הבלוג של תנועת ש.י.ן - לשיוויון ייצוג נשים

shin_movement

תנועת ש.י.ן - שיוויון ייצוג נשים, הוקמה בשנת 1989 על ידי פרופ' אסתר הרצוג, במטרה להיאבק על שוויון לנשים בישראל, תוך התמקדות בייצוגן בהנהגת החברה. פעילותה של התנועה מבוססת על התנדבות. התנועה מארגנת כנסים בכל רחבי הארץ,... +עוד

תנועת ש.י.ן - שיוויון ייצוג נשים, הוקמה בשנת 1989 על ידי פרופ' אסתר הרצוג, במטרה להיאבק על שוויון לנשים בישראל, תוך התמקדות בייצוגן בהנהגת החברה. פעילותה של התנועה מבוססת על התנדבות. התנועה מארגנת כנסים בכל רחבי הארץ, מספקת מידע לקובעי ומבצעי מדיניות ולאמצעי התקשורת, מייצרת בולטות לנשים המובילות מאבקים חברתיים, פוליטיים ופמיניסטיים בתחומי האקדמיה, הפרופסיות, שוק העבודה, החינוך, הרווחה ועוד. התנועה פועלת תחת ארבע מסגרות עיקריות: פרלמנט נשים - המהווה במה לדיון פמיניסטי וביקורתי על המדיניות השלטת והשיח הציבורי הרווח בישראל. פרלמנט נערות - פעילות של נערות ערביות ויהודיות שמטרתה לייצר שינוי תודעתי, זירה פתוחה ותומכת וקידום חשיבה ביקורתית ועשייה חברתית-פמיניסטית. אנואר - נשים מנהיגות ערביות ויהודיות הנפגשות במסגרת סופי שבוע לקידום דיונים ונושאים חברתיים ופוליטיים משותפים "להיוולד מחדש" - פעילות המסייעת בהאצת תהליכי השינוי החברתי והמגדרי בכפרים ערביים בישראל. האתר שלנו - http://www.shin-women-equality.org.il/

עדכונים:

פוסטים: 9

החל מאפריל 2016

ביום חמישי 20.4.17 התקיים באשכול פיס בעיר טירה, כנס פרלמנט נערות ארצי בנושא “נשים ונערות נגד גזענות” בהשתתפותן של למעלה מ-100 נערות נערות מטירה, בית ג’אן, פארדיס, ג’יסר א-זרקא, בת-ים, כפר-סבא, הרצליה וכוכב יאיר

22/04/2017

יום חמישי 20.4.17 התקיים באשכול פיס בעיר טירה, כנס פרלמנט נערות ארצי בנושא “נשים ונערות נגד גזענות” בהשתתפותן של למעלה מ-100 נערות נערות מטירה, בית ג’אן, פארדיס, ג’יסר א-זרקא, בת-ים, כפר-סבא, הרצליה וכוכב יאיר. את הכנס הנחו אסייל חאסקיה ודועאא מנסור, נערות מקבוצת פרלמנט נערות בטירה, ובפתיחת הכנס בירכו עוהוד שביטה, מנחת פרלמנט נערות בטירה, עו”ד סאמח עראקי, סגן ראש עיריית טירה, עומר בנציוני, נציג מטעם שגרירות ארה”ב וסרין אנג’ל מנכ”לית תנועת שין לשוויון ייצוג נשים.

קבוצתית.jpg3

עוהוד שביטה: בשנה וחצי האחרונות עבדנו במסגרת פרויקט פרלמנט נערות בטירה על חיזוק האישיות של הנערות ופיתוח היכולות שלהן לפתור בעיות, בפרט כאלו שבהן הן עלולות להיתקל כנשים, וכן על התמודדותן במצבים של קבלת החלטות. במפגשים השבועיים שלנו דיברנו על ערכים חינוכיים ומנהיגותיים. בחרנו את נושא המאבק בגזענות לכנס הזה, משום שזהו אחד הדברים שמשפיעים על חיינו ומשבשים אותם וכולנו סובלים מכך וחשוב ללמד את הנוער איך להתגבר על גזענות ואיך להתמודד איתה.

עו”ד סאמח עראקי: החברה שלנו נמצאת בעידן של שינוי מתמיד ולנשים ולנערות יש תפקיד חשוב בחיזוק ובייצוב השינוי הזה. חברה לא יכולה להשתנות מבלי שחמישים אחוז מהחברה הזו תיקח חלק בתהליך הזה ונשים הן כוח אדיר שאני בטוח שישפיע על השינוי וזה עוד יותר חשוב כשמדובר בנשים צעירות ובנערות שהחיים עוד לפניהן.

בשנתיים האחרונות אני רואה את נערות הפרלמנט בטירה בפעילויות שונות, ובמפגשים ובפעילויות חברתיות ותרבותיות ואני מאמין שנראה אתכן בעתיד בתפקידי מנהיגות.

לגבי הנושא שבו עוסק הכנס, גזענות, אני רוצה לומר שאנחנו צריכים את האנשים שמאמינים בחיים משותפים. אנחנו זקוקים מאד לאנשים שמחפשים אחרי בן האנוש ושמתעלמים מההבדל בשפה, בדת או בשייכות הלאומית והאחרת. אנשים שמסתכלים אחד לשני בהדדיות בעיניים בצורה שוויונית. מפגשי יהודים וערבים אינם צריכים להיות רק מפגשים שבהם שמחים להיפגש ולאכול יחד כנאפה וחומוס, אנחנו צריכים להיות אמיצים ולנצל מפגשים כאלו כדי לדון בדברים שאנחנו לא מסכימים עליהם. אנחנו צריכים להציג את הדברים שבמחלוקת כדי להשיג את השינוי.

הדרך שלנו ארוכה אבל אנחנו נמשיך את העבודה הזו ואנחנו ננצח כי אנחנו זקוקים לזה כדי לשרוד ולחיות יחד.

קבוצתית.jpg1

עומר בנציוני: שגרירות ארה”ב רואה את השתתפותן המלאה של נשים כדבר מחייב בכל תחומי החיים ובפרט בנושא קידום החיים המשותפים של ערבים ויהודים בישראל. בהקשר הזה, תכנית כמו פרלמנט נערות, ותכניות אחרות שהשגרירות מקדמת ותומכת, נותנות אור ותקווה למציאות הלא פשוטה שלנו כאן. אתן העתיד שיעזור לחברה שלנו להבין שלא נגזר עלינו לגור כאן יחד אלא שזכינו לגור כאן יחד וכאשר כולם יבינו את זה, זה יהיה טוב לכולנו.

סרין אנג’ל: עמותת שין לשוויון ייצוג נשים קיימת כבר כמעט 30 שנה ובכל שנות קיומה עוסקת העמותה בקידום נשים למוקדי השפעה ובהעצמתן. אנחנו הנשים המבוגרות פתחנו לכן הנערות את הדלת שהכניסה אתכן לעולם שיש בו יותר הזדמנויות ויותר אפשרויות להגיע למוקדי השפעה, והפרויקט הזה הוא אחד הפרויקטים הנפלאים שיאפשר לכן את זה. אני מאחלת לכולכן שתגיעו למקומות של השפעה ואולי אפילו שמכאן תצא יום אחד ראשת ממשלה. אני רוצה להודות לשגרירות ארה”ב על תמיכתה בפרויקט ולמרכזות ולמנחות ולכל אלו שעובדות קשה אבל בצורה נהדרת על הפרויקט הזה ופועלות בנחישות כדי שהוא יצליח, ואני בטוחה שנקצור ממנו פירות.

לאחר הברכות סיפרה האמנית למא חאג’ יחיא על התערוכה שלה ושל חברתה מאי דעאס שהוצגה במבואה של האולם בו התקיים הכנס. היא ציינה שהעבודה האמנותית שלהן מציגה נשים מנקודת המבט שלהן, לדבריה העבודות שלהן מאירות את חייהן של נשים ועוסקות במעמדן של נשים בחברה וכל זה מתוך תקווה שנזכה לעתיד טוב יותר עבור נשים.

קבוצתית.jpg2

בפאנל שהתקיים בהנחייתן של מאסא דעאס והדיל מנסור, גם הן נערות מפרלמנט נערות בטירה, השתתפו שלי הופמן נציגה מטעם ארגון אמנסטי בישראל ומרצה באוניברסיטה הפתוחה ליחסים בינלאומיים וזכויות אדם, מייסם ג’לג’ולי יו”ר נעמ”ת במשולש דרומי, סמר סמארה, נציגה מטעם הקואליציה למלחמה בגזענות, אסמהאם ג’באלי מטייבה, ושמרית ישעיהו ושני קיטנברג מכפר-סבא.

שלי הופמן דיברה על הפער הגדול בין ההחלטות שמתקבלות, האמנות שנחתמות והחוקים שמבטיחים זכויות לנשים ואוסרים על אפליה, ועל פגיעה, ניצול וסחר בנשים, לבין אי השוויון שמתקיים בפועל והפרה בוטה של זכויות נשים וילדות. היא סיפרה על תפקידם של ארגוני זכויות אדם ובתוכם אמנסטי כחלק מהפעולות שנעשות למאבק בגזענות בארץ ובעולם והדגישה את החשיבות של שילובן של נשים בשולחנות המו”מ לפתרון סכסוכים.

מייסם ג’לג’ולי סיפרה על סוגי האפליה השונים שחוות נשים ערביות בישראל כאשר הן יוצאות לשוק העבודה ושיתפה בחוויה של אפליה שחוותה ביתה שלה. מייסם קראה לנשים שנתקלות באפליה מכל סוג שהוא להתלונן, גם אם הדבר מסכן את המשרה שלהן משום שאסור לתת יד למקומות עבודה מפלים ורק כך אפשר יהיה להביא באמת לשינוי.

סמר סמארה הבהירה שמהרגע שמישהו מגדיר את הזהות שלו, השייכות שלו או הצבע שלו הוא עלול למצוא עצמו קורבן לגזענות משום שגזענות יכולה להיות מופנית לכל אחד ואחת מאיתנו, גם כלפי יהודים וגם כלפי ערבים. היא ציינה שגזענות והסתה יכולים לבוא מתוך הציבור אבל גם ממוסדות השלטון ונתנה כדוגמה את האשמת הערבים באירוע השריפות שהתחולל בארץ כהסתה וגזענות מצד מוסדות רשמיים כולל ראש הממשלה. בסיום דבריה הזמינה סמר את כל הנערות מכל קבוצות הפרלמנט להקים פורום נגד גזענות והבטיחה שהקואליציה למלחמה בגזענות תעזור בבניית תכנית עבודה לפורום שכזה במידה ויוקם.

אסמהאם ג’באלי, מטייבה סיפרה את סיפורה האישי ואת חוויות החיים שלה כמי שנולדה כבת לאם מישראל ואב מהגדה, ואשר עד היום, על אף שגדלה בישראל ושהיא כבר בעצמה אם לילדים, אין לה אזרחות קבע והיא בעלת תעודת זהות זמנית שהיא נדרשת לחדש מדי פעם. אסמהאם ציינה שהיא לוקחת חלק בפעילות אקטיביסטית שנלחמת בחוק האזרחות והכניסה לישראל שמקשה על אנשים כמוה וכמו אביה לזכות באזרחות כחלק מתהליך איחוד משפחות.

שמרית ישעיהו, נערה שהוריה יוצאי אתיופיה שנולדה בכפר-סבא סיפרה על גילויי הגזענות שחוותה בשל מוצאה שכללו וויכוחים, חיכוכים ואפילו אלימות שהופנתה כלפיה. היא סיפרה כיצד כל זה הפך אותה לנערה תוקפנית ודרוכה שעומדת כל הזמן על המשמר כדי לדעת מה לענות ומה לעשות אם יגידו לה או יעירו לה דברים גזעניים. בנוסף שיתפה שמרית בתהליך שעשתה כדי להכיר ולהתחבר לשורשים שלה וכדי לשאוב כוחות וידע ולגבש את הזהות שלה ולחזק את עצמה, וציינה את העזרה הגדולה והתמיכה שקיבלה ממשפחתה ומהסביבה בתהליך זה.

שני קיטנברג הדוברת האחרונה בפאנל, היא נערה שהוריה הם יוצאי ברית המועצות והיא עצמה נולדה בכפר-סבא. שני סיפרה על החוויה שלה כאשר יצאה מהארון לפני כ-4 שנים בהיותה בת 17 והזדהתה כלסבית. היא שיתפה בבלבול שלה ובמחסור בידע שחייב אותה לחפש וללמוד בעצמה, סיפרה על הקושי של אנשים שונים לקבל אותה, וכן על האלימות, עד כדי מכות ושליפת אולר, שחוותה על רקע זהותה המינית. לסיום ציינה שני את הבר-נוער כמקום מקסים ואת איגי-ארגון הנוער הגאה שעושה עבודה חשובה בכל הארץ למתן תמיכה וייעוץ לנוער.

בחלק האמנותי של הכנס שרה הזמרת זולפא סרוגי שיר שעסק באלימות כלפי נשים וליווה אותה הנגן ראמי מסארווה.

אחרי מצגת תמונות שסיכמה את שנת הפעילות של הנערות מפרלמנט נערות בטירה, הציגה יוסרא הוארי, נערה מהקבוצה, קטע שמספר את סיפורה של אישה שמאוימת על ידי גבר וכיצד נשים מגיבות במצב של איום כזה. המסר של יוסרא היה על הדרך בה צריכה אישה להתנהג מול איומים, מסר שמבוסס על הפעילות ועל המסרים שהיא קלטה והפנימה מפרויקט פרלמנט נערות.

את הכנס חתמה פעילות קבוצתית מעורבת של נערות מכל קבוצות הפרלמנט במעגלי שיח שעסקו בנושא של הפרת זכויות וגזענות, פעילות שהנערות העידו עליה כחשובה ומשמעותית עבורן.

 קבוצתית

עוד מהבלוג של תנועת ש.י.ן - לשיוויון ייצוג נשים

תצוגה מקדימה

תפקיד הפמיניסטית – לעשות!

מאת:  פרופ' אסתר הרצוג, יו"ר משותפת של תנועת ש.י.ן לשוויון ייצוג נשים  סיפור מס' 1 – האמנם עלינו לקבל את הפונדקאות כעובדה קיימת ורק לדאוג ל"ריכוך" הפגיעה בפונדקאיות...

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

סוף שבוע של נשים ערביות ויהודיות: הפוטנציאל של פיוס ושיתוף פעולה / פרופ' אסתר הרצוג

קבוצת אנואר, מנהיגות נשים יהודיות וערביות, פועלת משנת 2002, בימי האינתיפאדה השנייה (עם הפסקה בין 2009 ל-2015), כדי לקרב בין נשים מהחברה הערבית והיהודית, מתוך מחויבות לשוויון ולשלום. הפעילות מתקיימת בעיקר במסגרת של מפגשי סוף...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה