הבלוג של שלומית

בין השורות

אם יוצאים - מגיעים למקומות נפלאים!

עדכונים:

פוסטים: 33

החל מיוני 2014

קודם התאהבתי בקנקן – שם הספר ותמונת הכריכה ואחר כך במה שיש בו – פסיפס עשיר של קולות שמקימים לחיים את ניו יורק של אחרי מלחמת וייטנאם ולפני נפילת התאומים

29/03/2015

הספר נפתח באירוע אמיתי – שנת 1974, הלוליין פיליפ פטי מהלך על חבל דק בין שני מגדלי התאומים שזה עתה הוקמו.

עיני אנשים רבים נשואות מעלה לחבל המתוח בין שני הבניינים, 110 קומות מעליהם ואל הדמות הקטנה שהעזה להתריס כנגד חוקי הפיזיקה והפחדים האנושיים.

אירוע זה הוא אות הפתיחה לרומן רב קולי המספר את סיפורה של ניו יורק שאחרי מלחמת וייטנאם ופרשת ווטרגייט – רובע ברונקס המוזנח מוכה הסמים והפשע, פארק אווניו המהודר והעשיר, הרכבת התחתית ואזורים נוספים על שלל הדמויות שמאכלסות אותם, יוצרים פסיפס עשיר של העיר וסיפורם משתלב ומושפע, או שלא, מהליכתו יוצאת הדופן של הלוליין.

איש לא נמלט מאקראיות הגורל, מהאסונות שמזמנים החיים, אין הנחות על בסיס אזור מגורים. כך אנחנו פוגשים את טילי הזונה היפה שמצטטת את רומי ובתה שהלכה בעקבותיה, את קוריגן הנזיר האירי המהגר – שיש לו מערכת יחסים מורכבת עם אלוהיו – ואת אחיו, את גלוריה שאיבדה את שלושת בניה בוייטנאם, את סולומון השופט האידיאליסט שמבין שגם הוא רק בורג קטן במערכת, את ציירי הגרפיטי במנהרות הרכבת התחתית ורבים אחרים.

יסתובב לו העולם הגדול

זה סיפור על הצורך בייחודיות, על הרצון להשאיר חותם ולהתעלות מעל הבנאלי והיומיומי.
איך אפשר להסביר אחרת את ההליכה השאפתנית והמסוכנת של הלוליין?
את ציורי הגרפיטי, תוך סיכון חיים, של האמנים במנהרות הרכבת התחתית?
או כפי שאומרת לארה הבוהמיינית, דמות נוספת בסיפור, כמעט לא נשאר משהו למות בשבילו, אולי למעט הזכות להישאר ייחודי. (עמ’ 171)

אבל זה גם סיפור על החיים הקטנים, היומיומיים, על אנשים וחולשותיהם ועל רגעים ומעשים של חמלה ונחמה. ועל היכולת המוגבלת שלנו לשים את עצמנו בנעלי האחר: אנשים חושבים שהם יודעים את מסתרי ההימצאות בעורו של אחר. הם לא יודעים. אף אחד לא יודע, מלבד אותו אדם שסוחב את עורו סביב הגרעין של עצמו. (עמ’ 389)

ההליכה על החבל, בין שמיים וארץ, מרחק מצמוץ אחד, או משב רוח קל, ממוות בטוח היא מעשה המאפשר זום אאוט על חיי היומיום. ויותר מזה- היא מאפשרת רגע אחד בלי עבר ובלי עתיד. הרגשה שהכל אפשרי. ההליכה היתה התענגות אלוהית. הכול נכתב מחדש כשהיה למעלה באוויר. מיני אפשרויות חדשות נפתחו בפני הצורה האנושית, הרבה מעבר לשיווי משקל. לרגע הרגיש שלא נוצר. ערות מסוג אחר. (עמ’ 212)

אך החוויה אינה רק של ההולך, גם למתבוננים במעשה הכל כך לא שגרתי, מתאפשרת הסתכלות עשירה יותר על חייהם. ואולי גאולה.

מק׳קאן מצליח ליצור מארג של דמויות אמינות, ״להיכנס לעורן״ ולמניעיהן ולייצר קולות שונים ומעוררי הזדהות. מגדלי התאומים וסופם הידוע נוכחים כל העת בסיפור ומוסיפים נופך אפל ואף מיסטי לעלילה. 

ספר מרגש ורב גוני, עשיר בדימויים, על ניו יורק של לפני עידן הפוליקלי קורקט. סיפור שמביא את החיים כהווייתם עם כל הכיעור והיופי, מבלי לנסות לשנות או ״להמתיק״ אותם לקורא באמצעות מילים ״מכובסות״.

יופי של ספר.

embedded by Embedded Video

 פיליפ פטי הולך על חבל בין שני המגדלים

יסתובב לו העולם הגדול/ קולום מק׳קאן, תרגום: אמיר צוקרמן, הוצאת עם עובד, 441 עמ׳


רוצים להתעדכן כשתתפרסם המלצה חדשה? לחצו על כפתור ״עקבו אחרי״ למעלה משמאל

עוד מהבלוג של שלומית

תצוגה מקדימה

"הלוויתן": חלום ושברו

נובלה קלילה מתחילת המאה הקודמת על סוחר אלמוגים יהודי המתגורר באוקראינה, ניסֶן פיצֶ׳ניק, אשר אינו יודע קרוא וכתוב ומעולם לא עזב את עיירת הולדתו. ניסֶן רואה באלמוגים יצירות אמנות ואינו שבע מלהתבונן בהם, בעיניו הם יצורים...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

הנפש קמה באמצע הלילה/אביבית משמרי

סיפורים קצרים הוא ז׳אנר שלא חביב עלי במיוחד. אוהבת לצלול לתוך ספר, להיכנס לעולם אחר שנבנה אט אט ולשהות בו בהתאם לרוחב היריעה. ובכל זאת התחלתי לקרוא, זוכרת את התפעלותי מספר הביכורים הדיסטופי של משמרי, הזקן השתגע. הספר...

תצוגה מקדימה

כנפיים שחורות למלאך שלי/ אליוט צ'ייז

גילוי נאות, אני אוהבת את הבחירות של הוצאת זיקית אשר מלקטת פנינים ספרותיות מרחבי העולם ומגישה לנו אותן בצורה נגישה - תרגומים נהדרים, ספרונים שמושכים את העין וגודל אותיות נעים לקריאה המודפסות על נייר איכותי. אז מצד אחד...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה