הבלוג של שביט בן - אריה

מיוצגות ומייצגות

מחבר הספר "חברות הכנסת: נשים מובילות בישראל" ויועץ מומחה בפורומים שונים העוסקים בהגברת ייצוג נשים בפוליטיקה.

עדכונים:

פוסטים: 11

החל מיוני 2011

העיסוק בתחום הצרכנות הנוגע לכל אזרח ולכל כיס היה צריך להיות מן החשובים שבעיסוקיהם של נבחרי הציבור. ועדת המשנה לצרכנות לא קיימת מזה מספר שנים, נבחרי ציבור שיש להם רקע ממשי בפעילות בתחום אינם בנמצא – והקוטג’ תופס את מקומו גם בפוסט זה, כמשל לבעייתיות שבשיטת הבחירות הפנימית במפלגות.

21/06/2011

בשבוע שעבר נפגשתי עם איש ציבור שהגדיר את הספר שלי על חברות הכנסת כספר חובה לנשים באשר הן ולנשים מעורבות ציבורית בפרט. בין אם מסכימים ובין אם לא, ברגעי הכתיבה כאן יש הרגשה שכל נושא שאבחר לעסוק בו אוכל למצוא סימוכין מתוך עשרות הפרקים שבספר. כוכבת השבוע – גבינת הקוטג’ – יכולה גם היא לדפדף בו ולהווכח שהרעש הציבורי שגרמה הוא חזות הפוליטיקה בדור הנוכחי. דור הכוכבים בפריימריז המפלגתיים (וגם במפלגות שאין בהן פריימריז) ודור ה”תפוס כותרות כפי יכולתך” הם כבר בשר מבשרה של הפוליטיקה הישראלית. כוכבת השבוע בלטה מעל כל מוצרי החלב שדינם שווה לה ונותרו אלמונים במקרר שבסופרמרקט. כוכבת השבוע תפסה את מקומה בציבור ובתקשורת עד שקמו בעלי הידע והזכירו – תשומת הלב צריכה להיות על נושא הצרכנות כולו ולא על הקוטג’ לבדו העולם עומד.

ברוח התקופה של שנות העשרים והשלושים בארץ ישראל – המושג “צרכנות” התייחס למוצרי הבסיס שבעלות הבית היו אמונות על רכישתם. נשים חברות הכנסת בעשורים הראשונים להקמת המדינה אכן הרבו לעסוק בתחום הצרכנות והתברואה. רחל כגן, מראשי ויצ”ו ולימים חברה בכנסת הראשונה ובכנסת החמישית, נטלה חלק בפעילות תנועתה להקמת “הארגון להגנת הצרכן”. חברתה לכנסת הראשונה וחברת כנסת לאורך עשרים שנה – דבורה נצר – הגישה שורת הצעות בתחום הצרכנות ובהן הצעה להגדלת מספר נציגי הציבור בוועדות הערר המוקמות במועצת הירקות מכוח החוק לפיקוח על מצרכים. שולמית אלוני פעלה בראשית דרכה הציבורית להקמת המועצה לצרכנות (1966) הפועלת עד היום במסגרת משרד המסחר והתעשייה. בהמשך לכך הוקמה ב-1970 הרשות המרכזית לצרכנות של ההסתדרות ובראשה נוזהת קצב, אשר נבחרה ב-1974 לכנסת ועמדה בראש ועדת משנה לצרכנות בוועדת הכלכלה. בכנסת השתיים-עשרה החלה חברת הכנסת עדנה סולודר בגיבוש עתירה לבג”ץ עקב הפקעת סמכות הכנסת – בית הנבחרים – לפקח על מחירי המים במסגרת ועדת הכספים.

במקביל להכנותיה של סולודר לבג”ץ התקיימו הבחירות לכנסת השלוש-עשרה (1992), בחירות בעלות משמעות מרחיקת לכת על אופי הפוליטיקה הישראלית. מפלגת העבודה, אז מפלגת שלטון, עברה לשיטת הפריימריז באופן הנהוג עד ימינו ומתקיים כיום בשלוש המפלגות הגדולות של הכנסת השמונה-עשרה. למעלה ממחצית מחברי הכנסת הנוכחית נבחרו בשיטה זו – שיטה שבבסיסה כל חבר כנסת נבחר בזכות עצמו, אינו חייב דין וחשבון למוסדות המפלגה, תופס את מקומו בכותרות העיתונים של היום כדי לזכות באהדת הגוף הבוחר של מחר. אותן פעולות שהיו שותפות להן חברות כנסת ותוארו בפסקה הקודמת הלכו אט אט והתחלפו בעשרים השנה האחרונות בראיית עולם פחות כוללת ובמעשים שקידומם דורש פחות עבודה מאחורי הקלעים. למה לטרוח על פסיקת בג”ץ או לקדם חקיקה שמגבירה את כוח הצרכנים בעידן שאפשר לגמור אומר בהקמת ועדת חקירה פרלמנטרית חסרת שיניים או בהגשת גביע קוטג’ לראש הממשלה במליאת הכנסת?

העיסוק בתחום הצרכנות הנוגע לכל אזרח ולכל כיס היה צריך להיות מן החשובים שבעיסוקיהם של נבחרי הציבור. ועדת המשנה לצרכנות לא קיימת מזה מספר שנים, נבחרי ציבור שיש להם רקע ממשי בפעילות בתחום אינם בנמצא – והקוטג’ תופס את מקומו גם בפוסט זה, כמשל לבעייתיות שבשיטת הבחירות הפנימית במפלגות.

(הכתוב לעיל נכתב כמובן בהכללה ולשם המחשת הבעייתיות בפריימריז. יש בין נבחרינו מי שמקדמים ראיית עולם רחבה ופועלים למען הצרכן – כמו פאינה קירשנבאום העומדת בראש ועדת המשנה לביטוח ובוחנת תכניות ארציות לשעת חירום לצרכני הביטוח ולחסרי הביטוח)

עוד מהבלוג של שביט בן - אריה

תצוגה מקדימה

ימי "גולדה הקטנה". מלחמה במפלגת העבודה.

12 נשים כיהנו בכנסת הראשונה (1951-1949), שבע מהן מטעם סיעת מפא"י: בבה אידלסון, חסיה דרורי, ז'ניה טברסקי, גולדה מאירסון, עדה מימון, דבורה נצר, יהודית שמחוני. חלקן היו למלכות הבלתי מעורערות של הפוליטיקה הישראלית בראשית הדרך. שישים...

תגובות

פורסם לפני 7 years

מרינה - דברי פרידה

השבוע בכנסת, נכנסתי למשרדי המזכירות וההנהלה של הוועדה לקידום מעמד האישה לברר אם קיימת חקיקה פתוחה של מרינה סולודקין שאפשר להמשיך לקדם לזכרה. לא סיימתי והעיניים שלי נפלו על התמונה של גולדה מאיר שיושבת בחדר - תמונה שמרינה...

תגובות

פורסם לפני 7 years

יהודית ודמוקרטית - נשים בישראל, דת והמאבק על הזכות לבחור ולהיבחר

מאבקן של נשים בארץ ישראל המנדטורית על זכות הבחירה כלל מאבק על הזכות לבחור כמו גם על הזכות להיבחר. במסגרת אותו תקדים היסטורי שנקבע לפני כתשעים שנה, נשים דתיות וחרדיות קבעו במעשיהן כי זכות ההכרעה בנושא מצויה בידיהן....

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה