הבלוג של שלומי חזאם

המטבחון

עדכונים:

פוסטים: 33

החל מדצמבר 2015

נקראתי לדגל לבדוק מה מחדשים לנו הקיץ בעיר העתיקה בירושלים, הבטיחו לי חוויות רב חושיות, אטרקציות חדשות ומיזמים תיירותיים מפתיעים. קיימו..? התשובות בפנים

08/07/2018

מה כבר יחדשו לירושלמי ותיק כמוני חשבתי לעצמי, או יתרה מזאת..מה אני כבר אוכל לחדש לכם הירושלמים ושוחריה.מה..אני לא מכיר כבר הכל?..הכותל, הקרדו, הבית השרוף, בתי מחסה…ובכל זאת – החלטתי לנקות את ה”קוקיס” וההסטוריה מזכרון המטמון האישי ולבוא בראש פתוח לעיר שחוברה לה יחדיו כי אין כמו ירושלים בקיץ לנשום אויר הרים צלול ולספוג את האווירה שלא אמצא שניה לה בעולם.

התחלנו במפגש ובקוקטייל חגיגי בבית רוטשילד שבככר בתי מחסה אשר בלב הרובע היהודי לרגל השקת מפת העיר העתיקה החדשה. לרגל חגיגות שבעים שנה למדינת ישראל, שר הבינוי והשיכון, האלוף (במיל’) יואב גלנט, בשיתוף עם החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי בראשות יו”ר הדירקטוריון מוטי רינקוב והמרכז למיפוי ישראל בראשותו של רונן רגב, השיקו מפה חדשה, מפורטת ומתקדמת של הרובע היהודי, במטרה להנגיש את האתרים שבו לתיירים. על המפה סומנו והודגשו צירי התיירות הראשיים כמו גם אתרי התיירות המרכזיים ולראשונה סומנו כל האטרקציות התת קרקעיות ברובע ביניהן מנהרות הכותל, תעלת המסתור החדשה המחברת את עיר דוד עם האגן הארכיאולוגי ומרכז דוידסון, המגדל הישראלי, הרובע ההרודיאני ועוד…במילים אחרות ירושלים של מעלה וירושלים של מטה במפה אחת. לא רק אתרי תיירות סומנו במפה כי אם לראשונה מוצגות תצפיות רבות שפתוחות לציבור ברחבי העיר העתיקה כולל החורבה, אש התורה, מגדל דוד ועוד. כמו כן הודגשו מסלולי ההליכה ברובע היהודי במטרה להקל על המבקרים. למשתתפים בטקס ההשקה חולקו מפות נייר מהודרות, ושר השיכון, האלוף במיל’ יואב גלנט, הסיר את הלוט מעל מפת קיר ענקית שמוטבעת בלב הככר של בית כנסת החורבה לשימוש באי הרובע. השר גלנט בנאומו ציין את ירושלים כלב הפועם של עם ישראל וארץ ישראל. עם ישראל קיים מכל מקום בעולם תפילות לארץ ציון וירושלים, שבמרכזה עיר העתיקה, הרובע היהודי והר הבית. כשר בממשלת ישראל הוא רואה חובה לשמור על האחיזה ברובע היהודי, לחזק את ירושלים ולבצר אותה ולפעול לחיזוקה.השר גדל והתחנך על קריאת במפות בים וביבשה והדגיש את חשיבותה בהכוונת המטייל למקומות החשובים.
20180704_162934

20180704_161900

20180704_171741
20180704_173313

20180704_172032
במסגרת העבודות ליצירת מפת הרובע, הוחלט על הנגשת הסיפורים שמאחורי האתרים ההיסטוריים ברחבי הרובע היהודי. לשם כך, הוטמעו במפה ברקודים אותם ניתן לסרוק באמצעות טלפונים חכמים, ודרכם יוכלו המבקרים לשמוע ולקרוא מידע רחב על האתרים בהם הם מבקרים, ואת הסיפורים השונים שמאחוריהם. בין היתר ניתן למצוא שם מצגת תמונות הסטוריות נדירות של ירושלים, וגם אפשרות חיבור למצלמות הכותל בשידור חי, סיורי סגווי ועוד.
מרחבת החורבה יצאנו לסיור בעקבות האטרקציות החדשות ברובע היהודי. החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי בירושלים, יזמה לרגל הקיץ ולקראת החגים את JTICKET – כרטיס משולב ומוזל של האטרקציות והאתרים השווים בעיר העתיקה (פירוט מחירים בסוף הפוסט). מדור במיזם שמטרתו להקל על התייר והמשפחות המטיילות בבחירת האתרים והפעילויות ולהפחית בעלויות. את הכרטיסים ניתן לרכוש באתרי התיירות ברובע. הכרטיס ניתן למימוש במשך חודש, כאשר מימוש כל כניסה לאתר או כל פעילות אחרת הינה חד פעמית. ניתן לבחור חמש אטרקציות/פעילויות/אתרים מהרשימה המוצעת: הבית השרוף, בית הכנסת החורבה, ארבעת בתי הכנסת הספרדיים, מרכז מורשת הקראים, המגדל הישראלי ( חווית התנ”ך), טיילת החומות ( צפוני או דרומי ), הרובע הרודיאני, הגן הארכיאולוגי מרכז דוידסון, רכבת הכותל (צד אחד), חצר הישוב הישן, לחיות את התנ”ך, גיבורים בדרך אליך ( חוויית התנ”ך בקרדו), ארבעת בתי הכנסת הספרדים, קפה ומאפה, בית פלוגות הכותל, מרכז אריאל, מרכז מנחם בגין.

במסגרת סיור העיתונאים נבחרו עבורינו מספר אטרקציות לביקור, נתחיל בראשונה “גיבורים בדרך אליך” – חוויה רב חושית דרך משקפי מציאות מדומה. זהו מיזם טכנולוגי חדש וחווייתי ברובע היהודי מביא את התנ”ך אל עבר שנת 2018, עם טכנולוגיה שמאפשרת למבקרים לחוות את סיפורי התנ”ך – להיות בתוך הבור עם יוסף ולהילחם בגוליית יחד עם דוד. זו חוויה ייחודית המשלבת פעילות אתגר משפחתית יחד עם מפגש מרתק עם גיבורי התנ”ך דרך טכנולוגיה חדשנית. באמצעות מציאות מדומה אקטיבית (vive-vr ) פוגש המשתתף גיבורים מהתנ”ך. הסיפורים התנ”כיים קמים לתחיה ומאתגרים את המשתתפים בחוויה רב חושית, מאתגרת ומהנה. מי שלא מרכיב את המשקפיים יוכל לראות על מסך גדול את מה שהמשתתף רואה דרך המשקפיים. במתחם יפעלו מגוון משחקי מציאות מדומה, מונופול טאבלט אינטרקטיבי, משחק טריוויה ואפילו משחקי תנך לקטנטנים. התחלנו את החוויה במשחק מונופול המתבסס על חידות בנושאים מגוונים על התנ”ך. התחלקנו לזוגות מול עמדות מחשב ובמענה על התשובות יכולנו לראות את התקדמות השחקנים על גבי מסך גדול, חוויה מגבשת וחינוכית לכל המשפחה. נבחרתי לייצג את נבחרת העיתונאים במשחק הבא בו יצאתי למלחמה נגד גוליית באבני קלע וירטואליות חמוש במשקפי מציאות מדומה בה יכולתי לראות ולחוש את חווית הלוחם כאילו הייתי אי שם בעמק האלה בתקופת הפלשתים. לא לדאוג, ניצחתי בכבוד במערכה אבל בניגוד לדוד לא כרתתי את ראשו של גוליית בסוף…
20180704_182817

מרחק קצר משם, הגענו לאטרקציה נוספת “לחיות את התנ”ך Live The Bible” - אטרקציה חדשה וצבעונית ברובע היהודי המהווה מזכרת מיוחדת ובלתי נשכחת: נכנסים אל תוך העולם הקסום של תקופת התנ”ך והופכים לחלק מרכזי בסיפור באמצעות אביזרים, תלבושות, רקעים וטכנולוגיה מתקדמת. בוחרים רקע לצילום ולצלילי מוזיקה ותאורה מיוחדים, מקליקים והקסם מתחיל. חבורת העיתונאים הולבשה בבגדים מקראיים, ודיי מהר הבנתי שאריגים שהיו בתקופה ההיא לא ממש פותחו לאקלים הישראלי. נבחרתי ליהיות גוליית, אחרי שקודם חיסלתי אותו. התעטפתי במספר שכבות כולל גלימת לוחם מעור, קסדת ברזל ורומח. יצאנו משם חמושים באשכול ענבים ענק סטייל המרגלים שתרו את הארץ, אל רחבת הקרדו לצורך צילום קבוצתי משעשע וייחודי שאותו קיבלנו ממוסגר ומוגדל בסיום האירוע.
20180704_185723
לא הספקנו להתאושש מהחוויה ופנינו אל מקום מרתק נוסף, שנסתר לרוב מעיניי המבקרים: המרכז למורשת בני המקרא- העדה הקראית. מרכז המורשת בנוי בשלושה מפלסים שמסביב לבית הכנסת הפעיל העתיק בעולם מסוגו, הסיור מתחיל בצפייה בסרט קצר על הקהילה הקראית. אבי, שמרכז את ההדרכה במקום וקראי בעצמו, הסביר לנו בצורה מרתקת על היהדות הקראית וייחודה. היא רואה עצמה כצורה המקורית והעתיקה ביותר של היהדות וכשמה כן היא – מבוססת על המקרא ועל השאיפה לקיים את חוקי התורה הכתובה והקדושה. למדנו שביהדות הקראית נשים לוקחות חלק פעיל בתפילות וקוראות פיוטים (בניגוד ליהדות הרבנית הקובעת כי “קול באישה ערווה”..), האישה יכולה גם לעמוד בתפקיד הנהגה ואפילו יכולה ליהיות מוהלת. בישראל חיים כיום 40,000 קראים בקהילות גדולות, בירושלים, רמלה, אשדוד ועוד. במרכז המורשת בעיר העתיקה פועל גם מוזיאון ומעניין על תולדות העדה הקראי.
סיימנו את היום המרתק בתצפית מרהיבה של 360 מעלות על כל ירושלים ממרומי כיפת בית הכנסת החורבה ממש בזמן השקיעה, מראה משובב נפש שאין שני לו. לא שכחו לפנק אותנו גם שם במטעמים ירושלמים אוטנטיים..לאבנה, חומוס, ביגלה חם זעתר ועוד.
20180704_192937

20180704_200753

שקיעת החמה וירידת החושך נתנה את אות הפתיחה לאירוע המרכזי שחל באותו ערב, פסטיבל האור ירושלים. פסטיבל האור, האירוע הבינלאומי הגדול והמרתק בתחום אמנות האור, מתקיים ברחבי העיר העתיקה בירושלים מדי שנה בחודש יוני. הפסטיבל מעניק מימד אמנותי ודרמטי באמצעות האור, על ידי הארת נכסים ארכיטקטוניים בפסלי אור בעיר העתיקה, ומציע חגיגה תיירותית ומשפחתית רבת קסם, המיועדת לכל הגילאים ופתוחה לאמנים ויוצרים בתחומים רבים. זאת השנה העשירית שהפסטיבל מתקיים וכל שנה הוא מרהיב עוד יותר. פילסנו דרכינו דרך נחילי האנשים שבאו לחזות במיצבי האור. בחרנו במסלול הכחול שהוביל אותנודרך מופעי ג’אגלינג מואר בשער ציון, המשך באורחי רפאים – 40 דמויות שפוסלו בתייל מואר בגן הבנים וכלה בטכנודרום ענק – כיפה גאודזית שמכוסה באלמנטיים משולשים של אור הנשלטים על ידי מחשב. הלוואי ויכולנו להספיק את כל המסלולים היה מאלף ואחרי יום ארוך זה..גם מעלף.

לא נותר לנו אלא לקנח במלון הנוחות הנפלא IBIS, ממש בלב ליבה של מרכז העיר ירושלים, אבל על זאת אפרט בפוסט נפרד () שראוי שאקדיש לחוויה האורבנית הנפלאה הזאת, לפנק כבר אמרתי…?
20180704_204043

20180704_205817
_______________
כרטיס בודד עם חמישה אתרים לבחירה – 75 ₪
כרטיס משפחתי לזוג עם שני ילדים עם חמישה אתרים לבחירה – 155 ₪
כרטיס משפחתי מורחב לזוג עם שלשה ילדים ומעלה עם חמישה אתרים לבחירה – 225 ₪
את הכרטיסים ניתן לרכוש באתרי התיירות ברובע. הכרטיס ניתן למימוש במשך חודש, כאשר מימוש כל כניסה לאתר או כל פעילות אחרת הינה חד פעמית.
להזמנת כרטיסים מראש: 4987*

עוד מהבלוג של שלומי חזאם

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

קסמו של הזעתר - אפשר ומומלץ להכין בבית!

הזעתר הוא למעשה תערובת תבלינים, ולא שם של צמח בודד כפי שנהוג לחשוב. המרכיב העיקרי בו הוא האזוב המצוי – שנקרא בטעות זעתר. כמו כן מכיל הזעתר: סומק, מלח, שומשום, טימין ולעיתים...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

טבעוני ובריא בצ'יק צ'ק: סלט בטטות ועדשים שחורות

ניגש ישר לעבודה, המצרכים: כוס עדשים שחורות מבושלות במים משך 20 דקות לדרגת אל דנטה. שלוש בטטות בינוניות בצל סגול חבילת עלי רוקט גרידת לימון גרעיני דלעת גרעיני...

תגובות

פורסם לפני 2 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה