הבלוג של שרון מיכאלי- רמון

שרון רמון, גם מורכב

מומחית לחינוך גמיש ומישחוק, חינוך באזורי אסון, מנתחת התנהגות ומנחת מחנכות והורים, מפתחת שיטת התנועה ההדדית ויזמת TOGI http://www.facebook.com/people/Sharon-Ramon/608627297

עדכונים:

פוסטים: 91

החל מאפריל 2010

“וְאִם לֹא יַחְפֹּץ הָאִישׁ, לָקַחַת אֶת יְבִמְתּוֹ; וְעָלְתָה יְבִמְתּוֹ הַשַּׁעְרָה אֶל הַזְּקֵנִים, וְאָמְרָה מֵאֵן יְבָמִי לְהָקִים לְאָחִיו שֵׁם בְּיִשְׂרָאֵל – לֹא אָבָה יַבְּמִי. וְקָרְאוּ לוֹ זִקְנֵי עִירוֹ, וְדִבְּרוּ אֵלָיו; וְעָמַד וְאָמַר, לֹא חָפַצְתִּי לְקַחְתָּהּ. וְנִגְּשָׁה יְבִמְתּוֹ אֵלָיו, לְעֵינֵי הַזְּקֵנִים, וְחָלְצָה נַעֲלוֹ מֵעַל רַגְלוֹ, וְיָרְקָה בְּפָנָיו; וְעָנְתָה וְאָמְרָה, כָּכָה יֵעָשֶׂה לָאִישׁ, אֲשֶׁר לֹא יִבְנֶה אֶת בֵּית אָחִיו. וְנִקְרָא שְׁמוֹ בְּיִשְׂרָאֵל: בֵּית, חֲלוּץ הַנָּעַל.”

דברים, כ”ה, ה’.

פחות משנה אחרי יום חתונתי, יום שמחתנו, עברתי חליצה. עברנו חליצה. אח של אייל, חברתו לחיים, ההורים שלו, אחיותיו, הוריי, אחיי, אני.
את הטקס עצמו חווינו בגוף ובנפש אחיו ואני, אבל כל המעגלים סביבנו חוו את הקושי שבטקס הזה יחד אתנו, בין אם זה דובר ובין כל אחת ואחד עם עצמו.

התעוררנו בוקר אחד, בתאריך שנקבע מראש, ונכנסנו אל הרבנות בחיפה. זו בה קיבלתי היתר נישואים מספר חודשים לפני.

חליצה אינה טכס שכיח, קהל מילא את החדר הקטן, פרוטוקול הטקס הונח מול כל אחד מהרבנים הבכירים.
עמדנו, מדקלמים את הטקסט המקראי ומבצעים טקס שמהותו ברורה- יציאתי ממשפחת בעלי באופן חוקי.
פרידה.
הטקס עבר בדיוק כמו בתיאורו המקראי. טקס קשה, זר, מפריד.
כל אחד מאתנו נשא עמו החוצה מהחדר תחושות, מחשבות, רגשות.

ישבתי על ספסל בחדר ההמתנה מחכה לקבל אישור שיאמר שעברתי חליצה ואני “מותרת לכל אדם למעט לכהנים”. חיכיתי, הזמן עבר לאט. אחד הרבנים עצר לידי ואיחל לי שאקים משפחה בהקדם.
כמה גדול היה הפער בין מה שהרגשתי, בין תחושה של עוד פרידה מאייל, עוד רצון להיאחז בו על- אף הטקס הזה שהפריד בינינו “בירוקרטית”, לבין האיחול החיובי שלו.

ולמה חליצה?

חמישה חודשים אחרי החתונה של אייל ושלי בבוקרו של יום שישי אייל נסע לעבודה, וסמוך לצומת המוביל מצא את מותו בתאונת דרכים נוראה. בבוקר היום ההוא נהרגו איתו החלומות שלו, שלי, שלנו, של המשפחה שלו בשבילו ובשבילם, של חברים.

התאונה התרחשה סמוך למקום התרחשותן של תאונות רבות אחרות שבחלקן מצאו אנשים אחרים עם חלומות את מותם. היום, כבר יש שם מחלף, כמה שנים אחרי כבר בנו שם גדר הפרדה.

אתמול, נערכה האזכרה העשירית מאז הבוקר ההוא לפני עשר שנים.
עשר שנים עם המון געגועים, אהבה, משפחתיות, פרידה, אהבה, הקמת משפחה.

אני יודעת שיצאתי שונה מהחדר ההוא, בבוקר ההוא ברבנות. החליצה הייתה עבורי אבן דרך משמעותית בתפיסתי את הדת, את מקומי בה כאישה.
בתפיסתי את הממסד הדתי, את זכויות הפרט, את תפיסת הזוגיות שלי.

למזלי, משפחתו של אייל היא משפחה מדהימה, אוהבת, מחזקת. הרב זמיר, רבה של מועצה אזורית עמק יזרעאל, הוא רב פלורליסטי, אנושי ותומך והוא יידע אותי בדבר הצורך לקיימה.

זה אינו מצב פשוט וישנן נשים רבות שמגלות את הצורך בחליצה רק עם הרישום לנישואים שניים; יש נשים שמשפחת בעלן לא “משחררת” אותן ללא פיצוי (והן במצב דומה לעגונות).

המצב חייב להשתנות. אנחנו צריכות לדרוש לשנות את המצב. בשני הפוסטים הבאים אביא מספר דעות, ארגונים ואת הבטחתן של נציגות ונציגים בכנסת לשינוי המצב.

עוד מהבלוג של שרון מיכאלי- רמון

תצוגה מקדימה

גבר, אשה ומדינה

בוקר יום שני, לפני חצי שנה. מחלקת יולדות. קור מזגנים, תפרים, עייפות. בחוץ חם אימה. בן זוגי הספיק לעשות כמות סידורים לא הגיונית באותו הבוקר, בהתחשב בעובדה שהשעה הייתה 11:00 בערך. אנחנו חובקים את בננו הראשון, יושבים מול...

הזדמנות להשפיע, תאונות הדרכים, תכנית טלוויזיה חדשה

התמזל מזלי ופגשתי את אורלי וילנאי וגיא מרוז בהאיטי, פגישה כמעט מקרית. הם הגיעו לצלם דברים מסוימים וימי הצילום שלהם השתנו מעט. אני זכיתי בעקבות הביקור להיות מוזכרת באופן מגניב ביותר בשתי כתבות שהם כתבו על האיטי, אך יותר...

תגובות

פורסם לפני 10 years
תצוגה מקדימה

"מצא אשה מצא טוב ויפק רצון מה'..."

לפני אחת עשרה שנה, בחדר מלון קטן באיסטנבול, על מיטה לא ארוכה מספיק, עם מזגן לא תקין, וחם, כמה חם; האיש שלי, האהבה הראשונה שלי, שאל אותי אם אני רוצה להתחתן איתו. ככה, בפשטות. בלי לכרוע ברך ובלי טבעת. התפרצות של אושר, נשימה נעתקת,...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה