הבלוג של שלומית

בין השורות

אם יוצאים - מגיעים למקומות נפלאים!

עדכונים:

פוסטים: 33

החל מיוני 2014

“גם פרפור הוא סימן חיים, אמרתי לעצמי. תכאבי, זה יותר טוב מלמות. תכאבי, עד שיעבור ויתנקה, לפַנות מקום״

10/05/2015

סיפורים קצרים הוא ז׳אנר שלא חביב עלי במיוחד. אוהבת לצלול לתוך ספר, להיכנס לעולם אחר שנבנה אט אט ולשהות בו בהתאם לרוחב היריעה.

ובכל זאת התחלתי לקרוא, זוכרת את התפעלותי מספר הביכורים הדיסטופי של משמרי, הזקן השתגע.
הספר הנוכחי שונה מאוד. הוא מורכב מסיפורים קצרים, חלקם שירה בפרוזה, כשבראש כל אחד כותרת מוקפדת ומסקרנת, והם מתארים הלך רוח, מצב נפשי, תובנה.

הנפש קמה באמצע הלילה

הצצתי לרגע, רק כדי לראות אם אני מתחברת לסגנון הכתיבה והתוכן, ומצאתי את עצמי הופכת דף ועוד אחד. בין הדפים פגשתי נפש סוערת, חסרת מנוחה, מגרדת עד זוב דם.
וכך התקדמתי קטע אחרי קטע כשאני מייחלת לאיזו שהיא נחמה שיביא איתו הסיפור הבא. אבל כמעט ולא. גם שם מצאתי כאב, החמצה, השתוקקות, בדידות ומעט מאוד נחמה. עד שנגמר.

התמונה שהצטיירה לי היא של אישה חזקה השואפת לבלוע את החיים בביסים גדולים אבל פעם אחר פעם נחבטת אל קרקע המציאות ונותרת חבולה. גם פצעים שנראה כי הגלידו הם בעלי פוטנציאל פתיחה בהינתן הגירוי המתאים.

הכתיבה של משמרי נהדרת. תמציתית. מדויקת. נכנסת ישר ללב. קטעים רבים עוסקים באהבות שנידונו לכישלון ובכאלו שלא הבשילו לכדי קשר. וברקע תל אביב מאוד נוכחת.

היא ניחנה ביכולת מופלאה לתאר מצב או הלך רוח בכל כך מעט מילים שמצליחות ליצור תמונה אשר מכילה המון. בחלק מהקטעים התחושה היא של שיר. אין מילה מיותרת. ואת מה שלא כתוב – קל להרגיש. ועדיין נותרת סקרנות לדעת את שלא נאמר.

הנפש קמה

לצד הקטעים הגועשים מבליחים גם קטעים מעצימים – למשל לא תצמצמי המקסים – וכאלה בהם ניכר כי הנפש מצאה דרכים לרפא את עצמה:

אדום סלק וסגול כרוב

למרות היותו של הספר מלנכולי, נראה כי משמרי מוצאת נחמה רבה בכתיבה, ביכולת שלה לתאר את התחושות ולהעבירן לקורא.

ספר שלא עושה נעים בגב אבל פוגע בול בלב.

ואחרי שהצליחה להוציא תחת ידיה שני ספרים כל כך שונים ומשובחים, מסקרן לראות לאן ייקח אותנו הספר הבא.

הספר יצא רק בפורמט דיגיטלי. ועבורי, שמעדיפה ספר מודפס אבל משלבת בין שתי האופציות – הסיפורים הקצרים הללו מאוד התאימו למדיה האלקטרונית.

גילוי נאות- אביבית היא חברת ילדות אהובה.

הנפש קמה באמצע הלילה/ אביבית משמרי, הוצאת בוקסילה


רוצים להתעדכן כשתתפרסם המלצה חדשה? לחצו על כפתור ״עקבו אחרי״ למעלה משמאל

עוד מהבלוג של שלומית

תצוגה מקדימה

"הלוויתן": חלום ושברו

נובלה קלילה מתחילת המאה הקודמת על סוחר אלמוגים יהודי המתגורר באוקראינה, ניסֶן פיצֶ׳ניק, אשר אינו יודע קרוא וכתוב ומעולם לא עזב את עיירת הולדתו. ניסֶן רואה באלמוגים יצירות אמנות ואינו שבע מלהתבונן בהם, בעיניו הם יצורים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

כנפיים שחורות למלאך שלי/ אליוט צ'ייז

גילוי נאות, אני אוהבת את הבחירות של הוצאת זיקית אשר מלקטת פנינים ספרותיות מרחבי העולם ומגישה לנו אותן בצורה נגישה - תרגומים נהדרים, ספרונים שמושכים את העין וגודל אותיות נעים לקריאה המודפסות על נייר איכותי. אז מצד אחד...

תצוגה מקדימה

והיום איננו כלה/צ'ינגיס אייטמטוב

יוצא שרוב הספרים שאני קוראת הם כאלה שזה עתה ראו אור - הפרסום לו הם זוכים והימצאותם בשיח הספרותי מקפיצים אותם למקום גבוה ברשימת הקריאה שלי . השנה החלטתי לתת יותר מקום לקלאסיקות שטרם הספיקותי. וכך יצא שהעברנו יחד את סוף...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה