, זוכרת את התפעלותי מספר הביכורים הדיסטופי של משמרי, הזקן השתגע. הספר...

תצוגה מקדימה

כנפיים שחורות למלאך שלי/ אליוט צ'ייז

גילוי נאות, אני אוהבת את הבחירות של הוצאת זיקית אשר מלקטת פנינים ספרותיות מרחבי העולם ומגישה לנו אותן בצורה נגישה - תרגומים נהדרים, ספרונים שמושכים את העין וגודל אותיות נעים לקריאה המודפסות על נייר איכותי. אז מצד אחד...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה