הבלוג של שלומית

בין השורות

אם יוצאים - מגיעים למקומות נפלאים!

עדכונים:

פוסטים: 33

החל מיוני 2014

ספר שהשאיר עלי רושם עמוק בזכות הכתיבה הייחודית והמנגינה שמתלווה לה ובזכות היכולת המופלאה של צוויג לדייק מצבים נפשיים ולסחוף את הקורא לפסגות ולתהומות, קצת כמו על רכבת הרים

31/10/2014

כריסטינה הצעירה עובדת כסייעת דואר באזור כפרי של אוסטריה אחרי מלחמת העולם הראשונה. מטופלת באימה החולה, חיה חיי עוני ואינה מצפה לדבר. יום אחד היא מקבלת הזמנה לבלות חופשת פאר בשוויץ עם דודתה האמריקאית אותה לא פגשה מעולם.

לראשונה עוזבת כריסטינה את אוסטריה ומתוודעת לעולם שבחוץ ולאפשרויות שלא ידעה כלל על קיומן. ושם, מהפסגה, הנפילה עמוקה וכואבת. כריסטינה שכבר יודעת מה החמיצה בגלל המלחמה והעוני מתקשה לחזור לחייה הקודמים.

הנערה מהדואר

שטפן צוויג, אומן של מילים ומצבים, מיטיב כל כך לתאר את העוני, את העליבות ואת חוסר המוצא.
ואז, עליה חדה ברכבת ההרים – הפאר, האפשרויות שנפתחות, השמלות הקלילות, תחושת הריחוף והלב שממריא, אין דאגות רק אפשרויות והאחת טובה מהשנייה.
וכריסטינה, כמו ילדה בחנות ממתקים, טועמת מזה ומההוא וראשה מסתחרר וגם גופה ושמלתה על רחבת הריקודים- אח, איזה חיים נפלאים:

״זהו עולם של אגדות שבו מילוי המשאלות מקדים את הבעת המשאלות עצמן: איך אפשר לא להיות כאן מאושרת!״ (עמ׳ 66)

״אין פחד, אין חובות, אין עבודה, אין זמן, אין שעון מעורר! … איש אינו מחכה, איש אינו דוחק: טחנת העמל האיומה הגורסת את חייה זה עשר שנים עמדה מלכת לראשונה״. (עמ׳ 73)

ורגע אחרי, הישר מהפסגה, הרכבת צונחת חזרה אל החיים ההם, אבל עכשיו העליבות כפולה ומכופלת וכריסטינה, שעיניה נפקחו, מתמלאת שנאה וכעס על השנים שירדו לטמיון, אנשי הכפר נראים לה דוחים וגסים והחיים חסרי תוחלת.

והתחושה האיומה של חוסר מוצא, העולם סוגר עליה והאפשרויות הולכות ומצטמצמות…

לסיפור יש קצב מהיר וסוחף, גם אנחנו שם מסתחררים עם כריסטינה בשמלת שיפון קלילה ואוורירית על רחבת הריקודים במלון שוויצרי ורגע אחרי, חסרי נשימה, מדלגים איתה בקלילות בין השולחנות, לשיחת חולין עם אורחי המלון, לא מאמינים שהאנשים המיוחסים האלה מבקשים את חברתנו.

ואז ההתפכחות, חוזרים אל חדר הדואר, כבר היינו שם, אז למה פתאום יש תחושה חזקה של חנק?

״לראשונה נדמים לה קירות המשרד העירומים האלה, המסוידים לבן, כצינוק… וכשהיא מביטה על השעון היא משגיחה לראשונה שהוא אינו מתקדם אלא סובב סחור סחור… תמיד באותו המסלול בלי להתקדם ולו צעד אחד, תמיד נמתח למלאכת יומו בלי להשתחרר לעולם, תמיד אסור באותו קיטון חום מרובע״. (עמ׳ 158).

והתסכול, אוי התסכול! לו רק היה לנו מעט כסף, אז הכל היה אחרת! כי הכסף ״שכוחו גדול כשהוא ישנו אבל כוחו גדול אף יותר כשהוא חסר, את מתת החופש האלוהי שביכולתו לתת ואת לעגו השטני כשהוא כופה אותך לוותר״. (עמ׳ 220).

איך ממשיכים הלאה?

איזו כתיבה מופלאה, הבורות, הפסגות, הנופים הכל כל כך חי ומוחשי וסוחף וחונק ומכעיס.

שטפן צוויג, סופר אוסטרי-יהודי מוערך כתב שירים וסיפורים רבים וזכה להצלחה עצומה באירופה בין שתי מלחמות העולם. לאחר עליית הנאצים לשלטון נשרפו ספריו ונאסרו לקריאה. בשנותיו האחרונות עקר לברזיל שם התאבד בשנת 1942, יחד עם אשתו השנייה. הסיפור, שנמצא בעיזבונו, מפורסם כעת לראשונה בעברית והרווח כולו שלנו.

מומלץ בחום!

הנערה מהדואר/שטפן צוויג, הוצאת מודן, 259 עמ׳

עוד מהבלוג של שלומית

תצוגה מקדימה

"הלוויתן": חלום ושברו

נובלה קלילה מתחילת המאה הקודמת על סוחר אלמוגים יהודי המתגורר באוקראינה, ניסֶן פיצֶ׳ניק, אשר אינו יודע קרוא וכתוב ומעולם לא עזב את עיירת הולדתו. ניסֶן רואה באלמוגים יצירות אמנות ואינו שבע מלהתבונן בהם, בעיניו הם יצורים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

הנפש קמה באמצע הלילה/אביבית משמרי

סיפורים קצרים הוא ז׳אנר שלא חביב עלי במיוחד. אוהבת לצלול לתוך ספר, להיכנס לעולם אחר שנבנה אט אט ולשהות בו בהתאם לרוחב היריעה. ובכל זאת התחלתי לקרוא, זוכרת את התפעלותי מספר הביכורים הדיסטופי של משמרי, הזקן השתגע. הספר...

תצוגה מקדימה

כנפיים שחורות למלאך שלי/ אליוט צ'ייז

גילוי נאות, אני אוהבת את הבחירות של הוצאת זיקית אשר מלקטת פנינים ספרותיות מרחבי העולם ומגישה לנו אותן בצורה נגישה - תרגומים נהדרים, ספרונים שמושכים את העין וגודל אותיות נעים לקריאה המודפסות על נייר איכותי. אז מצד אחד...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה