הבלוג של דר' לבקוביץ'

דר' לבקוביץ'

עמותת "צו מניעה" - לקידום המודעות למניעת סרטן המעי הגס. http://www.zav-menia.org/

עדכונים:

פוסטים: 22

החל מיולי 2013

8328a93b6aa254fc4a5db92916196204ההכנה לבדיקת הקולונוסקופיה כרוכה בדרך כלל בנטילת תרופה המיועדת לנקות את המעי הגס. אני ביחד עם מטופלים רבים התקשינו ליטול אותו כי הוא גרם לתופעות לוואי קשות. החומר יכול להינתן רק במרשם רופא ואינו מומלץ לשימוש בקרב נתח משמעותי מהמטופלים. הרגשתי חסרת אונים לגבי ההכנה לבדיקה עד אשר גילתי שיטת ניקוי חדישה ללא חומרים משלשלים.

שמי שושנה ליבוביץ ואני בת 65. אני חולת קוליטיס, מחלה אשר אובחנה אחרי בדיקת קולונסקופיה. הקוליטיס היא דלקת מעי גס כרונית. זו מחלת חיסון עצמי, מערכת החיסון משתבשת והגוף תוקף את עצמו. הגוף נלחם בעצמו במקום בגורמים מזיקים חיצונים. לפני 14 שנים החלו התסמינים של המחלה, כמו חולשה פתאומית, שלשולים ודימום. הסיבה לפרוץ המחלה אינה ידועה ובמשפחה אין רקע של מחלות מעי. הודות לטיפול תרופתי אני מתפקדת, חוץ מאשפוז אחד בו הייתי מאז פרוץ המחלה. עליי לעבור בדיקת קולונסקופיה בפרקי זמן של 5 שנים כדי לראות שהכיבים לא התפתחו לתאים סרטניים. אני נמצאת ברמת סיכון גבוהה יחסית.

גילוי המחלה היה מקרי. הרופא אמר לי כי אני חייבת לעשות בדיקה קולונסקופיה כי אני שייכת לקבוצת סיכון. המטרה הייתה לדגום את הכיבים. אבחון ודאי של קוליטיס מתקבל אחרי קולונסקופיה. חשוב לבצע בדיקת קולונסקופיה כדי לבדוק כי לא התפתחו תאים סרטניים.
חשוב לנקות את מערכת העיכול לקראת קולונסקופיה על ידי שתייה בלבד וניקוי יסודי. יש תרופות אותם לוקחים 48 שעות לפני הבדיקה אשר גורמים משלשל ומנקים את כל מערכת העיכול. הטעם של החומר המשלשל מזעזע. זו בעיה בשבילי לקחת את החומר מספר פעמים. הייתי בביקורת אצל גסטרואנטרולוג וראיתי שם עלון של מכון Life Clean על שיטה בה לא מעורב חוש הטעם אז העדפתי לנסות אותה. בנוסף, באותה שיטה מרוויחים ניקוי יסודי יותר של רעלים.

הופתעתי לגלות כמה תהליך הבדיקה פשוט יותר. הייתי צריכה לשתות הרבה מים מראש. בכלל לא הייתי צריכה לבלוע חומר לא נעים. מוחדר צינורית אל פי הטבעת בעדינות ובאופן לא פולשני. בשלב הראשון הלכתי למכון ועשיתי את השלב הראשון של הניקוי 24 שעות לפני הבדיקה למשך 45 דקות. בשלב השני למחרת אחרי כ-20 שעות ביצעתי את הניקוי השני. אחרי כארבע שעות בצעתי קולונסקופיה רגילה במכון בקרבת מקום. כך הגעתי לבדיקה עם מעי נקי ללא תרופות משלשלות וביקורים תכופים בשירותים.

בחרתי להתמודד עם המחלה מהתחלה. כאשר אובחנתי כחולת קוליטיס חוויתי התפרצות רצינית. אם תרופות מניעתיות לא עוזרות לפעמים יש צורך לקבל טיפול נוסף ולקבל סטרואידים. אני התמודדתי עם הקשיים וידעתי כי יש לי אפשרות לטפל במחלה עד כדי העלמת ההשלכות עליי. אז פשוט ביצעתי את הנחיות הרופא. אני יודעת מה עליי לעשות כדי למנוע הידרדרות. הייתי בטוחה ורגועה כי יש לי כלים להתמודד ולהיזהר מסרטן המעי הגס. מאז הגעתי לרופא הנוכחי חיי מעולים. קיבלתי חיזוקים ממומחים ואני יודעת כי אני בידיים טובות.

עוד מהבלוג של דר' לבקוביץ'

תצוגה מקדימה

4.7 ס"מ בין בריאות למחלה

איילת פרלמן חייתה חיים בריאים עד הגילוי בבדיקת קולונסקופיה שעברה מיוזמתה האישית בגיל 50. האבחנה הייתה במעי הגס שלה צמח גידול בגודל משמעותי של 4.7 ס"מ. אחרי שהסירה את הגידול בניתוח, היום היא מברכת על החוויה אשר הובילה אותה...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

ישבתי מול הרופא, וביקשתי לבצע בדיקה, כך, ללא הסבר מיותר

שמי פנינה כרמון, כיום בת 66, נשואה, אם לשלושה וסבתא ל-8. עוסקת בעיקר בציור, טיולי נופש, ומקפידה לבקר את הנכדים המפוזרים במקומות שונים בארץ. במשך כ- 15 שנה שימשתי כמנהלת לשכת ראש...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

מיומנה של רופאה: על דחיינות ובדיקות אינטימיות

שמי ד"ר עדי להט, 44, נשואה +3 ואני רופאת גסטרו בתל השומר מזה 12 שנים. הרבה זמן חשבתי שאני רוצה להיות רופאת ילדים. המחשבה על היכולת לסייע לילדים ולרפא אותם, 'החזיקה' אותי בשנים הרבות בלימודי הרפואה. הרצון הזה קיבל חיזוק...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה