הבלוג של שלומית

בין השורות

אם יוצאים - מגיעים למקומות נפלאים!

עדכונים:

פוסטים: 33

החל מיוני 2014

“ברור לי שהאשה תשנה את צורתו של הרומן” כתבה וירג’יניה וולף לפני קרוב ל 90 שנה, אך לשם כך היא זקוקה לחדר משלה ולהכנסה קבועה

14/05/2015

נשגב מבינתי איך טקסט כל כך מכונן על מעמד האישה חמק לי מתחת לרדאר עד הגיעי לגילי המופלג.

ברור לי שהאשה תשנה את צורתו של הרומן כתבה וירג’יניה וולף לפני קרוב ל 90 שנה, אך לשם כך היא זקוקה לחדר משלה ולהכנסה קבועה.

הטקסט הקלאסי הזה מורכב משתי הרצאות אותן נשאה וולף בפני אולם מלא נשים באוניברסיטת קיימברידג׳, אוניברסיטה שבאותה תקופה (1928) עדיין מנעה מנשים להיכנס לספריה ללא ליווי מרצה או מכתב הפנייה.

מדובר בספר צנום שפורס בפנינו, בכתיבה אירונית ושנונה, את הרהוריה של וולף אשר מתבקשת להרצות על נשים וספרות.

 חדר משלך

על מנת להמחיש את מקומה של האישה בחברה האנגלית במאות השנים האחרונות, מדמיינת וולף שלשייקספיר הייתה אחות עם אותו ניצוץ כתיבה גאוני כשל אחיה. האם גם לה הייתה אפשרות להוציא תחת ידיה יצירות אלמותיות?
היא לא נשלחה לבית ספר, נדרשה לעסוק בעבודות הבית שגזלו את כל זמנה וכשבגרה שודכה לבן השכנים. גם כשהעזה למרוד וברחה מביתה גילתה כי כל האפשרויות לחיי יצירה חסומים בפניה והפכה קורבן לניצול מיני. ברוב ייאושה, ממשיכה וולף ומדמיינת, בחרה האחות להתאבד.

וולף שואלת את עצמה מדוע אין כמעט כתיבה נשית משמעותית לאורך ההיסטוריה ותשובתה היא שהגברים, אשר ממוקמים בעמדות המפתח, זקוקים לתחושת עליונות ולכן מדכאים את הנשים, משמרים את מקומן בבית ומצהירים כי הן נחותות שכלית. הם מגדילים לעשות ומהללים את הצניעות והאלמוניות כתכונה נאצלת לנשים. אישה שתחרוג ממודל זה תוקע כמטורפת או כמכשפה. לנשים ניתנה פחות חירות אינטלקטואלית מאשר לבניהם של עבדים באתונה, כותבת וולף.

אילו תנאים נחוצים כדי לכתוב אמנות?

מסקנתה של וולף היא שכדי ליצור זקוקה האישה למרחב פרטי – חדר משלה שיאפשר לה ניתוק מהעולם החיצון והכנסה קבועה שמשמעותה חופש פעולה. על מנת להבין כמה הרעיונות הללו היו מהפכניים בזמנם יש לזכור כי זכות הצבעה לכלל הנשים באנגליה ניתנה רק מספר חודשים לאחר שהושמעו ההרצאות.

כדי לכתוב ספרות טובה, סבורה וולף, יצטרכו הנשים להתעלות מעל לתסכול אותו הן חשות בשל מקומן בחברה. רק כאשר תהיה הכותבת נאמנה לעצמה, לא תחשוש משיפוטיות ולא תאמץ את הכתיבה הגברית כמודל, רק אז תצליח להוציא מעצמה קול חדש וייחודי ותשנה את צורתו של הרומן.

חשיבות הטקסט של וולף בעיני היא, בין היתר, בהעלאת המודעות לכך שאישה אינה אובייקט בעולם הגברי אלא סובייקט עם רצונות וצרכים משלו, צרכים שאינם מקבלים מענה בחברה השוביניסטית השולטת במשאבים. אני לא בטוחה עד כמה נכונה לימינו מסקנתה לגבי תנאי החובה על מנת ליצור – אם כי ללא ספק מדובר בתנאים מסייעים עד מאוד – והיא גם אינה מסבירה מהיכן תגיע אותה הכנסה, אך אין בדברים הללו כדי לגרוע מעוצמתו של הטקסט הפמיניסטי הראשוני הזה.

וולף קוראת לנשים להוליד פחות ילדים, לנצל הזדמנויות חדשות שנפתחות בפניהן ולהשתחרר מהכבלים הפנימיים והחיצוניים שמונעים מהן את החופש ליצור.

מרתק לקרוא איזו דרך משמעותית עבר מעמד האישה מאז שנכתבו הדברים הללו. יש עוד עיוותים רבים שיש לתת עליהם את הדעת אבל בהחלט מעודד להביט אחורה ולראות את כברת הדרך הארוכה שכבר נעשתה.

ספרון מומלץ (וחשוב) לקריאה לכל אדם ואף הייתי משבצת אותו כטקסט חובה בתוכנית הלימודים בתיכון.

חדר משלך/וירג׳יניה וולף, מאנגלית: יעל רנן, הוצאת ידיעות ספרים, 126 עמ׳


רוצים להתעדכן כשתתפרסם המלצה חדשה? לחצו על כפתור ״עקבו אחרי״ למעלה משמאל

עוד מהבלוג של שלומית

תצוגה מקדימה

"הלוויתן": חלום ושברו

נובלה קלילה מתחילת המאה הקודמת על סוחר אלמוגים יהודי המתגורר באוקראינה, ניסֶן פיצֶ׳ניק, אשר אינו יודע קרוא וכתוב ומעולם לא עזב את עיירת הולדתו. ניסֶן רואה באלמוגים יצירות אמנות ואינו שבע מלהתבונן בהם, בעיניו הם יצורים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

הנפש קמה באמצע הלילה/אביבית משמרי

סיפורים קצרים הוא ז׳אנר שלא חביב עלי במיוחד. אוהבת לצלול לתוך ספר, להיכנס לעולם אחר שנבנה אט אט ולשהות בו בהתאם לרוחב היריעה. ובכל זאת התחלתי לקרוא, זוכרת את התפעלותי מספר הביכורים הדיסטופי של משמרי, הזקן השתגע. הספר...

תצוגה מקדימה

כנפיים שחורות למלאך שלי/ אליוט צ'ייז

גילוי נאות, אני אוהבת את הבחירות של הוצאת זיקית אשר מלקטת פנינים ספרותיות מרחבי העולם ומגישה לנו אותן בצורה נגישה - תרגומים נהדרים, ספרונים שמושכים את העין וגודל אותיות נעים לקריאה המודפסות על נייר איכותי. אז מצד אחד...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה