הבלוג של שרון שחף

שרון שחף, מומחית לאימון רגשי

מאמנת בשיטת האימון הרגשי, שיטה ייחודית פרי פיתוחי, המאפשרת שחרור מלא ממטעני עבר ודפוסים מעכבים בתוך חודשים ספורים בלבד. פרטים נוספים ועוד המון כתבות ומתנות באתר: http://www.shahafcoaching.com/

עדכונים:

פוסטים: 22

החל מספטמבר 2011

ID-10072070מכשול לא פשוט שעומד בדרכן של פנויות רבות אל הזוגיות המאושרת הוא תלות עצומה באישור לערכן. התלות באה לידי ביטוי בתחושה חמוצה של פחד מכווץ המלווה במחשבות מפחידות שבמרכזן הצפי לדחייה. תחושה שמופיעה ימים או לכל היותר שבועות ספורים לאחר הכרות מרגשת בעקבותיה לרגע קט היית על גג העולם – חשה מושכת, עוצמתית ושמחה, מתענגת על ההערצה שבעיניו של הגבר שמולך, ובמשנהו, משהפכת זקוקה להערצתו, פחד מצמית התגנב ללבך.

ברגע שהתלות מופיעה היה זה כאילו מגדל קלפים מתמוטט ללא יכולת עצירה. מבלי שתאמרי דבר ואף מבלי שתתני על-כך רמז, לפתע הגבר שמולך משתנה; הוא כבר אינו מעריץ ומתרגש אלא נסוג, כאילו העדיף להימנע מאינטראקציה עמך. גם אם לרגעים הוא עדיין מתעניין בך ונמשך לקרבתך את הסתייגותו את חשה בבירור, ותהום נפערת בתוכך כשאת מבינה שירדת מרום מעמדך. אותה תהום אינה קשורה באופן ישיר לרגשות שפיתחת כלפי אותו גבר אלא לצורך שלך לזכות חזרה בהערצה שלרגע ניתנה אך כמעט מייד נלקחה, מותירה אותך שוב עם התחושה שאינך מספיק מעניינת, שאינך מספיק שווה.

“למה הוא לא רוצה אותי???” – ‘הלם הקרב’ האישי שלך

‘הלם הקרב האישי’ הוא מונח בו אני נוהגת להשתמש כדי לתאר אירוע מכאיב מן העבר, לרוב מתקופת הילדות/נערות, בו חשת לראשונה באופן ברור שאינך מספיק טובה; יתכן שהיתה זאת העדפה של אח/אחות בידי הוריך או בידי הסביבה, הורה את לבו לא הצלחת בשום אופן לקנות או היעדר חום ואהבה. מדובר על אירוע או על סדרת אירועים בהם תחושת העלבון היתה כה חדה עד כי בתוכך נוצר פצע עמוק שעדיין לא נרפא. פצע מכאיב זה חי בקרבך, רוב הזמן אינך חשה בו ולתקופות אפילו משכנעת את עצמך שהוא נחלת העבר. לעיתים הוא עולה בחלומותייך ועמו זעם וכאב, אך כשאת מתעוררת ושוכחת את החלום את מספרת לעצמך שרק שם הוא עדיין חי.

אך כל עוד הפצע לא החלים לגמרי יצוף הכאב בעת אירועים על-פיהם את שופטת יותר מכל את ערכך העצמי, אצל רבות מהפנויות יהיה זה בתחום הרומנטי. בכל פעם שמתרחש אירוע שמזכיר אף במקצת את אותו אירוע ראשוני את מוצאת את עצמך מוצפת בכאב המוכר, זועמת על הנסיבות, על המעורבים בהן ועל חוסר ההגינות של העולם. זה עלול לקרות כאשר מישהו בו את מעוניינת מעדיף לפתע אחרת, כשבן-זוג לשעבר נכנס לפניך למערכת יחסים חדשה או כשעמית לעבודה עמו נהגת לפלרטט נסוג מהמשחק ומעדיף את קרבתה של העובדת החדשה.

וכשזה קורה כאילו רעדה תחתייך האדמה. אם ביום-יום את אשה חזקה ובטוחה באותו רגע את מאבדת את כל העוצמה, וכל הישגייך כאילו אינם שווים דבר מול תחושת הדחייה.

לא אחת, בשל הפחד לחוות שוב את הכאב, תעדיפי קשרים בלתי אפשריים את הדחייה שבהם ניתן בקלות לתרץ. שהרי לכאורה אם גבר נשוי אינו בוחר בך זה לא בגללך אלא בשל מחויבותו לילדיו.

אז איך אוכל להשתחרר מחלום הבלהות בו נדמה שאני כלואה?

הפתרון של נשים רבות שעייפו מדחייה הוא למצוא בן-זוג שנתפש בעיניהן כפחוּת מהן; שאמנם כרוך אחריהן באופן עיוור אך אינו מרגש ואינו מאתגר עד כדי-כך שהן מתקשות להימשך אליו ואף נוטות לזלזל. קשר שכזה מספק ביטחון נעים, אך בסופו של דבר הן מוצאות את עצמן בחיים משמימים אותם מאירים באופן עלוב ריגושים שמחוץ לנישואים. על פתרון שכזה איני ממליצה – הוא כמו לשים פלסטר על פצע מלא מוגלה.

בכדי להתחיל להשתחרר מהכאב שבתוכך ישנם מספר צעדים בהם תוכלי לנקוט כעת:

1) הצורך לתקן את כאב הפגיעה גורם להתמקדות אינסופית בקשרי עבר. אם תשימי לב למחשבותייך תגלי שחלק ניכר מזמנך את עסוקה בניסיון להמעיט בערכו של נשוא אהבתך הנכזבת, לתכנן פגיעה ונקמה, ובכך כאילו להשיב על כנו את דימוייך העצמי שנפגע. לצד אותו כעס חיה לה גם כמיהה אדירה; לעיתים בראשך את מנהלת עמו שיחות שלמות, שם נדמה שהוא חברך הטוב ביותר, זה שתמיד מקשיב ומתעניין. אך זוהי כמובן דמות בדיונית בלבד. כך, בו בזמן את כועסת עליו ורוצה בו, מתקשה להשתחרר.

למדי להקשיב למחשבותייך חסרות הטעם ובכל פעם שהן עולות הפני את תשומת הלב לרגע ההווה, הביטי במיקוד בעומד מולך, געי במשהו או עקבי אחר נשימתך. המיקוד יסיט במיידי את המחשבות המיותרות, וכשעיקר תשומת לבך תהיה כאן ועכשיו כאב העבר יתחיל להתפוגג מאליו.

2) למדי לזהות את הרגע בו השמחה הופכת לפחד, ואז, במקום לרוץ לחפש את אישורו של הגבר שמולך דווקא התרחקי ומצאי מחדש את השקט והשלווה שבתוכך. השתמשי בספורט, בקריאה, בישיבה שקטה מול הים או בפינה מרגיעה. הימנעי מלהתייעץ עם כל העולם על מצבך, מה שיגרור עצות מיותרות ויעצים את כאבך.

3) בכל רגע ורגע המציאות שאת רואה לנגד עינייך אינה מתרחשת במקרה, היא פרי אמונותייך שהתממשו כאירועים לנגד עינייך. הביטי במראה שמולך ושאלי את עצמך: “מה יצרתי?” כלומר, מהן האמונות והפחדים שעדיין מנהלים את חיי מאחורי הקלעים. תשובה כנה לשאלה זו תהווה פתח לשינוי רב עוצמה.

בהצלחה!

שרון שחף היא מאמנת אישית, מומחית לאימון רגשי.
http://www.shahafcoaching.com/

Image courtesy of David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net

עוד מהבלוג של שרון שחף

Thumbnail

הרגע בו את מפסיקה להיות מושכת

בהתחלה את נהנית מקרבתו, מפלרטטת בשובבות, מחייכת לעצמך בסיפוק כשאת רואה את האופן בו הוא מביט בך. את חשה בשיאך; מושכת. מעניינת. אשה! אך מהר מאוד במקום ליהנות מקרבתו את הופכת נזקקת לה, ואז כבמפולת שלגים הרסנית את מוצאת את עצמך...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

למה שמישהו "שווה" יבחר דווקא בי?!?!

רבות מסתובבות עם אמונה מכאיבה שאומרת: "אני לא מספיק... (מעניינת/מיוחדת/יפה או צעירה) על מנת שמישהו 'שווה' יבחר דווקא בי," "לכן, אם מישהו רוצה בי משמע שאינו מוצלח ממני." בשל כך הן מסוגלות להיות בקשר רק עם גבר ששופט ומבקר אותן או...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים