הבלוג של דר' לבקוביץ'

דר' לבקוביץ'

עמותת "צו מניעה" - לקידום המודעות למניעת סרטן המעי הגס. http://www.zav-menia.org/

עדכונים:

פוסטים: 22

החל מיולי 2013

“שמעתי מקרוב את הצחוק המתגלגל של חברה שלי, וכדי להבטיח שיהיה גם לילדתכם כמה שיותר מזה, אשמח לשתף אתכם בניסיון שלי מהספור הזה”, משתפת העיתונאית בתאל כפירי חכם”.

"אני עם סבא וסבתא. אנשים אחראיים שהאריכו חיים ברוך ה', וגם אחראים להרבה מהצחוק המתגלגל שלי"

“אני עם סבא וסבתא. אנשים אחראיים שהאריכו חיים ברוך ה’, וגם אחראים להרבה מהצחוק המתגלגל שלי”


“יאללה מתחילים?!” אני שואלת אותה, והיא פורצת בצחוק מתגלגל. החברה הכי ותיקה שלי, מאז המדרשה-שלפני-שירות, כבר 16 שנה. אז היה לנו פז”ם של עשור. מי היה מאמין שנהיה חברות בכלל?! כמו הרבה חברות שלי, הכי לא חשבתי שזו תהיה דווקא היא. כל כך שונה ממני. היא היתה הכי דוסית במדרשה, אני הכי לייט. והנה, עשור אחרי שהתווכחנו לראשונה, דווקא היא מלווה אותי לקולונסקופיה. בבדיקה היא כבר היתה נשואה עם ילדים ומשכנתא, ואני עוד שיכשכתי בבִּיצה. כל כך רציתי שהיא תלווה אותי. ובצחוק המתגלגל הזה שלה נזכרתי גם למה. אחריו היא עונה לי: “אבל אנחנו אחרי. סיימנו”. “מה?!”, אני עונה לה מופתעת.
הטשטוש לקולונוסקופיה לא רק הרדים אותי. באופן לא צפוי, בשניות הספורות שבהם קמתי ממנו, כשעתיים אחרי, הוא גם השכיח ממני שהייתי בבדיקה בכלל. הייתי אז בסוף העשרים, אבל היה לי חשד, אז בדקו אותי. לזכות הטשטוש יזקפו לא רק שלא הרגשתי, ושלא זכרתי כלום מזה בשניות הראשונות, אלא בעיקר התירוץ המעולה שהוא נתן לי ולה- להמשיך ולהתפנק עוד קצת אצלה בבית, בין הילדים המתוקים שלה, בדירת המשכנתא שלה, ולתהות מתי אמצא את אהובי.

היום אני יודעת שאהובי, שהוא כבר בעלי, גר חמש דקות הליכה מרמב”ם, בית החולים שבו היא סעדה את אביה בחודשים האחרונים שבו נאבק במחלה. חצי שנה של מאבק, בסך הכל בן 71. שרד שואה, לא שרד את זה. השבעה היתה שבוע שעבר, ממנה יצאנו עם הזמנה לדאבל דייט איתה ועם בעלה עוד שבועיים, כשבעלה יסיים את הפרוייקט בחו”ל.
אבל לא עם כל החברות שלי אני יוצאת משבעה עם הזמנה לדאבל דייט שאחרי. לפני כחצי שנה ליוויתי חברה אחרת שאיבדה את אמה הצעירה (עוד לא היו לה 60) לסרטן הספציפי הזה- המעי הגס. איתה נפגשתי במסגרת אחרת, וגם איתה הופתעתי לגלות שבסוף מכל הבנות, אני הופכת להיות חברה דווקא שלה. היא היתה מהסוג האחר: לא הבורגני המיושב, אלא השורד. פייטרית אמיתית ומעוררת הערכה.
חצי שנה מאז, והקשר איתה הולך ומתפורר. הפכתי מלהיות הראשונה שהגיעה לבית המנחמים כשהבשורה הופצה, וללוות בשבעה, וביום השבעה עצמו, לזאת שלא יודעת עכשיו כלום. מביקורים תכופים לביקורים שלא צלחו, בואכה שיחות טלפוניות בלבד, עד להודעות שלא נענות.

מדברים הרבה על למה חשוב להיבדק- כדי לשמור עליך, על עצמך. אני מכירה את זה מזווית אחרת: של החברה שמלווה את הילדה שנשארת לבד אחרי. את הקושי לשרוד בעולם שאחרי- לא רק הפיסי, אלא גם הרגשי. את הצורך בתמיכה ונחמה מול הבור שנפער. הורים מסודרים ישאירו צוואה- פיסית וגם רגשית, לקיום בעולם. אבל הם לעולם לא יוכלו לדעת איך ילדיהם ישברו אחרי האסון. לכמה עמוק יפער הבור בהתחלה, ועד כמה הם יצליחו להקטין אותו. בשביל זה נשארים החברים והמשפחה מאחור -או לפחות החלק מהם שרוצה ויכול- כדי לתמוך וללוות בהתמודדות הזאת. אבל החברים והמשפחה תמיד יוכלו עד מקום מסוים, המקום שיותירו להם. ולמרות כל מה שחַבֵרה תוכל לתת, בסוף גם היא תעמוד חסרת אונים מול הבור שמשאיר את האַבֵל בבדידות הפרטית שלא ניתן לחצות אף פעם.

לכו להיבדק. כדי להרחיק ככל הניתן מן הילדים שלכם את הפעם שבה לא תוכלו לתמוך בהם דווקא כשהם כל כך יצטרכו- הפעם שבה תצאו מחייהם. כדי להקטין את הבור שאחרי- שאת עומקו ואת השפעתו לא תוכלו לצפות.
כי הורים הם לא רק משפחה, הם לפעמים גם קצת חברים. אבל בניגוד לחברים- הם אלו שמלווים את האדם מהרגע שהוא זוכר את עצמו. בניגוד לחברים, הם היחידים שיכולים להעיד על עצמם שהיו שם בצחוק הראשון, ושאוספים לאורך כל חייהם, בעונג פרטי סמוי, את הצחוק המתגלגל של ילדיהם. לי עוד אין ילדים ומשכנתא, רק בעל טרי, אבל אני מניחה שיש עונג אחר שרק הורה יודע- העונג של הורה כשהוא רואה את הילד שלו צוחק צחוק מתגלגל. תדאגו שהילד שלכם יהיה תמיד החבר שמלווה את החולה או האבל, שיכול להצחיק אותו בצחוק מתגלגל, ולא זה שנפער בו הבור שאתם פערתם, כשבחרתם שלא להיבדק.

למידע נוסף על הבדיקות למניעת סרטן במעי הגס ולקביעת תור – היכנסו לאתר ‘צו מניעה’

עוד מהבלוג של דר' לבקוביץ'

Thumbnail

4.7 ס"מ בין בריאות למחלה

איילת פרלמן חייתה חיים בריאים עד הגילוי בבדיקת קולונסקופיה שעברה מיוזמתה האישית בגיל 50. האבחנה הייתה במעי הגס שלה צמח גידול בגודל משמעותי של 4.7 ס"מ. אחרי שהסירה את הגידול בניתוח, היום היא מברכת על החוויה אשר הובילה אותה...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

ישבתי מול הרופא, וביקשתי לבצע בדיקה, כך, ללא הסבר מיותר

שמי פנינה כרמון, כיום בת 66, נשואה, אם לשלושה וסבתא ל-8. עוסקת בעיקר בציור, טיולי נופש, ומקפידה לבקר את הנכדים המפוזרים במקומות שונים בארץ. במשך כ- 15 שנה שימשתי כמנהלת לשכת ראש...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

מיומנה של רופאה: על דחיינות ובדיקות אינטימיות

שמי ד"ר עדי להט, 44, נשואה +3 ואני רופאת גסטרו בתל השומר מזה 12 שנים. הרבה זמן חשבתי שאני רוצה להיות רופאת ילדים. המחשבה על היכולת לסייע לילדים ולרפא אותם, 'החזיקה' אותי בשנים הרבות בלימודי הרפואה. הרצון הזה קיבל חיזוק...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים