הבלוג של שרון שחף

שרון שחף, מומחית לאימון רגשי

מאמנת בשיטת האימון הרגשי, שיטה ייחודית פרי פיתוחי, המאפשרת שחרור מלא ממטעני עבר ודפוסים מעכבים בתוך חודשים ספורים בלבד. פרטים נוספים ועוד המון כתבות ומתנות באתר: http://www.shahafcoaching.com/

עדכונים:

פוסטים: 22

החל מספטמבר 2011

השאלה האם להביא ילד לבד היא שאלה שכל רווקה מעל גיל מסוים מגיעה לרגע בו היא שואלת את עצמה. אמנם כשהחלטה שכזו מגיעה מן המקום הנכון היא מבורכת, אך למרבה הצער נשים כבר בשנות השלושים המוקדמות לחייהן מתחילות לעסוק בשאלה, ובעוד בתוכן הן חשות רתיעה עזה מן הרעיון, בפועל הן נוקטות בפעולות המקדמות את הגשמתו.

לתכנן אופציה ב’ זה מרגיע

לאחרונה יצא לי לשוחח על הנושא עם שתיים מלקוחותיי, האחת בת שלושים, השניה בת שלושים וארבע. שתיהן כמהות לזוגיות ולהקמת משפחה אך במקום לעשות הכל למען הדבר בו הן רוצות באמת הן עוסקות בבניית תכניות מגירה לאופציה בה אינן רוצות כלל – הבאת ילד לבד.

“מדוע, ובפרט בגילך, את מתעסקת במה שאינך רוצה?” אני שואלת אחת מהן. “לתכנן אופציה ב’ זה מרגיע” היא עונה. ואמנם, יתכן והמחשבה שגם אם לא תמצאי בן-זוג מתאים עדיין תוכלי להביא ילד הינה מחשבה מרגיעה, אבל… ויש כאן אבל גדול – העיסוק המוקדם מדי בשאלה אינו באמת מרגיע, להפך, הוא יוצר תחושת ייאוש כתוצאה מהמחשבה שלא תגשימי את חלומך, ממלא אותך בכעס על מר גורלך ובקנאה מכאיבה באלו שכן הגשימו זוגיות.

ללמוד להקשיב לגוף

אחת הרעות החולות של תרבותנו היא הלחץ הסביבתי שמופעל על נשים להתמסד והתייחסות אליהן כבר בגיל שלושים כאל זקנות, בפרט על-ידי הוריהן, קרובי משפחה, ‘נשמות טובות’ וחברותיהן הנשואות, לא אחת בצורה הרסנית ופוגענית שכביכול מיועדת לעזור אבל יוצרת נזק עצום. כאשר אשה ‘קונה’ את היותה זקנה כבר בשנות השלושים המוקדמות לחייה היא משפיעה על גופה ועל מה שהיא משדרת כלפי חוץ. במיידי היא הופכת פחות מושכת (שכן אינה רואה את עצמה כמושכת) ולאורך זמן היא מעודדת תהליכי הזדקנות מוקדמים בגופה. אם אותה אשה, במקום להקשיב לסובבים, היתה נמצאת בקשר ישיר עם גופה היא היתה חשה את חיוניותו ונעוריו, ולא היה עליה לנסות שכנע את עצמה שיהיה בסדר.

הפחדה נוספת מגיעה מן המגזר הרפואי. רופאי הפוריות שפועלים על-פי שיקול קר ממליצים לנשים להתחיל מוקדם בתהליכי פוריות ולפחות להקפיא ביציות בעודן צעירות. נכון שכיום יש להמון נשים בעיות פוריות, ולא רק למבוגרות, אך בעיות אלה ברובן אינן פועל יוצא של גיל אלא של חרדה שאופפת נשים אלו; הן רואות בעיני רוחן את הכישלון מבעוד מועד, גופן מגיב לחיזיון המחשבתי כאילו היה מציאות חיה ובהתאם, נכשל במשימה. הפחד, יותר מכל דבר אחר, הוא שמהווה מכשול בדרך להיריון הרצוי, לא הגיל. מהפחד הזה תצליחי להשתחרר רק כאשר תפסיקי להקשיב לסובבים ולדון ללא לאות בפחדייך עם כל מי שרק ניתן, ובמקום זאת תלמדי למקד את תשומת לבך ברגע ההווה ולהשקיט את מחשבותייך.

ומה אם את כבר נושקת לארבעים? עתה עליך להתחיל ולבחון את האפשרויות העומדות בפניך: לשנות את הגדרות החיפוש כאשר בראש מעייניך מציאת גבר מתאים להקמת משפחה, להביא ילד לבד או בהורות משותפת או להמשיך להתמקד בהגשמת הזוגיות הרצויה לך, כאשר את לוקחת בחשבון שיתכן ויהיה מאוחר מדי להביא ילד (כמובן שלא בהכרח!) כל בחירה מבין אלה הינה לגיטימית ונכונה כאשר נעשית בלב שלם, ללא פחד או תלונה.

חשוב לזכור: ילד לא יציל אותך מעצמך!

יותר מדי הורים מביאים ילדים בתקווה לחוש שלמים ומאושרים, אך ילד, כמו כל דבר חיצוני אחר, אינו יכול להציל אדם מעצמו. לכן, ההחלטה להביא ילד לעולם, ביחד או לבד, צריכה להיעשות מתוך מודעות מלאה למהי המשמעות של גידול ילד לאורך שנים ולא מתוך גחמה לאחוז בתינוק מתוק ולהרגיש לרגע מאושרת. ילד זה דבר נפלא אבל זו גם עבודה קשה ותובענית שדורשת יותר מכל בשלות רגשית. על-כן, כשאת מחליטה להביא ילד בטרם טיפלת במצבך הרגשי, בפחדייך ובתסכולייך, לא יהיה בכוחו להפיג את הכאב שבתוכך. ולא רק זאת, אם את עדיין מלאה בפחדים, בחוסר בטחון ובחשש מ”מה יגידו?” את עלולה למצוא את עצמך רדופת אשמה על שמנעת מילדך אב (על-אף שבפועל עדיף הורה אחד יציב בנפשו על שניים שאינם), ולחוש נשפטת ופחותה בשל הורותך היחידנית (מה שישפיע באופן בלתי נמנע על  תחושת הערך העצמי של ילדך ועל יכולתו לקבל את בטבעיות את המצב).

לכן, הביאי ילד לעולם, אך לא בכדי שיהווה פיצוי לריק שבחייך אלא מתוך שמחה ותשוקה. אם התעוררה בך ההבנה שבשלב זה בחייך הדבר שאת רוצה יותר מכל זה ילד, עשי זאת. אך אם את רוצה בזוגיות תחילה, ובפרט כשפרק זמן מספק עוד לפנייך, הפסיקי לבזבז אנרגיה על תכניות מגירה וצאי לעולם נחושה ומכוונת להשגת חלומך.

שרון שחף היא מאמנת אישית, מומחית לאימון רגשי.
http://www.shahafcoaching.com/

Image courtesy of David Castillo Dominici at FreeDigitalPhotos.net

עוד מהבלוג של שרון שחף

Thumbnail

הרגע בו את מפסיקה להיות מושכת

בהתחלה את נהנית מקרבתו, מפלרטטת בשובבות, מחייכת לעצמך בסיפוק כשאת רואה את האופן בו הוא מביט בך. את חשה בשיאך; מושכת. מעניינת. אשה! אך מהר מאוד במקום ליהנות מקרבתו את הופכת נזקקת לה, ואז כבמפולת שלגים הרסנית את מוצאת את עצמך...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

למה שמישהו "שווה" יבחר דווקא בי?!?!

רבות מסתובבות עם אמונה מכאיבה שאומרת: "אני לא מספיק... (מעניינת/מיוחדת/יפה או צעירה) על מנת שמישהו 'שווה' יבחר דווקא בי," "לכן, אם מישהו רוצה בי משמע שאינו מוצלח ממני." בשל כך הן מסוגלות להיות בקשר רק עם גבר ששופט ומבקר אותן או...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים