הבלוג של Shani Burshtein

על סדר היום

עדכונים:

פוסטים: 9

החל מדצמבר 2011

יש משהו מאוד מעורר בכל הקשור למין, הוא גורם לנו מייד להגיב, לצחקק, להתרגז, להגן עליו. אף אחד לא נישאר אדיש, לכולם יש דיעה איתנה בנושא, ואנחנו מוכנים לכל ויכוח שיעלה סביבו. זה מה שגורם עכשיו החוק החדש, ה”חוק הפללת הלקוח”, שיהפוך את ‘תעשיית המין’ ללא חוקית ואת לקוחותיו לעבריינים.

ברקע כמובן נשמעות הרבה דעות בעד החוק, ועוד יותר נגד החוק, כי כשמדובר במין, או מיניות יש לנו הרבה מה להגיד בנושא! אז איך נחליט אם לצרוך מין בתשלום זה דבר לגיטימי או עברה ברורה שמזמן הייתה אמורה להיות מחוץ לחוק? התשובה לכך היא מאוד ברורה, ברגע שנשנה את הטרמינולוגיה של כל הנושא ונקרא לה בשמה, לא נתבלבל בפילוסופיות וטיעונים בגרוש ופשוט נוכל לראות את המציאות כמו שהיא. המציאות קיימת, יש עובדות, יש מספרים, אי אפשר להתעלם מהם ברגע שמבינים שהמציאות היא אחת, ואין כאן מקום לדעות. יש מציאות.

“תעשיית המין”, “סקס בתשלום”, “לקוחות שצורכים מין”, “תשלום עבור שירותי מין” הם רק חלק קטן מהטרמינולוגיה שאנחנו משתמשים ולכן לא יכולים לראות את המציאות. ‘מין’ זה דבר חיובי, מקסים כשנעשה בהסכמה, זה יכול להיות ארוטי, נעים ועם הרבה אהבה. ‘תעשייה’ זו גם מילה חיובית, הרי מי לא אוהב את תעשיית הבגדים? תעשיית המזון? הרבה אנשים עובדים בתעשייה, אף אחד לא מתבייש בזה, חלקם אפילו מתפרנסים בכבוד. ‘שירות’? שירות מקבלים בבתי קפה, מסעדות לא במין.
אז איך למשהו כ”כ פסול מיסודו יש מילות תיאור כ”כ חיוביות ויפות? פה בדיוק מתחילה הבעייה.
‘אונס’ אינו קשור למין, זאת עברה אלימה של תקיפת אדם בצורה האכזרית ביותר, שהנשק שלה במקרה הוא מין. זוהי עברת תקיפה לכל דבר, הכי קרובה לרצח שידועה לאדם. גבר שהולך לזונה, אונס אותה בכל פעם מחדש, גם אם הוא שיכנע את עצמו שזה נעשה בהסכמה והוא בסה”כ שילם על ‘השירות’.

אם היו קוראים לזה ‘אונס בתשלום’ האם עדיין אלה שהולכים ומגנים על מעשיהם היו צורכים את ה’שירות’ הזה? ואם היו קוראים לזה “תקיפה בדירה חשוכה”? ו”עינויים בתשלום”? או “רצח נשמתה של אישה”? האם גם אז היה לנו יותר קל להסביר לעצמינו שזו תופעה לגיטימית שבאה מצורך של שני הצדדים?

הטענות שעולות נגד החוק, והתופעה עצמה, הם רבות ומגוונות, כשכמה מהן עולות יותר מהאחרות. אני אתייחס לשלוש טענות שעולות הכי הרבה כנגד החוק החדש, ובכלל על תופעת הזנות:

הטענה כנראה המרכזית: אם לא יהיו ‘שירותי מין’ בתי הכלא יתמלאו באנסים:

קודם כל, באופן אישי אין לי שום בעייה שבתי הכלא יתמלאו באנסים, כי שם מקומם. אבל בואו נסתכל על האימרה המטורפת הזו ומה שבעצם עומד מאחוריה. נקודת ההנחה היא, שלגברים יש יצר שהוא בלתי נשלט, לגיטימי לחלוטין, ואנחנו בתור נשים תפקידינו אחד: לספק את היצר הגברי. יתרה מזו, אנחנו גם צריכות להגיד תודה, שהגבר מוכן לשלם עבור סיפוק היצר שלו, מתי, איך, וכמה שהוא רוצה, ולא לקחת אותו בכוח מאיתנו. ולכן, אם ניקח לו את האפשרות לסיפוק הייצר שלו מ”רצון”, לא תהיה לו ‘ברירה’ והוא יצטרך לקחת אותו בכוח. הרי כולם יודעים, שרק לגברים יש יצר מיני, לנשים אין ולכן הן לא אונסות. וחוץ מזה גבר לא אמור לעמוד בפני היצר שלו, כי הרי הוא גבר! מי שמצליח לעמוד במשימה הבלתי אפשרית או לגיטימית של לעמוד מול הייצר של עצמו לא יכול להיחשב בחברה כגבר! ומה ההיפך מגבר, אישה.

עובדה: מחקרים בעולם מראים כי כ-82% מהנשים והנערות במעגל הזנות מותקפות פיסית, 55% מהתקיפות הללו מבוצעות על ידי לקוחות. הן נאנסות בשיעור של פי 200 ויותר מהשיעור באוכלוסיית הנשים הכללית!

עוד טענה: הנשים עושות את זה מרצון, אז למה למנוע את זה מהן? איפה הבחירה החופשית?

שוב הרצון של הנשים להביא על עצמן את התקיפה האכזרית ביותר על גופן ונפשן עולה. כי מה יותר נוח מלשכנע את עצמינו שהקורבן בעצם הביא את זה על עצמו, ואפילו ביקש את זה?  זהו אותו ‘רצון חופשי’, שהביא את האישה שהעזה ללכת בסמטה חשוכה לבדה ונאנסה, או האישה שבאה עם מחשוף לעבודה והוטרדה מינית, ובטח אותה אישה שנשארת מרצון עם בן זוגה המכה אותה פעם אחר פעם והיא לא מעיזה לעזוב אותו. הכל עניין של בחירה חופשית. כי איזו אישה לא נהנית שמרביצים לה? משפילים אותה? אונסים אותה? הכל מרצון. לכל הסיפורים המזעזעים שאנחנו שומעים, לא נכנסים שיקולים כלכליים, נפשיים, תרבותיים ועוד.  האם באמת מישהו מאמין שאישה שנאלצת לשכב עם 15 גברים בממוצע נהנית מזה? בוחרת בזה? מגיעה למצב הזה ממקום בריא, חזק, אחרי שהרבה אפשרויות אחרות היו בפניה והיא בכל זאת בחרה בזה?

עובדה: מרבית הזונות התחילו למכור את גופן עבור כסף בסביבות גיל 14. בין 70%-90%  מהן סבלו מגילוי עריות בילדותן המוקדמת!

טענה: מה רע בלהיות זונה? כל מקצוע מכבד את בעליו!

זו אולי אחת הטענות המתייפיפות ביותר, שלצערי אני שומעת גם מנשים.
הקללה הכי שגורה בפי ילדים ומבוגרים כאחד, היא כנראה  ’זונה’ או אמא שלך ‘זונה’, כי הרי זה מקצוע מכובד שלא היינו מתביישים לעסוק זו, או שאחת מקרובות משפחתינו תעסוק בו. נשים, אפילו בימינו, פוחדות להיתפס ע”י החברה, ובעיקר ע”י גברים כ’מופקרות’ מינית, כי אז ערכן החברתי יורד וסיכויין למצוא בן זוג אטרקטיבי יורד בהתאם. כי איזה גבר נורמלי ירצה אישה עם ניסיון מיני עשיר? ולכן גם היום, אנחנו מעדיפות להיראות חסודות, תמימות, או כל מילה שהיא ההיפך מזונה. אבל משום מה, כשמדובר במקצוע הזנות, אז זה כבר הופך למקצוע שיש בו גאווה וסיפוק.

עובדה: לפי ההערכות, כ-90%  מהזונות מוחזקות ע”י סרסורים, שמכים אותן, לוקחים יותר ממחצית מכספן ומכריחים אותן לשכב עם בין 10-15 לקוחות בלילה!

אין כאן דיון מגדרי, שבו כל מגדר צריך לקחת בו צד ברור ולעמוד אחד כנגד השניה, כי מדובר בעוד סוגיה של ‘מלחמת המינים’, נשים מול גברים. זה אפילו לא דיון של הקבוצה הנודניקית והזניחה שנקראת פמיניסטיות שמשמיעות את קולן בכל פעם שישנה סוגייה שקשורה לנשים. (או לשאר הקבוצות המוחלשות בחברה). יש כאן דיון אמיתי על איך כל אחד מאיתנו רוצה לראות את החברה שבה אנו חיים. ישנן עובדות מאוד ברורות שלא ניתן להתעלם מהן או לנסות לייפות אותן בכל מיני מכבסות מילים או פילוסופיות בגרוש. תשנו את הטרמינולוגיה לכל הפשעים האלה והמציאות פשוט תצא מתוכן. ישנם יותר מידי ביטויים שמעוורים אותנו ומונעים מאיתנו לראות את המציאות כמו שהיא. כשאומרים ‘רצח על כבוד המשפחה’, זה כמעט גורם לנו לשלוח פרחים לרוצח ששומר על כבוד משפחתו. רצח הוא רצח, גם אם הוא בעדה הערבית. כשאומרים ‘אונס על רקע רומנטי’, זה כמעט גורם לנו הנשים לקנא בבחורה הנאנסת ע”י אדם שכנראה כ”כ אהב אותה שהיא זכתה לאקט הרומנטי הזה. אונס הוא אונס גם אם נעשה ע”י בן זוג או כל אדם קרוב אחר.

אין דבר כזה ‘שירותי מין מרצון’, מדובר בנשים שהגיעו לנקודת השפל הגדולה ביותר בחייהן, הן נטולות זכויות, נאנסות ונשדדות על בסיס יומי, והן כלואות בעולם שהן לא מצליחות לצאת ממנו. גבר שהולך לזונה רוצח את נפשה לעד. זה לא דבר טבעי, ובטח לא לגיטימי וזה כן ניתן למיגור ברגע שנבין ונסכים שמי שנותן לזה יד הוא עבריין.

עוד מהבלוג של Shani Burshtein

קרקס ענבל אור – אישה ופשעה

בשבועות האחרונים לא ניתן לפתוח טלוויזיה, בין אם זה תוכניות אקטואליה, מהדורות חדשות ואפילו תוכניות סאטירה ותוכניות אירוח, רדיו או מדיות חברתיות, בלי לקרוא או לצפות בקרקס 'ענבל אור'. נראה כאילו זה הדבר הבוער והחשוב ביותר...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

איבוד הבושה

בשבועות האחרונים היה קשה להיות ישראלי או יהודי במדינת ישראל. החל מהמהומות הברבריות של ארגון 'לה פמיליה', שהכתימו מדינה שלמה, דרך הדקירות הרצחניות במצעד הגאווה בירושלים ועד לשריפת התינוק הפלסטינאי בן השנה וחצי. כביכול...

תגובות

פורסם לפני 5 years

מיסוד האלימות

הבוקר יצאתי מהבית והחלטתי ללכת קצת ברגל. היה יום יפה, מחירי הדלק האמירו למחירי הזהב, ומאחר והפעילות הפיזית האחרונה שעשיתי הייתה לרדת במעלית כדי לזרוק את שקית הזבל, הליכה רגלית נראתה הגיונית מאי פעם. אחרי עשר עשר דקות של...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה