הבלוג של שלומית

בין השורות

אם יוצאים - מגיעים למקומות נפלאים!

עדכונים:

פוסטים: 33

החל מיוני 2014

מעשיה מחויכת ואנושית על געגועים לדבר שמעולם לא ראית אבל מזין את ימיך ואת לילותיך

31/05/2015

נובלה קלילה מתחילת המאה הקודמת על סוחר אלמוגים יהודי המתגורר באוקראינה, ניסֶן פיצֶ׳ניק, אשר אינו יודע קרוא וכתוב ומעולם לא עזב את עיירת הולדתו. ניסֶן רואה באלמוגים יצירות אמנות ואינו שבע מלהתבונן בהם, בעיניו הם יצורים חיים ואין זה משנה שהמדע מראה אחרת. הוא יוצר מהאלמוגים שרשרות כדי לייפות את צווארן של נשות העיירה – עשירות ועניות – ומכניס לכיסו כסף רב.

ניסֶן מחשיב עצמו בן הים ובאוקיינוס הוא רואה את מולדתו. אף שמעולם לא ראה מקור מים גדול – אפילו נהר או בריכה לא ראה מימיו – הוא מרבה להעלותם בדמיונו.

למתבונן מבחוץ נראה ניסֶן כמו כל הסוחרים האחרים והוא זוכה לכבוד והערכה בין היהודים והגויים, אבל בפנים נפשו סוערת. עם כל שנה שחולפת פוחתת שביעות רצונו מחייו השלווים והכיסופים אל הים טורדים את מנוחתו יותר ויותר.

מה יעשה היהודי החביב כאשר לעיירה הסמוכה מגיע סוחר המוכר אלמוגים מלאכותיים – אך יפים לא פחות – במחיר נמוך?

כיצד יתמודד ניסן עם ערגתו לים שאותו לא ראה מעולם?

הלוויתן

הוצאת ‘זיקית’ מביאה לנו נובלה בסגנון אגדת עָם, פרי עטו של הסופר יוזף רות ודרך נפלאה להיחשף לכתביו. הסיפור מופיע בפורמט חדש הנקרא ‘מיני זיקית’ ספרונים הגדולים רק במעט מהסמארטפון שלי ומכילים “חטיפים” ספרותיים לקריאה מהירה בלי להתפשר על איכות. התרגום של גדי גולדברג בהיר וקולח.

הסיפור מזכיר בסגנונו את סיפורי העיירה היהודית. הוא מתאר את הווי העיירה – השוק, המאכלים, בית המרזח, האמונות הטפלות ואת התן-וקח של המסחר עם כל גינוני הטקס.

תרצו, תוכלו לראות בו משל למסורתי והישן הפוגש את המודרני והמתועש. תירצו, תוכלו להתבונן בו כ”זום אין” על אדם מהיישוב, כל יישוב, שבמבט מבחוץ נראה אחד מההמון אבל נפשו מכילה מאוויים ושאיפות שאולי יעז להגשים ואולי יישארו לנצח בגדר חלום.

לי בכל אופן הקריאה עשתה חשק לחפש עוד מכתביו של יוזף רות.

מעשיה מחויכת ואנושית על געגועים לדבר שמעולם לא ראית אבל מזין את ימיך ואת לילותיך.

הלוויתן/יוזף רות, מגרמנית: גדי גולדברג, הוצאת זיקית, 79 עמ’


רוצים להתעדכן כשתתפרסם המלצה חדשה? לחצו על כפתור ״עקבו אחרי״ למעלה משמאל

עוד מהבלוג של שלומית

תצוגה מקדימה

הנפש קמה באמצע הלילה/אביבית משמרי

סיפורים קצרים הוא ז׳אנר שלא חביב עלי במיוחד. אוהבת לצלול לתוך ספר, להיכנס לעולם אחר שנבנה אט אט ולשהות בו בהתאם לרוחב היריעה. ובכל זאת התחלתי לקרוא, זוכרת את התפעלותי מספר הביכורים הדיסטופי של משמרי, הזקן השתגע. הספר...

תצוגה מקדימה

כנפיים שחורות למלאך שלי/ אליוט צ'ייז

גילוי נאות, אני אוהבת את הבחירות של הוצאת זיקית אשר מלקטת פנינים ספרותיות מרחבי העולם ומגישה לנו אותן בצורה נגישה - תרגומים נהדרים, ספרונים שמושכים את העין וגודל אותיות נעים לקריאה המודפסות על נייר איכותי. אז מצד אחד...

תצוגה מקדימה

והיום איננו כלה/צ'ינגיס אייטמטוב

יוצא שרוב הספרים שאני קוראת הם כאלה שזה עתה ראו אור - הפרסום לו הם זוכים והימצאותם בשיח הספרותי מקפיצים אותם למקום גבוה ברשימת הקריאה שלי . השנה החלטתי לתת יותר מקום לקלאסיקות שטרם הספיקותי. וכך יצא שהעברנו יחד את סוף...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה