הבלוג של Shani Burshtein

על סדר היום

עדכונים:

פוסטים: 9

החל מדצמבר 2011

בשבועות האחרונים לא ניתן לפתוח טלוויזיה, בין אם זה תוכניות אקטואליה, מהדורות חדשות ואפילו תוכניות סאטירה ותוכניות אירוח, רדיו או מדיות חברתיות, בלי לקרוא או לצפות בקרקס ‘ענבל אור’. נראה כאילו זה הדבר הבוער והחשוב ביותר שקרה במדינת ישראל לפחות בעשרות שנים האחרונות, ואנחנו מקבלים דיווח שוטף על הפרשה כמעט בזמן חי, כאילו הייתה תוכנית ריאלטי חדשה המנסה להתחרות ב”אח הגדול”.

הסיקור עליה והטיפול של הרשיות בה כ”כ קיצוני עד שמרגיש לחלוטין חסר פרופורציות, ואפילו נותן הרגשה של סיקור על גבול הפונוגרפיה, כשיש עליה מצלמות שמחכות לה מתחת לביתה או במלון ששהתה, רק כדי לצלם אותה צועדת למכוניתה. כל דיון בבית המשפט מסוקר בלייב מאולם בית המשפט עצמו, ואנחנו מקבלים קלוזאפים על פניה כדי לתפוס אותה נשברת או בוכה. אי אפשר שלא לחוש שכאן בסיפור הספציפי הזה, היא הרגיזה מאוד מישהו, או קבוצת אנשים, ויש משהו שמניע את הסיפור וגורם לו להיות הרבה מעבר לעוד איש/ת עסקים שעסקה בפלילים. (לכאורה).
במקרה הכי גרוע ענבל אור מעלה בכספים של לקוחות שלה בכ- 100 מיליון שקלים, ובעודה מואשמת, כבר הספיקו להוציא אותה ואת ילדיה מדירתה, למכור את מכוניתה, לפרק את החברה שלה ולמכור את כל תכולת המשרדים בבעלותה עד לפריט האחרון, לקחת את התכשיטים שלה ועוד. שלא תבינו לא נכון, אם החשדות נגדה אכן נכונים, ואפילו אם עשתה חצי ממה שהיא מואשמת בו היא ראויה להיחקר, להישפט ולשבת בכלא. אין ספק בכלל!

אבל הבעייה היא לא רק החשדות נגדה, הבעייה היא בדרך שבה התקשורת בחרה לסקר אותה, והטיפול של כל הרשויות הרלוונטיות בנושא. מעולם לא חווינו כזה קרקס תקשורתי, וטיפול מהיר בעבריין “לכאורה”.

ניתוח של עיתון גלובס משנת 2014, חשף שהסדרי החוב של הטייקונים עומד על: 18.5 מיליארד שקל בחובות אג”ח, ו”תספורות” של 8 מיליארד שקל!! זוכרים לעומת זאת את החוב של ענבל אור? לא בטוח שמגיע ל- 100 מיליון ש”ח. בשפת הטייקונים, היא אפילו לא עשירה קטנה.

אז רק כדי לסבר את האוזן, בוא נסתכל על עוד מספרים מעניינים- כך מתחלקים הסדרי החוב של הטייקונים:
לב לבייב (אפריקה ישראל) – היקף חוב האג”ח 7.6 מיליארד ש”ח, מוטי זיסר (אלביט הדמיה) – היקף חוב האג”ח 2.5 מיליארד ש”ח, יצחק תשובה (דלק נדל”ן) – היקף חוב האג”ח 2.1 מיליארד ש”ח, נוחי דנקנר (אי.די.בי אחזקות) – היקף חוב האג”ח 1.8 מיליארד ש”ח, עידן עופר (צים) – היקף חוב האג”ח 1.4 מיליארד ש”ח, יוסי מימן (אמפל) – היקף חוב האג”ח 920 מיליון ש”ח, אילן בן דב, (סקיילקס וסאני) – היקף חוב האג”ח 850 מיליון ש”ח, בני שטיימץ (סקורפיו) – היקף חוב האג”ח 500 מיליון ש”ח, הרצל חבס (חבס) – 450 מיליון שקל, אילן בן דב (טאו) – 420 מיליון שקלים.

אז כמובן יש את אלה שיאמרו שענבל אור עסקה בפלילים, ואינה “אשת עסקים” לגיטימית כמו אותם טייקונים שבסך הכל כשלו בהערכותיהם העתידיות ונפלו בעסקיהם. מה שהם ישכחו לציין, זה שאותם ‘אנשי עסקים לגיטימיים’, כשלו בעסקיהם עם הכסף של כולנו! הם לקחו כסף מהבנקים, לקחו כסף מהציבור באמצעות בתי ההשקעות, רכשו נכסים במחירים גבוהים, לא צפו משברים, התנהלו ברשלנות ויהירות אופיינית, והפסידו את הכספים שלנו אשר מנוהלים דרך קופות הגמל, הפנסיה, ביטוח מנהלים וקרנות ההשתלמות. את הכסף הזה הם לעולם לא יחזירו לנו! ולא רק שלא יחזירו, הם גם ביקשו וקיבלו, בחסות המדינה, להגיע להסדרי חוב נוחים, אשר כולנו מכירים כ”תספורת”. למעלה מ- 8 מיליארד ש”ח ‘תספורות’!

כולם עדיין חיים בביתיהם המפוארים, לא עיקלו להם את מכוניות היוקרה שלהם, משרדים או תכשיטים, הם ממשיכים לאכול במסעדות הטובות ביותר, לטוס במחלקות ראשונות ולנהל ‘עסקים כרגיל’.

אז למה ענבל אור זכתה מהתקשורת והרשויות ליחס כזה “מועדף”? התשובה פשוטה מאוד, כי היא אישה. ולא רק שהיא פשעה (לכאורה) היא גם חטאה – החטא הגדול שלה הוא שהעזה להיכנס לעולם שנשלט לחלוטין כמעט ע”י גברים, ונתפס גם ככזה. כי “כלכלה”, “יזמות” ו”אנשי עסקים” מזוהים  עם קבוצה סגורה ואקסקלוסיבית של גברים רציניים ומצליחנים, באמצע החיים, מעונבים ולרוב מלומדים. ענבל אור לא עונה על אף אחד מהקריטריונים שאנחנו רגילים ומוכנים לקבל מאנשים שמנהלים ומניעים את הכלכלה, את הכסף שלנו ובעצם את חיינו. ענבל אור, הצליחה לפרוץ אל אחוות המועדון הסגור, ולא רק שהייתה לה החוצפה להיכנס למקום לא לה, היא גם עשתה את בגיל צעיר, עם מיני ועקבים. היא העזה לקחת על עצמה לא מעט מנייארות והתנהלות שאנחנו רגילים ומוכנים לקבל מאנשי עסקים מצליחנים, כלומר גברים, והיא החצינה את ההצלחה שלה והראתה לכולנו חיים נהנתניים במיוחד. כל זה היה כבר מידי לעיכול עבור המתחרים שלה, התקשורת וכמובן הרשיות המטפלות בעניינה.

שוב, אני מדגישה, אם ההאשמות נגדה יוכחו כנכונים, היא ראויה להישפט ולהיענש כדין.  אבל, זה לא צריך למנוע מאיתנו לשאול את עצמינו, האם האוטו, הדירה והתכשיטים שלה היו מעוקלים בכזו מהירות אם היא הייתה מועלת בכספים בסכומים של מיליארדים? והאם חשדות למעילה של 100 מיליון ש”ח ע”י איש עסקים, גבר, מוכר, היה מגיע לאותו קרקס תקשורתי וענישה קשה ומיידית?

בהחלט חומר למחשבה..

עוד מהבלוג של Shani Burshtein

תצוגה מקדימה

איבוד הבושה

בשבועות האחרונים היה קשה להיות ישראלי או יהודי במדינת ישראל. החל מהמהומות הברבריות של ארגון 'לה פמיליה', שהכתימו מדינה שלמה, דרך הדקירות הרצחניות במצעד הגאווה בירושלים ועד לשריפת התינוק הפלסטינאי בן השנה וחצי. כביכול...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תסתכלו למציאות בעיניים

יש משהו מאוד מעורר בכל הקשור למין, הוא גורם לנו מייד להגיב, לצחקק, להתרגז, להגן עליו. אף אחד לא נישאר אדיש, לכולם יש דיעה איתנה בנושא, ואנחנו מוכנים לכל ויכוח שיעלה סביבו. זה מה שגורם עכשיו החוק החדש, ה"חוק הפללת הלקוח",...

תגובות

פורסם לפני 8 years

מיסוד האלימות

הבוקר יצאתי מהבית והחלטתי ללכת קצת ברגל. היה יום יפה, מחירי הדלק האמירו למחירי הזהב, ומאחר והפעילות הפיזית האחרונה שעשיתי הייתה לרדת במעלית כדי לזרוק את שקית הזבל, הליכה רגלית נראתה הגיונית מאי פעם. אחרי עשר עשר דקות של...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה