הבלוג של שרון שחף

שרון שחף, מומחית לאימון רגשי

מאמנת בשיטת האימון הרגשי, שיטה ייחודית פרי פיתוחי, המאפשרת שחרור מלא ממטעני עבר ודפוסים מעכבים בתוך חודשים ספורים בלבד. פרטים נוספים ועוד המון כתבות ומתנות באתר: http://www.shahafcoaching.com/

עדכונים:

פוסטים: 24

עוקבים: 43

החל מספטמבר 2011

מיואשת!אין מי שנמצאת בסצינת הדייטים העכשווית ולא נתקלה בגבר שנעלם, לעתים לאחר דייט, שניים או שלושה ולעתים באופן מפתיע לאחר חודש או יותר של הכרות מבטיחה. יש שנעלמים כאילו בלעה אותם האדמה, ויש שנעלמים, שבים, נעלמים וחוזר חלילה, בעוד האשה שמולם, בניגוד לכל היגיון, ממשיכה לקבל אותם בזרועות פתוחות, כאילו לא אירע דבר.

מדוע זה קורה? ולמה הנשים נותנות לכך יד?

אם נסתכל במבט-על על המתרחש כיום נוכל לזהות מאפיינים מובהקים בשתי הקבוצות, גברים ונשים (כמובן שיש יוצאי דופן בכל קבוצה):

הנשים מונעות מפחד היסטרי להישאר לבד. כבר במהלך שנות ה-20 לחייהן הן מתמלאות ייאוש ופחד, וכשהן מגיעות לגיל 30 הן חשות כמי שאבד עליהן הכלח, כסוג ב’. לכן הן עושות ויתורים מכאיבים רק כדי לא להישאר לבד, ובעצם נותנות לגברים את הלגיטימציה לעשות ככל העולה על רוחם.

הגברים, מכיוון שלא משנה כיצד יתנהגו וכמה שריטות ישאו, עדיין יהיו נשים שיסכימו לקחתן, יכולים להרשות לעצמם להתנהג איך שבא להם. ניתן היה לחשוב שזה יעשה אותם מאושרים, אך זה בדיוק ההפך – הם אומללים. הם תרים ללא הרף אחר האחת המושלמת (זו שלא קיימת) שתאציל עליהם מאורה ותציל אותם מעצמם.

בשני הצדדים ניתן למצוא לא מעט אנשים שאיבדו את דרכם; היחסים שלהם עם משפחתם טעונים, הם מתקשים להחזיק עבודה, משתעממים בקלות, חשים כעס, תסכול, ריקנות וסובלים מחרדות. בגילאי 30 ואף 40 הם עדיין חשים ומתנהגים כילדים אומללים שהעולם לא ספק להם את מה שהם צריכים. למרות מה שנראה על פני השטח, הם אינם אוהבים את עצמם, ולכן גם אינם יכולים לשאת אדם שרוצה אותם. וכך מוצאים עצמם שני הצדדים במערכות יחסים חסרות תוחלת שבהן תמיד ידו של מי מהצדדים על העליונה, והאחר סופג מרעהו זלזול והשפלה.

אם גם אני בסיפור הזה, איך אוכל לשנות את המצב?

הביטוי שיאפשר לך לשנות את התמונה מאתגר ליישום אך פשוט להבנה: כבוד עצמי. אם את רוצה לזכות בכבוד, עלייך קודם כול לכבד את עצמך.

תרבותנו, ככלל, מתאפיינת בהתנהגות לא מכבדת של אדם לעצמו ולזולתו. מצד אחד נפוץ הביטול העצמי – ויתור על צרכינו ורצונותינו לטובת אלו של האחר – ומנגד, נפוץ לא פחות, חוסר הכבוד לאלו שאנו חשים מעליהם. שני אלה הולכים יד ביד, שכן ככל שאדם מתיר שידרכו עליו וינצלו אותו ביתר שאת, כך יהיה לו צורך לאזן את תחושת הנחיתות שנולדת כתוצאה מכך באמצעות הפגנת חוסר כבוד כלפי אחרים, במטרה לחוש עליון עליהם. על-כן, אם את רוצה לשנות את המצב עליך לשנות לא רק את הדרך שבה את מתייחסת לעצמך, אלא גם את הדרך שבה את מתייחסת לאחרים.

אבל מה זה אומר לכבד את עצמי?

אל תלחמי בעצמך – כשאת חשה, מכל סיבה שהיא, שהגבר שמולך אינו עבורך – אל תכריחי את עצמך לצאת איתו או לתת לו צ’אנס נוסף. כבדי את תחושת הבטן שלך אף אם אין לה הסבר הגיוני.

אל תרדפי אחריו – אם יצאת למספר דייטים עם גבר שמצא חן בעיניך והוא נעלם, אל תצרי עמו קשר. כשגבר רוצה הוא יודע להראות זאת. גבר שאינו יוזם הוא גבר שאינו מעוניין. אל תספרי לעצמך שהוא ביישן או שהיה לו שבוע קשה.

אל תפתחי לו את הדלת האחורית לאחר שטרק בפניך את הדלת הקדמית – הוא זה מכבר חסם בפניך את דרך המלך, את הנתיב לזוגיות מאושרת ולהקמת משפחה, אך עדיין מוכן לקשר כלשהו איתך. ואת, למרות שלבך מתכווץ אומרת ‘כן’ לאותו דבר חלקי שהוא מציע לך. במקום לכבד את עצמך את שוב מורחת את עצמך בטענה שממילא גם את אינך רוצה שום דבר רציני איתו ושבינתיים זה עדיף מכלום.

אל תצדיקי את התנהגותו באמצעות תאוריות שונות ומשונות – מכירה את התאוריה הידועה על הגבר שבשלב כלשהו נסוג למערה? תיאוריה זו, גם אם נכונה, אינה מצדיקה היעלמות ללא הסבר. גבר הוגן ומכבד, אם יחוש בצורך להתנתק, יתריע על-כך במקום לסנן אותך ולהיעלם.

הימנעי מלהטיח בו את מעשיו – מתוך עלבון הדחייה תתפתי לא אחת להטיח בו את התנהגותו בהודעות נזעמות או בשיחות טלפון מיותרות. הוא מצדו ממילא אינו מעוניין בדעתך, ולכן כשאת עושה זאת את רק מעצימה את כעסך, את עלבונך ואת תחושת עליבותך. במקום זאת פשוט כבדי את גבולותייך וותרי על הקשר שממילא אין בו דבר עבורך.

אל תכנסי למיטה חולה – הפתגם המלא אומר “אל תכניסי ראש בריא למיטה חולה”, אך אם את מתפתה להיכנס למיטה חולה, יתכן שגם הראש שלך אינו כה בריא. גם אם זהו המצב, אם תכנסי למיטה החולה יהיה זה בלתי אפשרי עבורך לשנות את מצבך. הפסיקי לספר לעצמך שלכולם יש בעיות, כי יש דברים שאיתם לא ניתן לחיות.

והחשוב מכול – התייחסי לאלו שסביבך כפי שהיית רוצה שיתייחסו אליך. קל להיעלב ולכעוס על התנהגות שננקטת כלפינו, ולהצדיק את אותו הדבר כאשר אנו עושים אותו לאלו שמולנו. נשים רבות, לדוגמה, זועמות על יחס לא מכבד כלפיהן, בעודן מתעלמות לחלוטין מיחסן הלא מכבד כלפי גברים אחרים שבהן אינן מעוניינות, מכך שהן מסננות חברות או מדברות להוריהן בביטול ובזלזול. זכרי שהעולם הוא ראי ענק – כשמשהו לא רצוי קורה זו אינה קארמה רעה, אלא הדרך שבה העולם משקף לך את מעשייך בחזרה.

בהצלחה!

-:-

שרון שחף היא מאמנת אישית, מומחית לאימון רגשי. http://www.shahafcoaching.com/

Image courtesy of marin at FreeDigitalPhotos.net

עוד מהבלוג של שרון שחף

תצוגה מקדימה

הרגע בו את מפסיקה להיות מושכת

בהתחלה את נהנית מקרבתו, מפלרטטת בשובבות, מחייכת לעצמך בסיפוק כשאת רואה את האופן בו הוא מביט בך. את חשה בשיאך; מושכת. מעניינת. אשה! אך מהר מאוד במקום ליהנות מקרבתו את הופכת נזקקת לה, ואז כבמפולת שלגים הרסנית את מוצאת את עצמך...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

אילו רק לא הייתי מוותרת לעצמי...

לא אחת אני פוגשת נשים שמביעות תסכול עמוק כשהן מביטות לאחור על חייהן ומבינות שהכול היה יכול להיראות אחרת, אילו רק... הן לא היו ממהרות לפסול על שטות כלשהי את הגבר המקסים שאתו יצאו, הן לא היו מחבלות לעצמן בהזדמנות הפז שכבר...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

כך תמשכי לחייך גבר מכיל וחזק

"הוא גבוה, נאה, מצליחן ומבוסס כלכלית. טוב לב ונדיב, בן-אוהב להוריו, אח תומך לאחיו. מצחיק, חכם ורגיש (רגיש אלי כמובן, לא מה שנקרא 'רִגשי'). היו לו מערכות יחסים רציניות אך הן הסתיימו בנימה שקטה ומפויסת כאשר הוא הבין שבת-זוגו אינה...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה