הבלוג של שרון שחף

שרון שחף, מומחית לאימון רגשי

מאמנת בשיטת האימון הרגשי, שיטה ייחודית פרי פיתוחי, המאפשרת שחרור מלא ממטעני עבר ודפוסים מעכבים בתוך חודשים ספורים בלבד. פרטים נוספים ועוד המון כתבות ומתנות באתר: http://www.shahafcoaching.com/

עדכונים:

פוסטים: 22

החל מספטמבר 2011

אם תשאלו את רוב הנשים אם הן חושבות שמגיעה להן זוגיות טובה הן יענו “בוודאי שכן”. ואף שהמשפט שנשמע תכופות מפי פנויות רבות “בוודאי שמגיעה זוגיות למישהי מדהימה כמוני” מצטלצל קצת בטוח מדי וקצת פחות מדי מחובר לספק העצמי שחשות רובן, באופן מודע רובן המוחלט של הנשים אינן חושבות שהן עד כדי-כך גרועות שאין להן זכות ליהנות מזוגיות מאושרת.

בעודי מהרהרת בכך עלה לפתע ביטוי בראשי, ביטוי שמן הסתם מוכר היטב לכל אחת ואחד מאיתנו: “מגיע לי”. אותו ביטוי מכאיב שאומר ילד לעצמו כשאינו מבין שהכעס, הביקורתיות וחוסר תשומת הלב שמפגינים כלפיו הוריו אינם אלא פועל יוצא של תסכוליהם, מכאוביהם וצורכיהם הבלתי פתורים. אותו “מגיע לי” אינו מתייחס לכך שלא מגיעה לי זוגיות בגלל שגופי אינו מושלם, בגלל גילי, מצב הכלכלי או בגלל איזשהו פרט טכני אחר בגינו אני שופטת את עצמי כפחותה, אלא בגלל המחשבה “אני רעה” או גרוע יותר “מגעילה”.

Image courtesy of marin at FreeDigitalPhotos.net

התחושה שאנו רעים, לא ראויים ושלא מגיע לנו הינה תחושה שרבים נושאים במשך שנים כפועל יוצא מתחושת אשמה על יחס להורה שנפטר, על החלטה שבמבט לאחור נראית שגויה, על מילים שנאמרו או על כאלה שלא, על מי שהיו ועל מה שחוו. לא אחת, ההאשמה העצמית בגין אלה הינה כה נוקבת עד כדי צורך בענישה עצמית של ממש. אצל אשה שמתקשה להרות עלולה להסתתר אמונה כגון “אלוהים יודע למה הוא לא נותן לי ילד” אצל אחרים יסתתרו אמונות דומות בנוגע לקידום או להצלחה כלכלית ובלבן של פנויות רבות מסתתרות מחשבות כגון: “אם רק הוא היה יודע מי אני באמת בטח היה עוזב” או “כמו שאני עכשיו ברור למה אין לי זוגיות, אולי כשאלמד להתנהג”. וכאשר עולה השיפוט העצמי המכאיב נצבע העולם בשחור-לבן והופך חסר פרופורציה; הדברים הטובים שבנו נמחקים כבמחי-יד ואותו הדבר בגינו אנו שופטים את עצמנו הופך אותנו בעיני רוחנו ללא ראויים, פגומים ואף פסולים, מבלי לקחת בחשבון את המכלול של מי שאנחנו וללא שמץ של חמלה.

גם כאשר מחשבות שכאלה אינן תופסות נפח רב במודע, כל עוד הן צצות, אף אם לעיתים רחוקות בלבד, משמע שהן חיות בתוכנו כל העת, רדומות למחצה, מחכות להתפרץ, משפיעות על תחושתנו הפנימית ועל התוצאות שאנו משיגים.

אז מה, לעמוד מול הראי ולהצהיר שמגיע לי???

אף ששיטות רבות יעודדו אותך לעשות בדיוק זאת, במבחן התוצאה חשיבה חיובית, עידוד עצמי או שינון מנטרות למיניהן, אף שעשויים לספק הקלה זמנית, אינם מטפלים בשורש הבעיה ואינם מונעים את שובה של המחשבה המכאיבה. בכדי להשתחרר מאותו כאב ילדי שעדיין חי בקרבך עליך לשנות את אותם דפוסי התנהגות שכבתמונת מראה מנציחים את קיומו. הנה המרכזיים שבהם:

הפסיקי לחפש למה לאחרים לא מגיע ומדוע אינם טובים מספיק – אחד הדברים שרבים עושים בכדי לרומם את עצמם ולחוש טוב יותר לרגע זה לחפש מדוע מצבם של אחרים גרוע יותר, ללעוג להם (אף אם כביכול בהומור) או לקטר עליהם עד בלי די. דבר זה עשוי לספק חיזוק עצמי רגעי אך הצורך בהקטנת האחר אינו מעיד אלא על תחושת הנחיתות שבנו, על הספק העצמי ממנו אנו מנסים לברוח.

שימי לב לצורך בהאשמה – כל מי שנושא אשמה יחוש צורך עז להפנות האשמה כלפי מישהו אחר בכדי להשתחרר לרגע מנטל אשמתו. ההאשמה תופיע בצורה בוטה או בצורה אלגנטית שבנקל תיתפש כמוצדקת (“אני לא כועסת, אני מאוכזבת”), אך בשני המקרים מאחורי המילים יסתתר הצורך להוכיח שאני לא הייתי נוהגת כך, שאני צודקת וטובה יותר. גם כאן, אף אם לרגע תגרום לנו ההאשמה לחוש טובים יותר, משוחררים מאשמה, לא תחזיק התחושה הטובה מעמד ולא תפריך בדרך כלשהי את האשמה המכאיבה שאנו נושאים בקרבנו.

כאשר את פונה על כל צעד ושעל לקבלת עצה מתוך כוונה טובה אך ללא מודעות יטו רבים לגרום לך להרגיש גרוע יותר עם עצמך, והמחשבה ש”מגיע לי בשל טעויותיי” תגבר. לפיכך, הימנעי מעצות מיותרות, לימדי לסמוך על עצמך ועל החלטותייך והתנסי בלשתף חברים וקרובים מבלי לבקש עצה ומבלי לתת לגיטימציה לצורך שלהם ‘לחנך’ אותך.

הפסיקי להשליך את פחדייך על העולם/אלוהים – לא גורל, מזל-רע, העולם או אלוהים מענישים אותך על טעויות העבר אלא את עצמך. באמצעות הלקאה ופגיעה עצמית את משפילה את רוחך עד שאין סיכוי שתחושי שמגיע לך הדבר בו את רוצה. במקום זאת למדי מטעויותייך ובחני בשלווה מהו אותו הדבר אותו עליך לשנות בכדי לקבל תוצאות שונות להבא.

כאשר הכאב עולה ועמו השיפוט העצמי המחמיר הבחיני בכך, ובמקום להוסיף ולהלקות את עצמך (גם אם לדעתך ממש מגיע לך!) שבי בשקט, קחי נשימה מודעת וסלחי לעצמך.

בהצלחה!

-:-

שרון שחף היא מאמנת אישית, מומחית לאימון רגשי.
לאתר הבית: http://www.shahafcoaching.com

עוד מהבלוג של שרון שחף

Thumbnail

הרגע בו את מפסיקה להיות מושכת

בהתחלה את נהנית מקרבתו, מפלרטטת בשובבות, מחייכת לעצמך בסיפוק כשאת רואה את האופן בו הוא מביט בך. את חשה בשיאך; מושכת. מעניינת. אשה! אך מהר מאוד במקום ליהנות מקרבתו את הופכת נזקקת לה, ואז כבמפולת שלגים הרסנית את מוצאת את עצמך...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

למה שמישהו "שווה" יבחר דווקא בי?!?!

רבות מסתובבות עם אמונה מכאיבה שאומרת: "אני לא מספיק... (מעניינת/מיוחדת/יפה או צעירה) על מנת שמישהו 'שווה' יבחר דווקא בי," "לכן, אם מישהו רוצה בי משמע שאינו מוצלח ממני." בשל כך הן מסוגלות להיות בקשר רק עם גבר ששופט ומבקר אותן או...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים