הבלוג של שלומית

בין השורות

אם יוצאים - מגיעים למקומות נפלאים!

עדכונים:

פוסטים: 33

החל מיוני 2014

סיפור אליגורי, מטלטל וקורע לב על חניכה ועל התבגרות מוקדמת נוכח פגעי טבע ואנשים דורשי רע

08/06/2015

ילד בורח מרודפיו אל איזור צחיח ומוכה בצורת. רועה זקן הממעט בדיבור בא לעזרתו ומלמד אותו כל מה שצריך לדעת על הישרדות ואנושיות.

מדוע בורח הנער?

מיהם רודפיו?

אט אט נחשפים הפרטים ועדיין רב הנסתר על הגלוי.

סיפור חניכה והישרדות שיכול היה להתרחש בכל מקום תחת כיפת השמים ואולי זו הסיבה שהסופר מנדב לנו מעט פרטים על הדמויות ומרחיב בתיאור קשיי הדרך ותהליך ההתבגרות של הנער.

לנפשות הפועלות יש כינויים אך לא שמות – ״נער״, ״רועה זקן״, ״שוטר״. דמויות ארכיטיפיות לתוכן יוצק הסופר את הטוב והאנושי ואת הרע והאכזרי הקיימים בבני אנוש.

תחת כיפת השמים

לא קל לקרוא את הספר הזה, הרצוף תיאורים של קשיי הדרך ואכזריות הרודפים, אבל כל כך קל להישאב אליו, לחוש את הצמא, העייפות והפחד המשתק, את הצעידה שלא נגמרת ואת המוות האורב בכל פינה.

כמה מעוררי סלידה וזעם המפגשים החוזרים ונשנים עם התזכורת לרוע האנושי המופנה בעיקר כלפי הקטנים והחלשים. כי אפשר.

וכמה נעים להתמלא לרגע בחמימות של אדם, ואפילו אחד, שרואה אותך ומושיט יד גם כשהמחיר כבד.

צובט בלב לקרוא איך המשפחה, זו שאמורה לגונן, לא ממלאת את תפקידה ומשמשת סוכנת של הרֶשָׁע – האיש החזק בעיירה – והדרך היחידה להינצל היא לברוח, גם במחיר של סכנת חיים כי הישארות במקום משמעותה מוות נפשי.

*

להתגונן מפני השמש, לסחוט מן האדמה כל טיפת מים, לפצוע את עצמו, להיחלץ משביו בכוחות עצמו, להחליט על חיי אחרים. כל הדברים האלה לא הלמו את מוחו המתעצב עדיין, את עצמותיו שעוד לא השלימו את מתיחתן, את שריריו הרפים, את קווי דמותו שטרם התפתחו למתכונת גדולה וזוויתית יותר. (עמ’ 128)

לילד הנמלט אין סיכוי לשרוד לבדו והוא זקוק למבוגר מנוסה שיחנוך אותו במסע. בסיועו של הרועה הזקן יעבור הילד המפוחד תהליך מואץ של התבגרות וחישול אשר יגיעו לשיאם בסופו של הסיפור.

הספר כתוב היטב ומצליח להפעיל את כל החושים. הוא מתמקם בבטן, לופת את הגרון והוא תזכורת מצמררת לקשיי הקיום ולאכזריות הקיימת בבני אדם אבל גם לרגעי החסד של אנושיות וחמלה.

סיפור אליגורי, מטלטל וקורע לב על חניכה ועל התבגרות מוקדמת נוכח פגעי טבע ואנשים דורשי רע.

תחת כיפת השמים/חסוס קראסקו, מספרדית: טל ניצן, הוצאת עם עובד, 177 עמ׳


רוצים להתעדכן כשתתפרסם המלצה חדשה? לחצו על כפתור ״עקבו אחרי״ למעלה משמאל

עוד מהבלוג של שלומית

תצוגה מקדימה

"הלוויתן": חלום ושברו

נובלה קלילה מתחילת המאה הקודמת על סוחר אלמוגים יהודי המתגורר באוקראינה, ניסֶן פיצֶ׳ניק, אשר אינו יודע קרוא וכתוב ומעולם לא עזב את עיירת הולדתו. ניסֶן רואה באלמוגים יצירות אמנות ואינו שבע מלהתבונן בהם, בעיניו הם יצורים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

הנפש קמה באמצע הלילה/אביבית משמרי

סיפורים קצרים הוא ז׳אנר שלא חביב עלי במיוחד. אוהבת לצלול לתוך ספר, להיכנס לעולם אחר שנבנה אט אט ולשהות בו בהתאם לרוחב היריעה. ובכל זאת התחלתי לקרוא, זוכרת את התפעלותי מספר הביכורים הדיסטופי של משמרי, הזקן השתגע. הספר...

תצוגה מקדימה

כנפיים שחורות למלאך שלי/ אליוט צ'ייז

גילוי נאות, אני אוהבת את הבחירות של הוצאת זיקית אשר מלקטת פנינים ספרותיות מרחבי העולם ומגישה לנו אותן בצורה נגישה - תרגומים נהדרים, ספרונים שמושכים את העין וגודל אותיות נעים לקריאה המודפסות על נייר איכותי. אז מצד אחד...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה