הבלוג של שביט בן - אריה

מיוצגות ומייצגות

מחבר הספר "חברות הכנסת: נשים מובילות בישראל" ויועץ מומחה בפורומים שונים העוסקים בהגברת ייצוג נשים בפוליטיקה.

עדכונים:

פוסטים: 11

החל מיוני 2011

יהיה מי שיאמר שזמנים השתנו ותקדימים נקבעו. אמהות דור הפלמ”ח והלינה המשותפת בקיבוצים הן לא האמהות של דור הסלולרי והנסיעות לבסיס בשבתות. גם במקרה הזה הוריו של גלעד שומרים על תדמית מעוררת כבוד. חבל שקמפיינים שכל מטרתם למשוך תשומת לב לגוף פוליטי מקרטע שעתיד להתמודד בבחירות מבזים את ראשי המדינה שלנו, יהיו אשר יהיו.

02/07/2011

פסטיבל תפיסת הטרמפים על גבו של גלעד שליט לא מפסיק – צינוק מדומה, תמונתו של יאיר נתניהו, גיוסם של מפקדים בכירים בדימוס לצידוד בעסקה. אין לי טענות – ראוי והכרחי להחזיר אותו אלינו – חיילי ישראל לא נשארים בשבי, והנה עוד מעט כבר שני מחזורי שירות סדיר החלו ומסיימים את שירותם כשהמצב כפי שהוא.

הייתי חייל כשהוא נשבה. אמנם ותיק ממנו אבל שנינו בשירות סדיר – הוא בחקירות ובתנאים שלא העזתי לדמיין באותו זמן ואני בתפקיד שאת האחריות והתנאים שנלווים אליו לא העזתי לדמיין בתחילת השירות. הוא ודאי לא יודע (וזה ודאי הדבר האחרון שמעניין אותו) שמאותו יום הוא מלווה אותי. עם כל הפז”ם והתפקיד החשוב שמילאתי, חודש מאוחר יותר – מלחמת לבנון השנייה – פניתי לכל הגורמים הרלוונטים להתנדב למעגל התמיכה הראשון בגבול הצפון. במשלחות ההסברה שהשתתפי בהן לאירופה בתקופת הלימודים היה גם גלעד. לזכותו ייאמר שתרם תרומה ניכרת לדיונים שנערכו עם נציגים מאיראן, סודן, מצרים ומדינות אחרות.

הקמפיין של השמאל הלאומי היה ללא ספק מזעזע ולא במובן הטוב של הדבר. תמונת בנו של ראש הממשלה משולבת בסטיקר של עמותת לחופש נולד? עד כמה נמוך אפשר לרדת? ובכלל, כאילו הדבר תלוי בראש הממשלה הנוכחי שמואשם בהעדר עשייה מדינית. קצת שכחנו מי ישבו כאן מאז נפילתו של גלעד בשבי ב-2006 ועד 2009. שלוש שנים! שלוש שנים האלטרנטיבה השלטונית דהיום הייתה שם, ישבה למשא ומתן, השתתפה בוועידת אנאפוליס. העיקר שמצאנו אשם.
ומכאן – ישבתי לחשוב מה אם אכן היה זה בן של אחד או אחת ממקבלי ההחלטות. הפלא ופלא – היו דברים מעולם. בספרי חברות הכנסת: נשים מובילות בישראל ישנם שני מקרים של נשות ציבור בישראל שבניהם נפלו בשבי האויב:

* הראשונה – בתקופת מלחמת העצמאות: חברת אספת הנבחרים, נציגת מפלגת השלטון מפא”י, הגברת יפה ענבי. בנה היחיד אברהם ישב בשנים 1949-1947 בשבי הלבנוני. אמו שהייתה קרובה למנהיגי המדינה לא זכתה לדעת את גורלו עד שהוחזר במסגרת הסכמי שביתת הנשק.
* השנייה – חה”כ לשעבר פייגה אילנית, שבנה אורי אילן נפל בשבי הסורי וסופו נחקק בדפי ההיסטוריה. אילנית הייתה חברת הכנסת הראשונה – סמל סטטוס לא מבוטל באותן שנים – ונותרה מקורבת להנהגת מפ”ם שישבה בכנסת גם לאחר סיום כהונתה. כאשר ישב בנה בשבי ועשרה אזרחים סורים נקלעו לשטח ישראל – קיבלה ללא התנגדות את החלטת ראש הממשלה שרת להחזרתם לסוריה מבלי שיהוו קלפי מיקוח להשבת הבן השבוי.
הסיפורים של השתיים מתועדים אצלי בספר.

נכון, יהיה מי שיאמר שזמנים השתנו ותקדימים נקבעו. אמהות דור הפלמ”ח והלינה המשותפת בקיבוצים הן לא האמהות של דור הסלולרי והנסיעות לבסיס בשבתות. גם במקרה הזה הוריו של גלעד שומרים על תדמית מעוררת כבוד. חבל שקמפיינים שכל מטרתם למשוך תשומת לב לגוף פוליטי מקרטע שעתיד להתמודד בבחירות מבזים את ראשי המדינה שלנו, יהיו אשר יהיו.

עוד מהבלוג של שביט בן - אריה

תצוגה מקדימה

ימי "גולדה הקטנה". מלחמה במפלגת העבודה.

12 נשים כיהנו בכנסת הראשונה (1951-1949), שבע מהן מטעם סיעת מפא"י: בבה אידלסון, חסיה דרורי, ז'ניה טברסקי, גולדה מאירסון, עדה מימון, דבורה נצר, יהודית שמחוני. חלקן היו למלכות הבלתי מעורערות של הפוליטיקה הישראלית בראשית הדרך. שישים...

תגובות

פורסם לפני 7 years

מרינה - דברי פרידה

השבוע בכנסת, נכנסתי למשרדי המזכירות וההנהלה של הוועדה לקידום מעמד האישה לברר אם קיימת חקיקה פתוחה של מרינה סולודקין שאפשר להמשיך לקדם לזכרה. לא סיימתי והעיניים שלי נפלו על התמונה של גולדה מאיר שיושבת בחדר - תמונה שמרינה...

תגובות

פורסם לפני 7 years

יהודית ודמוקרטית - נשים בישראל, דת והמאבק על הזכות לבחור ולהיבחר

מאבקן של נשים בארץ ישראל המנדטורית על זכות הבחירה כלל מאבק על הזכות לבחור כמו גם על הזכות להיבחר. במסגרת אותו תקדים היסטורי שנקבע לפני כתשעים שנה, נשים דתיות וחרדיות קבעו במעשיהן כי זכות ההכרעה בנושא מצויה בידיהן....

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה