הבלוג של שירה דן - בואו נדבר על זה...

shiradan

שירה דן, עובדת סוציאלית, פמיניסטית, מאמינה בחדי קרן וגרל'ס פאוור. מטפלת בנערות ונשים, מרצה ומדריכה הורים וצוותים חינוכיים בקידום שיח של מיניות בריאה ומניעת אלימות מינית.

עדכונים:

פוסטים: 9

החל מינואר 2019

אני מעלה תמונות לפייס- משמע אני קיימת, רשת ללא ביטחון

28/01/2019

בארבעים ושמונה שעות האחרונות העולם נחלק לשני חלקים, אלה שמאמינים לצוקרברג והדביקו על הוול שלהם את “ככלי השיתוף הציבורי החדש” ואלה שהתעלמו.
מרבית ויכוחי הרשת ביומיים האחרונים היו סביב נושא הפרטיות והעדרה ברשתות החבריות, ואני אומרת בוקר טוב, וויק אפ אנד סמל דה קופי.
np

הפיסבוק פרץ לחיים של כולנו כרעם ביום בהיר בשנת 2009 ונדמה כאילו היה שם תמיד. הורגלנו עם הזמן לחיות בתוך הרשת ולהבין שמה שלא שם לא קיים.
הפרסונה שלנו ברשת היא זאת שמציגה לעולם מי אנחנו וכמה אנחנו שווים במדד הלייק והשיתוף. העובדה היא שבשנת 2019 לרוב האנשים יש פייסבוק וכולנו בצורה כזאת או אחרת מחוברים לרשת אומרת משהו.
נראה שכולנו מחפשים קבוצת שיוך, שכולנו רוצים נראות ושיש לנו צורך להציג לעולם מי אנחנו ומה אנחנו עושים. החיבור לפייסבוק, לקבוצות שבו ולפעילות האינטנסיבית סביב עדכון הוול, שליחת מסנג’רים וליקוקים הדדים מהווה סוג של המשך ישיר לחיים שם בחוץ, זאת אומרת, שאנחנו כבר לא נחים מאינטראקציות חברתיות, במקום להרגע מהעבודה או מבית הספר ולנוח כולנו ממשיכים גם בבית בקופמפורט זון שלנו להיות תחת עין חברתית ציבורית שצופה ומגיבה תמיד. וואלה זה מתיש, וכנראה יחד עם זאת עונה על החלקים הנרקסיסטיים של כולנו.

אז מה קרה בארבעים ושמונה שעות האחרונות ולמה נדמה שלכולנו קצת רעד הפופיק סביב הצהרות הפרטיות ברשת. אולי לרגע הבנו מה אנחנו בעצם עושות וכמה זה קשה להגיד לילדים שלנו לשמור על עצמם ברשת?
p

כשאנחנו מעלות תוכן לרשת נדמה לנו שהקיר שלנו ברשותנו ושלנו, זה הסוד של פייסבוק, וזה הקסם של הרשת החברתית הזאת. התחושה שיש לי מקום משלי בו אני יכולה להעלות איזה תוכן שאני רוצה והוא שייך לי. זה מה שגורם לרובנו להעלות את הצעות הנישואין שקיבלנו, את החופשות המשפחתיות, הלידות והשמחות. או הז’נאר החביב עלינו ביותר הקטנים שלנו,  הקטנציק שלנו משחק בעירום בים ואת המקלחת המשותפת של הילדים שלנו. וזאת המפלצת שפייסבוק יצר, למעשה פייסוש ניזונה מהתוכן שאנחנו מעלות.

אז בואו נחשוב שנייה איזה תוכן אנחנו מעלות, מה בטוח להעלות לרשת ומה מעורר שאלות, מה פרטי ומה ציבורי, וכמה מזה באמת שלנו ובאחריותנו אחרי שלחצנו אנטר ופרסם.
אנחנו כהורים רוצים לחנך את הילדים שלנו לשמירה על פרטיות ברשת, בואו באמת נבדוק שאנחנו מיישמים את מה שאנחנו מנסים להעביר להם. חשוב לזכור שלתמונות וסרטונים חיים משל עצמם, גם אם בהגדרות הפרטיות אתם חשופים רק לחברים שלכם ברגע שהתמונה או הסירטון עלה לרשת הוא ברשות הרבים, נכון שהוול שלי הוא שלי, אבל האינטרנט לא שלי :) אז הכל קל לשתף הודעה ציבורית שעברה בפייסבוק ובה אני כיביכול מגנה על הפרטיות שלי אבל הכי קשה לנו להבין ולחנך מה המשמעות של הרשת. זכרו כמו שהיינו מלמדים את הקטנים שלנו לחצות כביש סואן כך עלינו ללמד אותם ואותנו לנהוג במרחבי הרשת.

כללי מוגנות בסיסים לגלישה בטוחה

 • זכרו מה שהעלתן לרשת הוא ברשות הרבים
 • שנייה לפני הפרסום תשאלו את עצמכן שוב אם זה מתאים לכן שהתוכן יסתובב ברשת
 • במידה ומישהו צילם והעלה תמונה שלכן לרשת, אתן לא חייבות לתייג אותה עם השם שלכן וניתן בהגדרות הפרטיות לבטל תיוג בפייסבוק
 • ובוא נחשוב שנייה על הקטנים שלנו כמה חשוב שנסביר להם את כללי המוגנות ברשת,

בואו ננסה בלי להפחיד אותם ובלי למנוע מהם גלישה ברשתות לחנך אותם לחשיבה ביקורתית וסינון תוכן, איך עושים את זה

  • קובעים כללי בסיס: לא מעלים תמונות בגילאים הצעירים בלי להתייעץ עם ההורים
  • משוחחים על פרטיות ומוגנות בבית ובחוץ
  • במידה והילדים נתקלים בתוכן פוגעני הם מספרים לנו ואנחנו לא כועסים אלא מחנכים
  • זכרו- כשאתם מונעים מהילדים ובני הנוער שלכם גישה לרשת אתם לא מאפשרים להם לתרגל כללי מוגנות, שמירה ובטיחון.

זה היה על קצה המזלג,
כל זה ועוד קורה בהרצאות שלי סביב דור הסלפי- הדור שמוצף מינית, ניתן לקרוא ולהזמין הרצאה/ סדנא / מפגש בפייסבוק  שלי.

שירה
אוהבתותכן

עוד מהבלוג של שירה דן - בואו נדבר על זה...

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 7 months
תצוגה מקדימה

אני אישה, אני קיימת

#לא תמחקו אותי. אני פה, ואני אשאר פה, אישה שיש לה מה לומר. נראה שרק לפני מספר חודשים יצאנו בקול רם וברור לשביתת הנשים, מפגן כוח גדול כנגד האלימות ששוררת שם בחוץ, החלטנו לקראת חנוכה להביא אור גדול. המהלכים האחרונים והמחאות...

תגובות

פורסם לפני 6 months
תצוגה מקדימה

היא אוהבת רק רדיו חזק

היוש דפנה ומיה, כל בוקר מתוך שינה כמעט עוד לפני הקפה של הבוקר והצחצוח שיניים יחד עם גלגול הפייד של הפייסוש ובהייה בסטורי של האינסטוש אני שומעת אתכן, אני שומעת קול נשי מעיז בטוח עם טונות של הומור ושנינות, כזה שהיה חסר לי....

תגובות

פורסם לפני 5 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה