הבלוג של תנועת ש.י.ן - לשיוויון ייצוג נשים

shin_movement

תנועת ש.י.ן - שיוויון ייצוג נשים, הוקמה בשנת 1989 על ידי פרופ' אסתר הרצוג, במטרה להיאבק על שוויון לנשים בישראל, תוך התמקדות בייצוגן בהנהגת החברה. פעילותה של התנועה מבוססת על התנדבות. התנועה מארגנת כנסים בכל רחבי הארץ,... +עוד

תנועת ש.י.ן - שיוויון ייצוג נשים, הוקמה בשנת 1989 על ידי פרופ' אסתר הרצוג, במטרה להיאבק על שוויון לנשים בישראל, תוך התמקדות בייצוגן בהנהגת החברה. פעילותה של התנועה מבוססת על התנדבות. התנועה מארגנת כנסים בכל רחבי הארץ, מספקת מידע לקובעי ומבצעי מדיניות ולאמצעי התקשורת, מייצרת בולטות לנשים המובילות מאבקים חברתיים, פוליטיים ופמיניסטיים בתחומי האקדמיה, הפרופסיות, שוק העבודה, החינוך, הרווחה ועוד. התנועה פועלת תחת ארבע מסגרות עיקריות: פרלמנט נשים - המהווה במה לדיון פמיניסטי וביקורתי על המדיניות השלטת והשיח הציבורי הרווח בישראל. פרלמנט נערות - פעילות של נערות ערביות ויהודיות שמטרתה לייצר שינוי תודעתי, זירה פתוחה ותומכת וקידום חשיבה ביקורתית ועשייה חברתית-פמיניסטית. אנואר - נשים מנהיגות ערביות ויהודיות הנפגשות במסגרת סופי שבוע לקידום דיונים ונושאים חברתיים ופוליטיים משותפים "להיוולד מחדש" - פעילות המסייעת בהאצת תהליכי השינוי החברתי והמגדרי בכפרים ערביים בישראל. האתר שלנו - http://www.shin-women-equality.org.il/

עדכונים:

פוסטים: 9

החל מאפריל 2016

בשנים האחרונות התבשרנו מדי פעם על כך שיפתח רון טל, כיו״ר חברת החשמל, מתגאה בקידומן של נשים לדרגים הניהוליים הגבוהים של חברת החשמל, כמו גם בשילובן של נשים במקצועות טכניים וטכנולוגיים בחברה. אולם לאחרונה נחשפה ערוות השוביניזם של רון-טל בדבריו על נשים בתפקידים ״גבריים״ בצבא. עפ״י רון-טל, לשלב נשים כלוחמות בטנק זה ״טירוף מערכות״ שיגרום ל״החלשתו של צה״ל״, ויפגע ״פגיעה מאוד קשה ביכולת של החייל הדתי לשרת ולשמור על האמונות שלו הכי בסיסיות ועל הערכים שלו הכי בסיסיים״.

בפרקטיקה המוכרת לנו ממקרים אחרים מיהר אביגדור קהלני לצופף שורות עם עמדה זו באומרו: “אני חושב שבסופו של דבר תפקידה של האישה להיות אימא ולהביא ילדים לעולם, ואני חושב שאחרי טראומות של מלחמה היא תהיה אחרת לגמרי. אותו רגש אימהי ואותו ליטוף אימהי ואותה יכולת להניק וללדת – זה לא יהיה אותו דבר. אין לי שום ספק בעניין. אין שום סיבה בעולם לקחת נשים להיות טנקיסטיות, להסתער בתעלות של הבופור עם סכין בין השיניים. אין שום סיבה שבעולם. יש מספיק גברים. יש מי שיעשה את העבודה הזו”.

תפישת החיילות כגורם מפריע ומחליש, יחד עם תפישת הגברים הלוחמים כדבר שאין לו תחליף והעדפת האמונות של גברים דתיים כעליונות על פני זכותן הבסיסית של נשים להשתתף בכל תחומי החיים בישראל, הן ביטוי לכמיהת הגברים לשמר את נחיתותן של נשים בצבא ובחברה. נחיתות זו של הנשים מבטיחה את המשך מעמדן של החיילות כנותנות שירותים למפקדים, ממש כפי ששיקף השם ח”ן, חיל הנשים שפורק ב-2002, את מעמדן של חיילות בצבא כצ’ופר של חן ומין עבור הקצינים.

לשיטתנו, יש לאפשר לנשים לבחור בתפקיד שבו הן מעוניינות לשרת, בדיוק כמו שנעשה ביחס לגברים. המשך החלוקה מבוססת המגדר מקבעת את ההדרה של נשים ממוקדי ההשפעה והמוביליות החברתית ומנציחה את נחיתותן החברתית-כלכלית-פוליטית.

חשוב לציין כי זוהי לא רק טענתנו, פעילות פמיניסטיות. ועדה בראשות אלוף במיל’ יהודה שגב שבחנה את שילוב הנשים בצבא המליצה שמשנת 2009 כל התפקידים ללא יוצא מהכלל יהיו פתוחים לגברים ולנשים. הוועדה המליצה גם שבסוגית שירות נשים ביחידות לוחמות ההכשרות תהיינה הכשרות זהות לאלו של הגברים וכן קיום מכינות לחיילות שרוצות ללכת למערך הלוחם ולבצע את זה טרום השירות הצבאי. באשר לפתיחת השירות לחיילות בתפקידי לחימה או ביחידות לוחמות, נקבע כי עליהן לעמוד בתנאי סף זהים לאלו של הגברים. לאור דברי השבח של מפקדים בצה”ל ביחס לתפקוד של חיילות בתפקידי לחימה שכבר נפתחו עבורן, נשמע שהמלצות ועדת שגב עשו טוב לצבא לא פחות מאשר לנשים בו. לפיכך, אין מנוס מהמסקנה שכל מה שמבקשים גברים מסוגם של רון-טל ואביגדור קהלני זה להחזיר את ימי הזוהר של ויצמן, גנדי, דיין ורבים אחרים מזקני השבט הצה”לי, שעבורם חיילות בצבא הן הטבות של “לוחמים”, כפי ש”היטיב” להגדיר זאת עזר ויצמן “הטובים לטייס הטובות לטייסים”.

אל לנו לשגות באשליה כי ״זה רק בצבא״. הפטרוניות השוביניסטית שבדימויים, תפישות והתנהגות שאותם מייצגים רון-טל וחבריו פוגעות בקידום נשים לתפקידי הנהגה ולעמדות השפעה בחברה האזרחית. בין השאר משום שאותם “אלופים במיל’” מונחתים לראשות חברות וארגונים גדולים במשק והם מנהיגים אותם באותה גישה מיזוגינית, שוביניסטית ומעוותת. ההסברים המתחסדים של דאגה לשלומנו, בריאותנו, פוריותנו, אימהותנו וכיוב’ מסווים (בצורה פאתטית ושקופה אמנם) את התשוקה העזה שלהם להחזיר את הנשים למטבח, למיטה ולהנקה. הברית הנלעגת של “גיבורי המלחמה” עם “גיבורי השם” ממחיש עד זרא את עריצותם של הפטריארכים החשוכים, החדשים-ישנים.

עוד מהבלוג של תנועת ש.י.ן - לשיוויון ייצוג נשים

תצוגה מקדימה

תפקיד הפמיניסטית – לעשות!

מאת:  פרופ' אסתר הרצוג, יו"ר משותפת של תנועת ש.י.ן לשוויון ייצוג נשים  סיפור מס' 1 – האמנם עלינו לקבל את הפונדקאות כעובדה קיימת ורק לדאוג ל"ריכוך" הפגיעה בפונדקאיות...

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

סוף שבוע של נשים ערביות ויהודיות: הפוטנציאל של פיוס ושיתוף פעולה / פרופ' אסתר הרצוג

קבוצת אנואר, מנהיגות נשים יהודיות וערביות, פועלת משנת 2002, בימי האינתיפאדה השנייה (עם הפסקה בין 2009 ל-2015), כדי לקרב בין נשים מהחברה הערבית והיהודית, מתוך מחויבות לשוויון ולשלום. הפעילות מתקיימת בעיקר במסגרת של מפגשי סוף...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה